Weksel w spadku

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pytajnik
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:29

Weksel w spadku

Post autor: pytajnik » 31 sty 2011, 10:37

mam pytanie Niedawno zmarła moja matka(ponad rok temu). Ja jestem jej jedynym spadkobiercą. Sprawę spadkową mam już za sobą. I teraz dostałem pocztą za zwrotnym potwierdeniem odbioru weksel wystawiony przez moją zmarłą mamusię na dość znaczną sumę pieniędzy. Weksel jest z zapisem "bez protestu" i z terminem płatności 7 dni od daty okazania Czy mam jakieś szanse na nie zapłacenie tego weksla? Do weksla nie ma żadnej umowy. Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w spadku

Post autor: Lech » 31 sty 2011, 10:40

Proszę o podanie treści weksla.

Czy zna Pan wierzyciela? Domyśla się co mogło być powodem wystawienia weksla? O jakiego rzędu kwocie mówimy?

Jako spadkobierca (pewnie przyjął Pan spadek "wprost") odpowiada Pan za wszystkie długi Mamy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pytajnik
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:29

Re: Weksel w spadku

Post autor: pytajnik » 31 sty 2011, 16:30

Niestety byłem u prawnika - weksel jest wystawiony prawidłowo, z użyciem formuły "bez protestu". Okazało się że weksel był zabezpieczeniem zapłaty za remont domu i zwrot kosztów zakupu materiałów na ten remont - mama zatrudniła ekipę , która miała się z nia rozliczyć na koniec prac. Zmarła nagle , mnie nie było dosyc długo w Polsce i nie wiedzieli od kogo ściągnąć należności. Mi wydaję sie tylko zbyt duża suma na wekslu. Prawnik który ten weksel trzymał w ręku powiedział , że będę musiał zapłacić. Do weksla nie ma żadnej umowy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w spadku

Post autor: Lech » 31 sty 2011, 16:55

Co prawda widziałem już różne weksle od prawników - z błędami, ale jak nie chcesz podać treści, to trudno.

Klauzula bez protestu jest bez znaczenia, więc nie musisz tak akcentować jej istnienia.

Mam tylko jedno pytanie: jaka data jest podana jako data wystawienia weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pytajnik
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:29

Re: Weksel w spadku

Post autor: pytajnik » 31 sty 2011, 18:43

Treść : ..... dnia ..... Weksel na sumę 75 000 PLN po okazaniu zapłacę bez protestu za ten weksel na rzecz...w ciągu siedmiu dni Zamiast kropek są odpowiednie dane moja mama zmarła niecały rok po wystawieniu tego weksla czyli w 2009 roku
pytajnik
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2011, 10:29

Re: Weksel w spadku

Post autor: pytajnik » 31 sty 2011, 18:47

przepraszam zapomniałem jest też pole , gdzie ma być zapłacony
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel w spadku

Post autor: Palestra » 31 sty 2011, 19:03

Moim zdaniem weksel jest prawidłowy, nie przedawnił się więc 3eba płacic.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w spadku

Post autor: Lech » 31 sty 2011, 20:05

Mi się ten weksel nie podoba.

Po pierwsze: wygląda, jakby wyszedł z maszynki do mielenia weksli. To znaczy z normalnego zdania
"w ciągu 7 dni po okazaniu zapłacę bez protestu za ten weksel na rzecz..."
ktoś poszatkował szyk zdania i wyszło mu:
"po okazaniu zapłacę bez protestu za ten weksel na rzecz... w ciągu 7 dni".

Nieładnie, ale może być. Od biedy po polsku.
Choć przy odrobinie złej woli można doszukiwać się w tym wekslu dwóch dat płatności: "Po okazaniu" oraz "w ciągu 7 dni /w domyśle - od dnia wystawienia/".

Po drugie:
nie podoba mi się zapis "po okazaniu w ciągu 7 dni"

Konkretnie nie podoba mi się "w ciągu 7 dni".

Czyli kiedy? Piątego dnia również?

W przypadku weksli płatnych danego dnia orzecznictwo jest jasne: wpisanie daty płatności weksla jako "Do dnia 20 marca 2011r." unieważnia weksel.

Analogicznie być może byłoby z klauzulą "w ciągu 7 dni po okazaniu" zamiast normalnego "7 dni po okazaniu", czy "w 7 dni po okazaniu".

Ale tutaj swoje zdanie musiałby wyrazić sąd po wniesieniu zarzutów. W tej chwili nie przypominam sobie, abym czytał o takiej sprawie w wekslu płatnym "w ciągu X dni po okazaniu".

Po trzecie: nie widzę sumy wekslowej w zdaniu przyrzekającym zapłatę. Z tego co widzę, weksel jest następujący:

"... ... , dnia ... ... Weksel na sumę 75000zł.
Po okazaniu zapłacę bez protestu za ten weksel
na rzecz ... ... w ciągu 7 dni"

Brak jest sumy wekslowej w treści przyrzeczenia zapłaty.

"Suma wekslowa musi być w treści polecenia" - stare orzeczenie S.N. z 30 XII 1927r. I C 1930/27 - jest tam mowa o poleceniu, bo dotyczyło weksla trasowanego, analogicznie należy jednak stosować to do przyrzeczenia w wekslu własnym.

Zdanie - takie jak jest na wekslu - powinno wyglądać:
"Po okazaniu zapłacę bez protestu za ten weksel
na rzecz ... ... w ciągu 7 dni sumę 75000zł".

Podanie sumy w nagłówku to za mało.

Wszystkie powyższe zarzuty mogą być przedmiotem zaskarżenia nakazu zapłaty, a za po ich złożeniu jest spora szansa na obalenie weksla.

Poza tym warto wystosować pismo do remitenta z prośbą o wyliczenie sumy wekslowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel w spadku

Post autor: Palestra » 31 sty 2011, 20:09

Ale sędzia nie dopatrzył się błędów formalnych weksla.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w spadku

Post autor: Lech » 31 sty 2011, 20:11

Z tego co widzę, sprawa nie otarła się o sąd.

A jak już się otrze i sędzia nie zauważy (a pewnie nie zauważy), to od tego są zarzuty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel w spadku

Post autor: Palestra » 31 sty 2011, 20:14

Aj tak to przepraszam wymyśliłem sobie że jest już na ten weksel nakaz zapłaty.
Prawnik widział........ :lol:
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości