Dynamiczna data weksla za okazaniem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
quasik
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:49

Dynamiczna data weksla za okazaniem

Post autor: quasik » 02 kwie 2012, 20:57

Witam,
Zainteresowałem się sprawą weksli dopiero w momencie, kiedy zaczęła mnie ona dotyczyć. Znalazłem tą stronę i jestem szczerze zaskoczony jej wysokim poziomem. Aż chce się czytać.

Pytanie mam natomiast takie, czy w wekslu za okazaniem można wpisać datę zależną od zdarzenia niezależnego? Przykład jest taki, że zobowiązuję się zapłacić za weksel za okazaniem określoną kwotę, ale nie wcześniej niż 7 dni po ... - i tu zdarzenie, typu sprzedaż określonej nieruchomości.
W przykładach widziałem tylko konkretne daty, czyli zobowiązuję się do zapłacenia za weksel, ale nie wcześniej, niż 18 październik 2010. Pytanie, czy można minimalną datę płatności uzależnić od innego zdarzenia ?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Tomek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dynamiczna data weksla za okazaniem

Post autor: Lech » 02 kwie 2012, 21:10

Za okazaniem... w pewien czas po okazaniu... w pewien czas po dacie...

Gdzieś już może pisałem, a na pewno czytałem, że musi to być zdarzenie pewne.

Czyli na przykład:

"W 7 dni po najbliższym zaćmieniu słońca" - można dokładnie w ten sposób określić datę i będzie to - wedle aktualnej wiedzy - data nie budząca wątpliwości i jednoznaczna (nie stosujcie takich zapisów, to tylko mój ubarwiony przykład:)

Nie można natomiast podać daty (np.):

- w 7 dni po ślubie mojego syna...
- ...po sprzedaży nieruchomości...

ponieważ ani wystąpienie, ani data tych wydarzeń nie jest pewna.

Aby uzależnić przedstawienie weksla od czegoś, należy po prostu wystawić weksel płatny za okazaniem (w pewien czas po okazaniu), koniecznie nie na zlecenie (aby należności dochodził remitent) i zawrzeć z remitentem pozawekslową umowę, określającą kiedy remitent może przedstawić weksel do zapłaty. Wówczas, jeśli przedstawi weksel pomimo niespełnienia się umówionych okoliczności, będzie można podnieść wobec niego zarzuty ze stosunku podstawowego, iż żądane roszczenie jest przedwczesne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
quasik
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:49

Re: Dynamiczna data weksla za okazaniem

Post autor: quasik » 02 kwie 2012, 22:46

Bardzo Panu dziekuje za odpowiedz. Nasunelo mi sie jednak kolejne, pewnie banalne pytanie. Co konkretnie oznacza klauzula "nie na zlecenie"?
W sekcji prawem wekslowy zbalazlem wpis:
"Jeżeli wystawca umieścił w wekslu wyrazy „nie na zlecenie” lub inne zastrzeżenie równoznaczne, można przenieść weksel tylko w formie i ze skutkami zwykłego przelewu"
Czy dobrze rozumiem, ze oznacza to, ze posiadacz weksla nie ma prawa przekazywac go kolejnym osobom? A co oznaczaja skutki zwyklego przelewu?
Bardzo bylbym wdzieczny za cierpliwosc i wyrozumialosc, ale temat nie jest dl mnie latwy.

pozdrawim,
Tomek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dynamiczna data weksla za okazaniem

Post autor: Lech » 02 kwie 2012, 22:53

Odpowiem pokrótce, hasłowo, bo wiele znajdziesz na blogu, ale wiem, że jak się nie wie czego dokładnie szukać, to to trudno znaleźć :)

Tak więc:

1. Weksel można "sprzedać" za pomocą indosu

2. Cechą charakterystyczną indosu jest to, że nowego nabywcy nie interesują zarzuty, jakie wystawca może mieć do jego poprzednika (np. do remitenta). To odróżnia indos od zwykłej cesji wierzytelności.

3. Jeśli zatem nabywca weksla na drodze indosu pójdzie po zapłatę z weksla, to wystawca nie może mu powiedzieć, że - przykładowo - weksel in blanco został wypełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem.

4. Zatem, skoro strony się umawiają, że oprócz umowy zawartej na zasadach prawa wekslowego będzie ważne pozawekslowe porozumienie (ważne zwłaszcza w przypadku weksli in blanco), to dla skuteczności takiego porozumienia należy wyłączyć możliwość dokonywania indosów

5. Wówczas weksel można zbyć tylko na drodze cesji wierzytelności

6. Wówczas (5) wystawca wobec nowego nabywcy może podnosić również te zarzuty, które ma wobec remitenta (a nie może ich podnosić, jeśli weksel byłby zbyty na drodze indosu).

Dobranoc:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
quasik
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:49

Re: Dynamiczna data weksla za okazaniem

Post autor: quasik » 03 kwie 2012, 06:51

Jedyny wniosek z tego jest taki, że weksle są super. Załatwiają dokładnie to, czego potrzebuję.
Dzięki serdeczne za odpowiedź, wiem już na tyle dużo, że resztę doczytam sam. Jak się chwyci kilka słów ze specyficznej terminologii, to czytanie przepisów wekslowych nawet wciąga.

Dziękuję raz jeszcze,
Tomek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dynamiczna data weksla za okazaniem

Post autor: Lech » 03 kwie 2012, 07:37

Tak z ciekawości - co chcesz załatwić za pomocą weksla? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
quasik
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2012, 20:49

Re: Dynamiczna data weksla za okazaniem

Post autor: quasik » 05 kwie 2012, 14:48

Poszlo na priv.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości