weksel a Vat

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jola14
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:29

weksel a Vat

Post autor: jola14 » 12 sie 2011, 17:35

witam otrzymalismy od firmy której dostarczamy towar jako zabezpieczenie weksel. Potrzebne nam
były pieniądze więc innej firmie współpracującej z nami sprzedalismy ten weksel wystawiony był na
wartość 1000 dostalismy za niego 900 czy któraś z firm płaci vat musi wystawić fakturę vat. wiem że zdania są podzielone czy to obrót zwolniony czy opodatkowany jako obrót wierzytelnościami.
Pomóżcie sprawa pilna
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: weksel a Vat

Post autor: Palestra » 12 sie 2011, 18:03

A czy to była sprzedaż weksla czy indos?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a Vat

Post autor: Lech » 12 sie 2011, 18:16

Podatki przy sprzedaży wierzytelności są przedmiotem różnych, nieraz wykluczających się interpretacji. Pisałem o tym na blogu w notce podatkowe konsekwencje sprzedaży i zakupu wierzytelności (nie tylko wekslowej).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jola14
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:29

Re: weksel a Vat

Post autor: jola14 » 12 sie 2011, 18:32

nie mam pewności ale raczej indos
też czytałam o róznych interpreatacjach. uważam że weksel obrót wekslami nie powinien być .
Nie zajmujemy się obrotem wierzytelnościami ani tamta firma .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a Vat

Post autor: Lech » 12 sie 2011, 18:36

Jak często w podatkach, tak i w tym przypadku, nie ma jedynie poprawnej odpowiedzi na pytanie. Trzeba się zdać na opinię swojego doradcy podatkowego lub wystąpić o indywidualną interpretacje do US.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jola14
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:29

Re: weksel a Vat

Post autor: jola14 » 12 sie 2011, 18:55

może inaczej zadam pytanie czy sprzedaż weksla jest opodatkowana czy indos weksla ale poza bankowy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel a Vat

Post autor: Lech » 12 sie 2011, 19:01

Nie ma jakiegoś szczególnego podatku 'od indosu'
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: weksel a Vat

Post autor: Palestra » 12 sie 2011, 19:01

Znalazłem coś takiego niezastąpionego Jana Bednarczyka:
Transakcja polega na wystawieniu weksli przez osobę potrzebującą środków pieniężnych ("pozyskujący gotówkę") i sprzedaży ich za gotówkę osobie kupującej weksle, udostępniającej swoje wolne środki pieniężne ("udostępniający gotówkę"). Według prawa nie jest to pożyczka, tylko sprzedaż papierów wartościowych. Sprzedaż za gotówkę własnego zobowiązania, jakim jest weksel. UMOWĄ jest sam weksel wystawiony zgodnie z wymogami prawa wekslowego. Od 1 stycznia 2007 r. nie ma opłaty za wystawianie weksli. Jeśli weksel został kupiony za cenę równą nominałowi, a następnie odsprzedany lub wykupiony przez wystawcę za taką samą kwotę, to nie wystąpi wówczas dochód (dyskont), a co za tym idzie, nie wystąpi podatek dochodowy od takiej transakcji. Inaczej będzie wyglądać sytuacja, gdy chcemy zarobić na kupnie i sprzedaży weksli. Gdy kupujemy weksel za cenę niższą od nominału (z dyskontem), a następnie dokonamy sprzedaży, lub wykupu przez wystawcę za kwotę równą nominałowi, to różnica ta stanowi dochód dla kupującego. Obowiązek rozliczenia podatku dochodowego następuje z chwilą wykupienia weksla przez wystawcę. Sposób rozliczenia podatku (wielkość, terminy, rodzaj PIT-u) zależy od tego, kim są strony transakcji.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
jola14
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:29

Re: weksel a Vat

Post autor: jola14 » 12 sie 2011, 19:34

jesteście tu bardzo kochani i znacie się na tym jak nikt z podatkiem dochodowym nie mam problemu
mnie wyłącznie chodzi o problem z Vatem.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: weksel a Vat

Post autor: Palestra » 12 sie 2011, 19:45

W moim przekonaniu jeśli to był indos a nie sprzedaż wierzytelności to problem z Vatem nie istnieje. W 1936 roku a wtedy powstało Prawo Wekslowe nie istniało takie pojęcie jak VAT. Dopiero słynny profesor go wprowadził, który musiał odejśc a później kazali mu wrócic, obecnie bawi się w liczenie zadłużenia Najjaśniejszej.
Jolu kochana zadaj pytanie jakiemuś doradcy podatkowemu-mądrej głowie i napisz koniecznie co ci odpowiedział, ale w moim przekonaniu problem takowy nie istnieje....
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości