Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
modo
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2019, 18:43

Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: modo » 18 maja 2019, 19:05

Witam wszystkim, to mój pierwszy post na tym forum :). Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na pytania odnośnie stosowania weksla.

Mamy taką sytuację:
Klient przychodzi do serwisu rowerowego i zostawia rower do naprawy.
Serwis naprawia rower i wystawia fakturę na 300 zł
Klient przychodzi po rower ale twierdzi, że zapomniał pieniędzy i prosi o możliwość zapłaty przelewem jak tylko dotrze do domu (rower zabiera).

Pytania:
1. Czy sprzedawca może w takiej sytuacji zabezpieczyć się dając klientowi do podpisania weksel własny na tą kwotę? Chodzi mi o weksel bez żadnej dodatkowej umowy?
2. Jak długo trzeba czekać z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty jeśli termin wykupu weksla minął?
3. Co wpisać jeśli chodzi o miejsce zapłaty. Logicznym wydaje się adres serwisu rowerowego? Czy w treści weksla można wpisać rachunek bankowy czy tego nie robić i określić jedynie adres?
4. Jak zabezpieczyć się na możliwość zniszczenie weksla? Przychodzi mi do głowy sytuacja, że dłużnik siłą odbiera weksel i targa go... Czy można zrobić poświadczoną notarialnie kopie weksla?
5. Wiem, że w celu wydania nakazu zapłaty trzeba weksel wysłać w oryginale do sądu. Co się stanie gdy on w sądzie zaginie? Jak się tu zabezpieczyć?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: Lech » 20 maja 2019, 13:33

modo pisze:
18 maja 2019, 19:05
1. Czy sprzedawca może w takiej sytuacji zabezpieczyć się dając klientowi do podpisania weksel własny na tą kwotę?
Tak.
Chodzi mi o weksel bez żadnej dodatkowej umowy?
Zawsze jest jakaś umowa. Na przykład: "ja tym wekslem zapłacę za naprawę, a ty przyjmiesz ten weksel jako zapłatę". Albo: "ja ci ten weksel wręczam jako zabezpieczenie zapłaty za naprawę, którą mi wykonałeś".
2. Jak długo trzeba czekać z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty jeśli termin wykupu weksla minął?
Pozywać można następnego dnia po upłynięciu terminu płatności weksla.
3. Co wpisać jeśli chodzi o miejsce zapłaty. Logicznym wydaje się adres serwisu rowerowego?
Może być.
Czy w treści weksla można wpisać rachunek bankowy czy tego nie robić i określić jedynie adres?
Rachunek bankowy to nie jest miejsce zapłaty, tylko forma zapłaty. A to, czy klient zapłaci ci przelewem, czy gotówką, czy w inny sposób - to się okaże dopiero przy zapłacie i tego faktu nie wpisujemy na wekslu. Wpisujemy tylko miejsce, gdzie wystawca ma się udać, aby zapłacić za weksel.
4. Jak zabezpieczyć się na możliwość zniszczenie weksla? Przychodzi mi do głowy sytuacja, że dłużnik siłą odbiera weksel i targa go... Czy można zrobić poświadczoną notarialnie kopie weksla?
Można zrobić.
5. Wiem, że w celu wydania nakazu zapłaty trzeba weksel wysłać w oryginale do sądu. Co się stanie gdy on w sądzie zaginie? Jak się tu zabezpieczyć?
Trzeba zawierzyć. Plus kopia weksla. Generalnie nie twierdzę, aby było to ryzyko zerowe, ale można przyjąć, że pomijalne. Zwłaszcza jeśli mówimy o sumach rzędu setek złotych. Pomyśl, co może przeżywać ktoś, kto ma weksel na parę milionów :) A mimo wszystko nie ma innego wyjścia, jak po prostu złożyć weksel do sądu. W szczególnie ważnych przypadkach zalecam jednak, aby pozew złożyć na biurze podawczym osobiście, a nie wysyłać pocztą, ponieważ zgubienie się listu poleconego albo przesyłki kurierskiej to już jest ryzyko, które realnie może występować i każdy wysyłający trochę listów się z nim spotkał (a ze zgubieniem weksla w sądzie osobiście się nie spotkałem, choć czytałem sprawy z trzeciej ręki i plotki :) - http://www.remitent.pl/za-zaginiony-wek ... owiada/519
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
modo
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2019, 18:43

Re: Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: modo » 21 maja 2019, 00:14

Dziękuję za odpowiedzi.

No to idźmy dalej. Klient zrobił mnie "w balona" i nie zapłacił. Idę do sądu, występuje o nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Pytanie: Czy muszę opisywać całą sytuację czy po prostu przedstawiam weksel i wnoszę o zasądzenie zapłaty. Innymi słowy: czy sąd będą obchodzić okoliczności sprawy czy tylko sprawdza poprawność weksla i danych dłużnika?

Kolejny etap: Dłużnik okazał się cwaniakiem i odwołał się od nakazu. Co teraz się dzieje? Odbywa się normalna rozprawa gdzie muszę udowadniać że moje roszczenie jest zasadne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: Lech » 22 maja 2019, 13:30

To już zależy od wybranej taktyki procesowej i szczegółów danej sprawy. Warianty są trzy:
- jako dowód powołujemy się tylko na weksel i to wszystko
- jako dowód powołujemy się tylko na weksel, ale opisujemy szczegóły związane z jego pozawekslowym tłem
- jako dowód powołujemy się na weksel oraz na dowody pozawekslowego stosunku podstawowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
modo
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2019, 18:43

Re: Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: modo » 24 maja 2019, 16:36

Czy jeśli w pierwszym etapie powołamy się tylko na weksel bez wchodzenia w szczegóły to czy potem w przypadku gdy nakaz zostanie zaskarżony możemy powołać się na konkretne okoliczności (zabezpieczenie wekslem zapłaty za fakturę)?

Czy brak umowy pisemnej może być problemem w sądzie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: Lech » 24 maja 2019, 18:35

W prawidłowo prowadzonym procesie ciężar dowodu spoczywa na pozwanym, więc to on musi wskazywać dowody na to, że weksel zabezpieczał jakieś roszczenie (deklaracja wekslowa) i że faktyczna suma tego zabezpieczonego roszczenia jest mniejsza (czyli że doszło do wypełnienia weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem). Często takie dowody przedstawia też powód.
Czy brak umowy pisemnej może być problemem w sądzie?
To zależy jakiej umowy. Jeśli na przykład weksel zabezpieczał zapłatę lub był zapłatą za roszczenie z umowy, która powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, to może być to problem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
modo
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2019, 18:43

Re: Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: modo » 25 maja 2019, 15:25

Chodzi o sytuację jaka opisałem w pierwszym poscie:
Serwis naprawia rower i wystawia fakturę na 300 zł Klient przychodzi po rower ale twierdzi, że zapomniał pieniędzy i prosi o możliwość zapłaty przelewem jak tylko dotrze do domu (rower zabiera).
Klient wystawia weksel własny na kwotę 300 zł bez żadnej deklaracji wekslowej. Czytam tu na forum, że taki weksel to idealna sprawa bo nakaz zapłaty jest wydawany przez sąd niemal od ręki. No ale teraz widzę, że to jednak nie takie proste bo wystawiający może nakłamać w sądzie że go zmusiłem i wychodzi na to że lepiej dochodzić tych pieniędzy z podpisanej faktury....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabezpieczenie się wekslem na wypadek niezapłaconej faktury

Post autor: Lech » 25 maja 2019, 16:10

Do faktury może wnieść te same zarzuty - że zmusiłeś itd.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 63 gości