Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lux81 » 03 lut 2011, 08:30

"Drążąc" na tym forum inną sprawę wekslową przypomniałem sobie o dawnym (sprzed 4ch lat) współpracowniku, z którym dawno nic mnie nie wiąże, a który dysponuje moim wekslem. Czy nie powinienem upomnieć się o jego zwrot? Jak to w sposób formalny zrobić? a może wystarczy tylko zadzwonić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lech » 03 lut 2011, 09:18

Jest to problem, na który w chwili obecnej nie znam dobrego rozwiązania.

Czytając literaturę na temat weksli nie spotkałem się z rozwiązaniem takiego problemu w praktyce - aby się komuś udało, czy nawet ktoś próbował to zrobić, czy też swoim prawniczym autorytetem zapewniał, że uważa, iż należy postąpić tak-i-tak.

W różnych miejscach w internecie widuję różne porady na ten temat - od "pozwu o wydanie weksla", poprzez "umorzenie" (niesłusznie, bo to nie nam weksel zaginął, więc umorzyć musiałby go jego posiadacz), po propozycję składania zawiadomień na policji.

Żadne z nich tak naprawdę nie gwarantuje odzyskania weksla, i zawsze się może zdarzyć, że po kilku latach weksel gdzieś wypłynie.

Zatem problem sprowadza się tylko do sytuacji: jak uchronić się przed zapłatą takiego weksla w przyszłości? Odpowiedź jest znana: dobrze sporządzony weksel in blanco i dobra umowa. Wówczas przetrzymywanie weksla nam niestraszne, ponieważ obojętnie kiedy i u kogo taki weksel wypłynie, będziemy mogli wnosić zarzuty.

Problemem są weksle in blanco takie, jak Ty podpisałeś. Załóżmy, że Twój współpracownik dałby mi ten weksel, ja bym go wypełnił na siebie na 1000zł i twierdził, że wziąłeś ode mnie właśnie taką pożyczkę. Jak taki weksel odzyskać? Nie wiem. Podejrzewam, że szanse są takie same, jakbyś chciał odzyskać podpisaną czystą kartkę papieru. Czyli znikome - jeśli posiadacz tej kartki nie chce jej oddać, a oficjalnie twierdzi, że jej nie ma (i nigdy nie miał).

Dlatego też sugeruję porozumieć się z posiadaczem weksla, aby go oddał dobrowolnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lux81 » 03 lut 2011, 09:29

I znów, Lechu, kolejny "problem" z instytucją weksla...i znów dochodzimy do sprawy UCZCIWOŚCI dysponenta moim wekslem...znów "wolna amerykanka" w dysponowaniu czymś moim - bez mojej wiedzy i woli, cyt. "po kilku latach weksel gdzieś wypłynie."
Sz.Panie Lechu. Jeśli prześledzisz moją dyskusję z Palestrą (w innym temacie na tym forum), zauważysz, że ON (Palestra) w takim postępowaniu: (...)Załóżmy, że Twój współpracownik dałby mi ten weksel, ja bym go wypełnił na siebie na 1000zł i twierdził, że wziąłeś ode mnie właśnie taką pożyczkę.(...) - widzi ewidentne przestępstwo. Jakie, jaki §, nie wiem. ON chyba wie. Jednakże znowu mamy kryminogenną sytuację związaną z wekslami...
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Palestra » 03 lut 2011, 09:41

Przypomina ci Lux81, że posiadasz również weksle na swoich dawnych pracowników, może zwyczajnie wypadałoby je oddac i pokazac " urbi et orbi", że o weksle nie potrzeba się upomoinac bo uczciwi remitenci po ustaniu stosunku wekslowego zwyczajnie je oddawają.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Lux81
Posty: 62
Rejestracja: 31 sty 2011, 08:44

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lux81 » 03 lut 2011, 10:07

Masz rację, Palestro, UCZCIWI tak, a co z nieuczciwymi? Jak się do nich "dobrać"?
Na marginesie - o tym, co POWINNO się robić z takimi wekslami jak te, które gdzieś tam u mnie leżą, właściwie dowiedziałem się od Szanownych Panów...i niech to-przynajmniej na razie-świadczy o tym, że nie miałem NIECNYCH zamiarów wobec moich dawnych pracowników. Odmiennie od tych, którzy MOIMI wekslami pogrywają.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Palestra » 03 lut 2011, 10:14

Lux81;
Zażądaj pisemnie:
a) zwrotu anulowanego weksla, albo
b) protokołu z komisyjnego zniszczenia weksla.
Nie gódź się na odesłanie weksla pocztą (chyba że anulowanego).
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 24 mar 2011, 08:58

U mnie odwrotna sytuacja: Otrzymałem weksel na wartość 65 000,00 zł, i na razie go nie okazałem.
Dłużnik wekslowy przelał na moje konto 65 000,00 zł w opisie podając treść rozliczenie w-własny 2008/2009 . Nie upominał się o zwrot weksla, a ja przez dłuższy czas nie wiedziałem co zrobić i go nie oddałem, zakładając , że skoro zapłata jest za weksel to zajmę się tym później.
Dłużnik nagle się obudził po roku i nie żąda zwrotu weksla lecz zwrotu pieniądza.
Jak tą sprawę załatwić ?
Pozdrawiam Michał Amal


treść weksla :

Weksel własny miasto i data 10-04-2008 r
W miesiąc po okazaniu zapłacę za ten własny weksel bez protestu na zlecenie imię i nazwisko sumę 65 000,00 zł sześćdziesiąt pięć tysięcy zł .
Przedstawić do zapłaty w ciągu 5 lat.
Płatny Miejscowość.

Weksel okazano w dniu ........................ pieczęć spółki
pieczęć prezesa i podpis
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lech » 24 mar 2011, 09:26

Od strony formalnej: jeśli weksel nie został okazany, to obowiązek zapłaty jeszcze nie zaistniał. Tym samym jeśli wystawca płaci za taki weksel przelewem, to robi to bez potrzeby, czyli wpłata taka może być uznana u wierzyciela za bezpodstawne wzbogacenie i może być żądana do zwrotu. Dodam, że żądanie takie jest słuszne i racjonalne, weksel może być bowiem zbyty na drodze indosu, i firma musiałaby wówczas zapłacić za niego jeszcze raz nowemu posiadaczowi.

Od strony praktycznej: jak najszybciej przedstawić weksel do zapłaty, wówczas roszczenie dłużnika o bezpodstawne wzbogacenie remitenta będzie można skompensować z roszczeniem remitenta o zapłatę weksla.

Z trzeciej strony: tak patrzę na ten weksel i widzę, że jest tam "wiza in blanco" - i zastanawiam się, czy podpis prezesa to jest pod wekslem, czy pod wizą in blanco?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 24 mar 2011, 09:42

Lech pisze: Z trzeciej strony: tak patrzę na ten weksel i widzę, że jest tam "wiza in blanco" - i zastanawiam się, czy podpis prezesa to jest pod wekslem, czy pod wizą in blanco?
.
.
.
.

...................................................................................pieczęć spółki
...................................................................................prezes zarządu pieczęć i podpis nieczytelny



Weksel okazano w dniu .....................
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lech » 24 mar 2011, 09:46

A to już zupełnie co innego i bardziej poprawnie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 24 mar 2011, 09:48

Dziękuję za rozwianie wątpliwości w wielu tematach. :-)) Pozdr
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 24 mar 2011, 10:01

Jeszcze powrócę :-))
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lech » 24 mar 2011, 10:02

Amal pisze:Jeszcze powrócę :-))
I'll be back! ;)

Napisz jak się wyjaśni sprawa z tym protestem z powodu braku wizy, bo jestem ciekaw ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 30 mar 2011, 09:41

Weksel własny miasto i data 10-04-2008 r
W miesiąc po okazaniu zapłacę za ten własny weksel bez protestu na zlecenie imię i nazwisko sumę 65 000,00 zł sześćdziesiąt pięć tysięcy zł .
Przedstawić do zapłaty w ciągu 5 lat.
Płatny Miejscowość.

pieczęć spółki
pieczęć prezesa i podpis
Weksel okazano w dniu .....................


Wracam do tego weksla co zbieram się go okazać. Posiadam też inne. Za długo zwlekałem .
Info, że weksel był płatny w rok od wystawienia, a teraz mogę sobie dochodzić kwoty, ale nie w postępowaniu wekslowym ,ale tak sobie, bo w końcu potwierdzenie mam, że weksel wymieniony na kasę. Czy tak jest faktycznie? Czytam prawo wekslowe, ale jestem zbyt mało sprytny.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lech » 30 mar 2011, 09:51

Amal pisze: Info, że weksel był płatny w rok od wystawienia, a teraz mogę sobie dochodzić kwoty, ale nie w postępowaniu wekslowym ,ale tak
Domyślnie weksel płatny "za okazaniem" lub "w pewien czas po okazaniu" powinien być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku. ALE: wystawca może ten termin wydłużyć lub skrócić. W tym przypadku wydłużył go do 5 lat. Zatem w tym okresie weksel może być przedstawiony do zapłaty i normalnie dochodzony.

Zresztą zapomnienie się z przedstawieniem weksla do zapłaty w terminie nie uniemożliwia dochodzenia należności w "trybie wekslowym". Jedyną realną przeszkodą byłoby przedawnienie roszczenia, a i tak tylko na odpowiedni zarzut dłużnika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 30 mar 2011, 10:00

Ok. To ma przecież sens. Notariusza znalazłem w mieście wojewódzkim, który się podejmie sprawy protestu, ale też jakiś przestraszony jak pozostali.
Dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lech » 30 mar 2011, 10:08

Też byłbym przestraszony, gdybym miał coś robić po raz pierwszy w życiu. Ale cóż, notariusz to nie tylko sprzedaże nieruchomości, umowy spółki i inne oklepane czynności :)

Jeśli możesz, to byłbym wdzięczny za przesłanie mailem skanu protestu po jego wykonaniu, oczywiście gwarantuję poufność danych kontrahentów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 30 mar 2011, 10:32

Jasne, wyślę :-))
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Amal » 04 kwie 2011, 09:03

Kolejny weksel:

Weksel Własny miejscowość dnia 10-04-2008 r.
Za okazaniem zapłacę za ten weksel własny bez protestu na zlecenie imię i nazwisko sumę 20 000,00 zł dwadzieścia tysięcy zł.
Przedstawić w ciągu 5 lat.
Weksle własny płatny Miejscowość pieczęć sp z o o
.........................................................................podpis na pieczęci


Weksel własny okazany w dniu ...i tu ręcznie wpisano "widziałem dnia 14-09-2009 podpis na pieczęci reprezentanta sp z o.o."

Wpłata kwoty za weksel nastąpiła w styczniu 2010 r w pełnej wysokości (20 000,00 zł ) na moje konto , weksla nie zwróciłem, co dalej robić ? Chociaż się nie upominają, ja też odpuściłem nic nie robiąc, teraz sądzę, że przy rocznym bilansie temat wyjdzie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy i jak UPOMNIEĆ sie o zwrot weksla?

Post autor: Lech » 04 kwie 2011, 09:13

Zaznacz na wekslu, że został zapłacony lub w jakiś inny sposób go unieważnij (np. przekreśl) i odeślij im listem poleconym...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości