Weksel agenta ubezpieczeniowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Gustaw
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2012, 14:46

Weksel agenta ubezpieczeniowego

Post autor: Gustaw » 06 sie 2012, 16:21

Witam. Jestem byłym agentem (od 31-01-2008r.) Towarzystwa Ubezpieczeniowego Generali. 6 dni temu otrzymałem z Sądu Rejonowego w Warszawie "Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym" na skutek pozwu w/w towarzystwa. Sąd przysłał mi plik dokumentów, z których wynikało, że powód posiada weksel sola wypełniony przeze mnie w 2003r. in blanco, a uzupełniony przez remitenta - Generali na sumę 459zł tytułem rzekomo pobranych od klienta(ów), a nie przekazanych towarzystwu. Wśród dokumentów była kopia pisma T. U. do mnie z datą 02.06.2011r. wysłanego na adres, pod którym już nie mieszkam od kilku lat, a które to pismo wróciło do nadawcy z adnotacją listonosza : "nie zastałem" i "awizowano powtórnie"( kserokopie przesłał mi sąd. ). Osoba, która mieszka pod starym moim adresem jest mi znana i odebrała tegoroczne pismo z sądu i przekazała je mnie ( nie znam powodu, dlaczego nie odebrała w zeszłym roku). Ponieważ nie wiem, jakich umów dotyczy niezapłacone inkaso, zadzwoniłem do osoby prowadzącej sprawę w Generali, p. Joanny L. i poprosiłem o listę tych umów, tym bardziej, że na wezwaniu do zapłaty wysłanym w zeszłym roku w przypisie jest napisane: "załączniki: 1. Wykaz umów ubezpieczenia, do których brak inkasa składki". Pani Joanna po dwudniowych naradach z prawnikiem firmy odmówiła mi tego wykazu umów, tłumacząc tę decyzję, że nie są zobowiązani do udzielania mi informacji, bo sprawa jest etapie sądowej. Ponieważ mam wszystkie kopie umów i wpłat, więc chciałem sprawdzić, czy ze strony T. U. nie zaszła jakaś pomyłka. Pytanie: Czy ma prawo odmówić? Czy Generali ma prawo żądania wykupienia weksla po ponad trzech latach uprawomocnienia się mojego wypowiedzenia umowy(roczne wypowiedzenie złożyłem w styczniu 2007r). z T. U.? Czy towarzystwo wysyłając do mnie pismo pod adres znany im z przed kilku lat, a już nieaktualny, może uważać, że wyczerpało procedurę dostarczenia mi (nie zatrudnionego agenta) wezwania do wykupienia weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel agenta ubezpieczeniowego

Post autor: Lech » 06 sie 2012, 16:27

Najważniejsze w tej sprawie jest złożenie w terminie zarzutów. To na Tobie, jako wystawcy weksla ciąży obowiązek wykazania, że roszczenie, które weksel zabezpieczał, i które jest dochodzone, faktycznie nie istnieje. Na tym etapie powód nie ma obowiązku pomagania w tym Tobie.

Pozew dostarczony na błędny adres powinien być zwrócony z adnotacją "adresat tu nie mieszka". Ktoś, odbierając nie adresowany do siebie list, niejako potwierdził prawidłowość doręczenia.

Przy całej tej sprawie, mając na uwadze kwotę roszczenia, obawiam się, że walka z Generali wyjdzie drożej, niżby machnąć na to ręką i zapłacić. Choć ja bym nie płacił, dla zasady.

Tym samym w zarzutach wykazałbym, że wszystkie roszczenia, mogące powstać, a które weksel in blanco zabezpieczał, zostały zapłacone.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gustaw
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2012, 14:46

Re: Weksel agenta ubezpieczeniowego

Post autor: Gustaw » 06 sie 2012, 17:43

Lech pisze:Najważniejsze w tej sprawie jest złożenie w terminie zarzutów. To na Tobie, jako wystawcy weksla ciąży obowiązek wykazania, że roszczenie, które weksel zabezpieczał, i które jest dochodzone, faktycznie nie istnieje. Na tym etapie powód nie ma obowiązku pomagania w tym Tobie.

Pozew dostarczony na błędny adres powinien być zwrócony z adnotacją "adresat tu nie mieszka". Ktoś, odbierając nie adresowany do siebie list, niejako potwierdził prawidłowość doręczenia.
Z tego wynika, że wszystko zależy od listonosza. Poza tym wydał list osobie, która nie jest adresatem - czy to nie przestępstwo bądź wykroczenie?
Przy całej tej sprawie, mając na uwadze kwotę roszczenia, obawiam się, że walka z Generali wyjdzie drożej, niżby machnąć na to ręką i zapłacić. Choć ja bym nie płacił, dla zasady.
Też do tego tak podchodzę
Tym samym w zarzutach wykazałbym, że wszystkie roszczenia, mogące powstać, a które weksel in blanco zabezpieczał, zostały zapłacone.
Do tego potrzebna mi była lista inkryminowanych umów. Co da Przedstawicielom Generali, gdy na sali sadowej wykaże ich błąd? Bo tylko wtedy, gdy będa musieli podać numery umów, a ja będę tylko wtedy mógł sprawdzić w swoim archiwum, czy maja rację. Czy będę mógł żądać zadośćuczynienia za nieuprawnione żądanie pieniężne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel agenta ubezpieczeniowego

Post autor: Lech » 06 sie 2012, 20:04

Z tego wynika, że wszystko zależy od listonosza.
Często tak jest, zwłaszcza w postępowaniu cywilnym.
Poza tym wydał list osobie, która nie jest adresatem - czy to nie przestępstwo bądź wykroczenie?
Nie, bo można wydać list dorosłemu domownikowi. Za to ten domownik powinien poinformować, aby list zwrócić jako adresowany do niemieszkańca, a nie podejmować go...
Do tego potrzebna mi była lista inkryminowanych umów.
Powinieneś wiedzieć jakie umowy zawierałeś i za jakie umowy płaciłeś Generali.
Co da Przedstawicielom Generali, gdy na sali sadowej wykaże ich błąd? Bo tylko wtedy, gdy będa musieli podać numery umów, a ja będę tylko wtedy mógł sprawdzić w swoim archiwum, czy maja rację.
Jak wspomniałem, to na Tobie ciąży obowiązek wykazania wypełnienia weksla niezgodnie z umową. Opieranie swojej obrony wyłącznie na "niech powód wykaże" może być zgubne, choć z góry nieskuteczności takiej strategii zarzucić nie można, bo różne rzeczy się na salach sądowych dzieją :)

Czy będę mógł żądać zadośćuczynienia za nieuprawnione żądanie pieniężne?
Nie sądzę :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gustaw
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2012, 14:46

Re: Weksel agenta ubezpieczeniowego

Post autor: Gustaw » 07 sie 2012, 07:53

Rozumiem, że będę mógł żądać oddania weksla, po ewentualnym korzystnym lub niekorzystnym postanowieniu sądu? Jak to się odbywa? Czy ja muszę żądać na piśmie?
W 2003r. należałem do T. U. Credit Suisse (później Wintertur) i też musiałem podpisać taki weksel, w tym samym roku odszedłem z tamtej firmy. Kilka lat później bodajże w 2006r. żądałem zwrotu weksla, ale Wintertur w ogóle nie zareagował na moje. Potem zapomniałem o sprawie, ale po ostatniej przygodzie z Generali obawiam się, że ktoś i tam może go wykorzystać w niecnej sprawie. Co zrobić, aby oddano mi weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel agenta ubezpieczeniowego

Post autor: Lech » 07 sie 2012, 07:58

W tej sprawie weksla nie dostaniesz, bo zostanie na zawsze w aktach sprawy.

W sprawie CS/Wintertur, skoro nie chcą oddać weksla po dobroci, to pewnie trzeba by przymusić ich do tego sądownie. Może powództwo o wydanie weksla? Nigdy o takiej sprawie nie czytałem i chętnie bym się jej przyjrzał z bliska :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gustaw
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2012, 14:46

Re: Weksel agenta ubezpieczeniowego

Post autor: Gustaw » 07 sie 2012, 17:30

Dzięki za wszystkie informacje.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości