Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Oscar
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:26

Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Oscar » 01 kwie 2019, 21:48

Dzień dobry.

Pozwolę sobie maksymalnie skrócić opis całej sytuacji do niezbędnego minimum.
Aby otrzymać dotację/pożyczkę w ramach programu Czyste Powietrze należy podpisać weksel in blanco wraz z deklaracją. Do posta załączam wzory zarówno weksla jak i wspomnianej deklaracji.
Moją wątpliwość budzi fakt, że do weksla dołączana jest "deklaracja", którą podpisać mam ja, ale niekoniecznie wierzyciel (WFOŚ) - brak takiego miejsca we wzorze.
Stąd chciałbym zadać następujące pytania:
1. Czy taki weksel wraz z deklaracją jest dla mnie jako wystawcy bezpieczny?
2. Czy WFOŚ może przekazać (lub "zagubić") ten weksel komukolwiek innemu i czy ten "ktoś" będzie mógł żądać zapłaty de facto dowolnie wpisanej kwoty?
3. Czy taka "deklaracja" ma jakąkolwiek moc w przypadku wypełnienia weksla w sposób inny, niż opisany?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

PS
Bynajmniej nie podejrzewam ani nie zakładam złej woli u pracowników Funduszu, niemniej podpisywanie weksla budzi moje obawy.
Załączniki
Deklaracja - dotacja.pdf
(612.32 KiB) Pobrany 558 razy
weksel.pdf
(582.53 KiB) Pobrany 589 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 03 kwie 2019, 09:33

weksel.jpg
weksel.jpg (26.51 KiB) Przejrzano 21209 razy
deklaracja.jpg
deklaracja.jpg (132.77 KiB) Przejrzano 21209 razy
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 03 kwie 2019, 09:40

Do tego weksla mam dwie najważniejsze uwagi.

Po pierwsze - brak jest daty wystawienia weksla. Dlaczego warto tę datę podać od razu przy wystawianiu weksla pisałem między innymi tutaj: http://www.remitent.pl/dlaczego-warto-p ... blanco/604 . Możliwe problemy w przypadku wpisania przez remitenta fałszywej (innej niż data podpisania) daty wystawienia weksla:
- jeśli wystawcą będzie spółka reprezentowana przez pełnomocnika, może się okazać, że w dacie wskazanej jako data wystawienia weksla pełnomocnik (były prezes) nie był już umocowany do wystawiania weksli w imieniu spółki, zatem z weksla nie będzie odpowiadać spółka, tylko pan prezes prywatnie
- możliwe utrudnienia w obronie ustaleniami z deklaracji wekslowej, skoro z treści weksla będzie wynikać, że nie jest to weksel wystawiony w czasie zawierania umowy wekslowej (tylko być może jakiś inny weksel).

Drugim problemem jest brak klauzuli "nie na zlecenie". Oznacza ona, że jeśli weksel nie będzie dochodzony przez remitenta, tylko przez kolejnego nabywcę weksla, wystawca nie będzie mógł się bronić zarzutami opartymi na stosunku podstawowym z remitentem. Możliwe są wówczas dwie sytuacje w przypadku istnienia sporu co do prawidłowości wypełnienia weksla:
- weksel jest nieprawidłowo wypełniony przez remitenta, który puszcza weksel dalej w obieg - wystawca wówczas musi za weksel zapłacić, a odszkodowania żądać od remitenta
- weksel jest remitentowi ukradziony - złodziej fałszuje indos na siebie - i puszcza weksel dalej w obieg - sytuacja analogiczna jak powyżej - jeśli posiadacz weksla będzie w dobrej wierze, będzie trzeba mu zapłacić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Oscar
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:26

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Oscar » 11 kwie 2019, 21:08

Dziękuję za powyższą odpowiedź. Weksel miałbym podpisać w swoim własnym (prywatnym) imieniu, nie zaś w imieniu spółki, więc i tak będę odpowiadał za niego osobiście.
Czy Wojewódzki Fundusz, na rzecz którego miałbym ewentualnie zapłacić kwotę z weksla powinien (musi?) podpisać załączoną deklarację wekslową, abym mógł podnieść argument niepoprawnie wypełnionego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 12 kwie 2019, 09:04

Nie musi, jeśli masz pewność, że w toku późniejszego procesu nie będzie twierdził, że ustalenia były inne niż w tym dokumencie, który sam przedstawisz bez żadnych podpisów (oprócz własnego).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Toma
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2019, 06:26

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Toma » 11 maja 2019, 06:40

W toruńskim WFOŚiGW wymagają podpisania weksla zupełnie "gołego" w programie CP - nawet odmawiają podania nazwy wierzyciela. Jak tłumaczył radca prawny ww. instytucji jest to wymóg NFOŚiGW. Ponadto stwierdził, że w przypadku próby nieuprawnionego wykorzystania weksla wymagana jest deklaracja do weksla - jednak nie potrafił podać przepisów prawa.
Czy rzeczywiście weksel in blanco jest skuteczny jedynie z deklaracją do niego - jeśli tak to jakie przepisy prawa mówią o tym..
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 11 maja 2019, 07:32

Toma pisze:
11 maja 2019, 06:40
Czy rzeczywiście weksel in blanco jest skuteczny jedynie z deklaracją do niego - jeśli tak to jakie przepisy prawa mówią o tym..
Weksel in blanco w ogóle nie jest skuteczny, ponieważ nie zawiera wszystkich elementów wymaganych przez prawo. Do sądu idzie się nie z wekslem in blanco, tylko z wekslem już uzupełnionym. Tym samym jeśli na przykład zamiast WFOŚiGW remitentem będzie pan Jan Kowalski, który będzie twierdził, że udzielił ci kiedyś jakiejś pożyczki, albo że coś od niego kupiłeś, to dość trudno będzie nawet rozpocząć próbę obrony deklaracją wekslową wystawioną kiedy indziej i dla kogoś innego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Toma
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2019, 06:26

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Toma » 11 maja 2019, 08:41

Dziękuję.
Czy przed nieuprawnionym wypełnieniem weksla in blanco uchronić może klauzula napisana na odwrocie mówiąca, że ten weksel służy jedynie do zabezpieczenia w ww. programie i wzmianka, że do weksla jest deklaracja oraz/lub czy chroni zrobienie kserokopii weksla i opatrzenie przez pracownika WFOŚiGW klauzulą "Za zgodność z oryginałem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 13 maja 2019, 09:32

Toma pisze:
11 maja 2019, 08:41
Czy przed nieuprawnionym wypełnieniem weksla in blanco uchronić może klauzula napisana na odwrocie mówiąca, że ten weksel służy jedynie do zabezpieczenia w ww. programie i wzmianka, że do weksla jest deklaracja
To już pytanie do osoby, która by chciała ten weksel uzupełnić niesłusznie - czy taka klauzula ją powstrzyma.
oraz/lub czy chroni zrobienie kserokopii weksla i opatrzenie przez pracownika WFOŚiGW klauzulą "Za zgodność z oryginałem.
Jak wyżej. Aczkolwiek pierwszy sposób jest lepszy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mcmak
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2019, 12:42

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: mcmak » 13 maja 2019, 12:50

Toma pisze:
11 maja 2019, 06:40
W toruńskim WFOŚiGW wymagają podpisania weksla zupełnie "gołego" w programie CP - nawet odmawiają podania nazwy wierzyciela. Jak tłumaczył radca prawny ww. instytucji jest to wymóg NFOŚiGW. Ponadto stwierdził, że w przypadku próby nieuprawnionego wykorzystania weksla wymagana jest deklaracja do weksla - jednak nie potrafił podać przepisów prawa.
Czy rzeczywiście weksel in blanco jest skuteczny jedynie z deklaracją do niego - jeśli tak to jakie przepisy prawa mówią o tym..
Dzwoniłem do NFOŚiGW - twierdzą, że każdy oddział wojewódzki ma swoje własne wytyczne i jest niezależny od NFOŚiGW - procedury dotyczące zabezpieczeń umowy zostały opisane ogólnie bez wskazań co do sposobu wystawienia weksla.

W lubelskim WFOŚiGW jest taka sama sytuacja - dostałem alternatywę - albo podpisuje jak jest czyli pusty weksel in blanco albo nie podpisuję i rezygnuję z dotacji :) Na pytanie, gdzie jest napisane w ich instrukcjach/przepisach, że nie mogę dopisać chociaż na rewersie weksla numeru umowy jaką on zabezpiecza i numeru deklaracji wekslowej dostałem odpowiedź, że księgowość i kierownik się nie zgadza i że wszyscy tak podpisują od zawsze :) i albo podpisuję albo nie mamy o czym rozmawiać :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 17 maja 2019, 07:55

Niestety, na niedouczony beton "adwokacko-radcoprawnowski" czasem nie ma rady, jak po prostu unikać kontaktów z podmiotami wykorzystującymi takie indywidua. Normalnie byś poszedł i "kupił gdzieś indziej", niestety oni mają monopol na sypanie pieniędzmi z tych programów ;/
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Toma
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2019, 06:26

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Toma » 10 cze 2019, 08:03

Jak sprawdzić podczas odbierania swego weksla (taki odbiór poświadcza się własnym podpisem) czy mój podpis to na pewno mój podpis a nie podrobiony lub bardzo dobra kolorowa kopia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 10 cze 2019, 09:29

Można by rzec - w każdy możliwy sposób. Nie ma sensu się ograniczać do jednego uniwersalnego sposobu, bo takiego jednego sposobu nie ma - tak samo jak "nieograniczona" jest wyobraźnia i metody oszustów. Sama dyskusja na forum ogólnym o tym, w jaki sposób jakaś firma rozpoznaje swoje weksle, też nie jest wskazana, bo byłaby to wskazówka dla oszustów, na co zwracać szczególną uwagę :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Toma
Posty: 4
Rejestracja: 11 maja 2019, 06:26

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Toma » 23 wrz 2019, 08:46

Z zaskoczeniem i niedowierzaniem odkryłem wraz z moim kolegą, że na portalu WFOŚiGW po zalogowaniu umieszczone są skany umowy w ww. programie oraz skan podpisanego WEKSLA - całkowicie gołego. Ja nie ujawniłem koledze moich obaw aby go nie martwić, jednak uważam, że umieszczanie skanów weksli w sieci internetowej jest niebezpiecznym procederem . Można wydrukować, wypełnić i domagać się zapłaty.
Oczywiście można stwierdzić, że tylko zainteresowany ma dostęp po zalogowaniu, jednak istnieje możliwość włamania na konto beneficjenta na portalu WFOŚiGW.
Czy moje obawy są słuszne odnośnie nieuprawnionego użycia weksla pozyskanego nielegalnie z internetu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco w programie Czyste Powietrze

Post autor: Lech » 23 wrz 2019, 09:00

Z wydrukowanego weksla nie będzie można się domagać zapłaty, ponieważ nie posiada oryginalnego podpisu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości