weksel in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
KasiaM
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2013, 16:36

weksel in blanco

Post autor: KasiaM » 06 sty 2013, 16:47

Dzień dobry,

jestem w posiadaniu weksli in blanco, które są zabezpieczeniem umowy pożyczki, która zawarta została w formie ustnej. Weksle połączone są (podklejone) do potwierdzenia notarialnego z 2000 r., stwierdzającego, że dokument (weksel) został podpisany przez osoby wymienione w dokumencie notarialnym.

Jestem zmuszona przedstawic weksle do zapłacenia dłużnikowi. Mam wobec tego kilka pytań technicznych:
- jaką powinnam wpisac datę wystawienia (dokument notarialny jest z 2000 r.), czy ma to jakieś znaczenie, skoro termin przedawnienia biegnie od daty płatności, którą sama wypełniam w wekslu na w miejscu "płatny", np. 1 lutego 2013 r.

- dłużnicy na druku wekslowym podpisali się z tyłu, czy ma to znaczenie dla ważności weksla? (dokument notarialny potwierdza autentycznośc ich podpisów)

- czy przy przedstawianiu weksla do zapłaty, przedstawiam go wraz z dokumentem notarialnym (są połączone), czy też powinnam je rozłączyc, jeśli w ogóle ma to znaczenie

Będę wdzięczna za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 06 sty 2013, 17:05

KasiaM pisze: - jaką powinnam wpisac datę wystawienia (dokument notarialny jest z 2000 r.), czy ma to jakieś znaczenie, skoro termin przedawnienia biegnie od daty płatności, którą sama wypełniam w wekslu na w miejscu "płatny", np. 1 lutego 2013 r.
Data wystawienia oznacza kiedy weksel został podpisany. Powinna być zatem to data zgodna z datą notarialnego poświadczenia podpisu. Faktycznie, przedawnienie weksla płatnego w danym dniu zaczyna biec dopiero od upłynięcia jego daty płatności.
- dłużnicy na druku wekslowym podpisali się z tyłu, czy ma to znaczenie dla ważności weksla? (dokument notarialny potwierdza autentycznośc ich podpisów)
Podpis musi znajdować się na tej samej stronie co treść weksla z przyrzeczeniem zapłaty. Jeśli podpis znajduje się na odwrotnej stronie, to niestety masz niepodpisany weksel.
- czy przy przedstawianiu weksla do zapłaty, przedstawiam go wraz z dokumentem notarialnym (są połączone), czy też powinnam je rozłączyc, jeśli w ogóle ma to znaczenie
Nie rozłączaj, aczkolwiek wygląda na to, że nie masz czego przedstawić do zapłaty - brak podpisanego weksla. Jeśli możesz i chcesz - zamieść tutaj skan takiego weksla (z zamazanymi "danymi wrażliwymi").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KasiaM
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2013, 16:36

Re: weksel in blanco

Post autor: KasiaM » 06 sty 2013, 18:00

Dziękuję za odpowiedź. Przesyłam skan dokumentu. Podpisy dłużników znajdują się na rewersie weksla. Zastanawiam się, co w takiej sytuacji mogę zrobic. czy notariusz, oświadczając, że dokument został podpisany, nie był zobowiązany do dopilnowania, aby rzeczywiście został on prawidłowo podpisany?
Załączniki
Kopia skanuj0002.jpg
Kopia skanuj0002.jpg (249.51 KiB) Przejrzano 5692 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 06 sty 2013, 18:02

I te podpisy są na odwrotnej stronie (na rewersie) weksla? Niestety, masz weksel nie zawierający podpisu wystawcy. Na temat odpowiedzialności notariusza się nie wypowiem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 66 gości