zajęcie biżuterii

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
rentier40
Posty: 14
Rejestracja: 16 gru 2012, 10:28

zajęcie biżuterii

Post autor: rentier40 » 16 gru 2012, 11:17

Witam
Mam takie pytania:
1.Czy biżuteria tzw. osobista np. kolczyki podlega zajęciu przez komornika czy też są to tzw. przedmioty osobistego użytku?
2. Jak w praktyce wygląda takie zajęcie tzn. jak komornik sprawdza i wycenia w/w przedmioty ( musi jakoś wpisać ich wartość do protokółu czynności i pokwitowania ... a może później okazać się, iż to nie jest np. złoto ) ?
3. Czy przedmioty kultu religijnego, wykonane ze złota, platyny itp będące własnością osoby prywatnej podlegają egzekucji komorniczej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: Lech » 16 gru 2012, 11:50

imho:

1. Biżuteria podlega zajęciu.
2. W protokół wpisuje się wartość szacunkową, nie wyklucza to późniejszego korygowania wartości, również przy wycenie przez biegłego. Można też w ogóle nie szacować wartości przy zajęciu, pozostawiając tę czynność "na później".
3. Zajęciu nie podlegają przedmioty "służące do wykonywania praktyk religijnych" - jakie dokładnie przedmioty masz na myśli? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rentier40
Posty: 14
Rejestracja: 16 gru 2012, 10:28

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: rentier40 » 16 gru 2012, 12:28

ad 3
np. krzyżyk złoty z łańcuszkiem-wartość rynkowa ok. 1600 zł
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: Lech » 16 gru 2012, 12:43

Jako "służące do wykonywania praktyk religijnych" uznałbym rzeczywiście używane w tym celu, np. przedmioty w kościele, ale nie krzyżyk "osoby prywatnej". Jest to jednak moje zdanie, nie wiem jak (i czy) zagadnienie takie podlegało odpowiedniemu rozstrzygnięciu w sądzie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rentier40
Posty: 14
Rejestracja: 16 gru 2012, 10:28

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: rentier40 » 18 gru 2012, 10:59

Do wykonywania "praktyk religijnych " na upartego może służyć każda ruchomość np.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%8 ... _Spaghetti

Zastanawiam się co wtedy gdy dłużnik zacznie twierdzić, iż tym celom służy jemu np. jego samochód czy laptop bo wyznaje religię stworzoną na własne potrzeby ( w tym przypadku prowadzonej przeciwko niemu egzekucji :)))) ) . Może nawet znaleźć "współwyznawców" w osobach członków rodziny...

Oczywiście przykładd przerysowany ale teoretycznie możliwy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: Lech » 18 gru 2012, 13:56

Sędzia posiada jeszcze coś takiego jak "zdrowy rozsądek" i "doświadczenie życiowe" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rentier40
Posty: 14
Rejestracja: 16 gru 2012, 10:28

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: rentier40 » 18 gru 2012, 14:21

Jak to wygląda w praktyce, czy biżuterię daje się do czasu licytacji w dozór dłużnikowi?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: Lech » 18 gru 2012, 14:27

Nie zajmowałem nigdy biżuterii, jednakże w przypadku innych ruchomości (meble,komputery...) faktycznie były one po zajęciu nadal w posiadaniu dłużnika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rentier40
Posty: 14
Rejestracja: 16 gru 2012, 10:28

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: rentier40 » 18 gru 2012, 20:16

Pierścionek łatwiej "zgubić" ( tzn. sprzedać ) . Aby ukarać dozorcę należy udowodnić mu umyślność.
Kiedyś to przerabiałem z telefonem. Komornik zajął go dłużnikowi i oddał go jemu w dozór, pomimo mojego wniosku abym to ja jako wierzyciel był dozorcą. Oczywiście telefon został "zgubiony" przez dłużnika a prokuratura umorzyła postępowanie bowiem "zgubił go nieumyślnie".
Moim zdaniem to komornik w takiej sytuacji powinien zwracać kasę wierzycielowi, skoro był taki wspaniałomyślny w stosunku do dłużnika :/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: Lech » 18 gru 2012, 21:45

Być może będę przerabiał coś takiego niedługo - komornik zajął komputer w firmie, firma się wyniosła wraz z komputerem, no i teraz zobaczymy, czy "się zgubił".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rentier40
Posty: 14
Rejestracja: 16 gru 2012, 10:28

Re: zajęcie biżuterii

Post autor: rentier40 » 18 gru 2012, 23:30

"Zgubić"komputer trudniej ale jeśli komornik nie oplombował obudowy ( chociaż taki pasek bardzo łatwo zdjąć i jeszcze raz nakleić ) to wymiana części na popalony "złom" nie stanowi większego problemu dla dłużnika.
Mimo wszystko życzę szczęśliwego finału :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości