Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
JM
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2019, 18:59

Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Post autor: JM » 26 mar 2019, 19:24

Bardzo proszę o wskazanie, czy może zostać uznany za ważny weksel wystawiony przez spółkę zoo w następujący sposób.
W miejscu wystawcy znajduje się pieczęć firmowa spółki zawierająca w kilku wierszach nazwę spółki, adres oraz numer KRS, regon i NIP. Z prawej strony tej pieczęci na tej samej wysokości (można powiedzieć równolegle do niej) jest umieszczona pieczęć funkcyjna zawierająca dwa wiersze - górny z imieniem i nazwiskiem oraz dolny z funkcją prezes zarządu. Pomiędzy wierszami pieczęci jest podpis czytelny imieniem i nazwiskiem prezesa.
Czy jest to prawidłowy sposób wystawienia weksla przez spółkę (prezes jest uprawniony do jednoosobowej reprezentacji). Czy też obowiązkowo pieczęć funkcyjna i podpis prezesa musi znajdować się poniżej pieczęci firmowej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Post autor: Lech » 27 mar 2019, 07:54

Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy podpis prezesa "obejmuje" nazwę firmy (pieczątkę). Można to różnie interpretować, ale jako ewentualny nabywca takiego weksla uznałbym, że posiada on wadę polegającą na tym, że być może zostać uznane, że to nie spółka jest wystawcą takiego weksla, tylko pan prezes prywatnie. Sam też przy redagowaniu takich weksli zwracam baczną uwagę, aby podpis był pod (a nie obok, a tym bardziej nad) pieczątką. Ewentualnie podpis może się znajdować "w" pieczątce firmowej.
Natomiast twój weksel uznałbym za:
- wystawiony z zamiarem podpisania przez spółkę (pieczątka), ale nie podpisany przez nią (to można poprawić na każdym późniejszym etapie, przez podpisanie się prezesa pod pieczątką)
- podpisany przez prezesa jako przez współwystawcę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
JM
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2019, 18:59

Re: Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Post autor: JM » 27 mar 2019, 08:41

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Byłam przekonana, że wystarczy podpis obok, o ile jest i wskazanie wyraźne firmy i funkcji osoby podpisującej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Post autor: Lech » 27 mar 2019, 09:05

To by starczyło, tylko zwróć uwagę, że w twoim przypadku "obok" jest podpis prezesa, ze wskazaniem funkcji, ale bez wskazania firmy ("prezes zarządu", a nie "prezes zarządu X sp. z o.o." - bo jeśli mamy ten drugi przypadek, to jest już to podpis firmowy).

A interpretacja samego podpisu z podaniem funkcji ("jako prezes", "jako dyrektor", "jako burmistrz" itp.) bez wskazania jakiego organu jest to członek (prezes/dyrektor/...) musi prowadzić do wniosku, że jest to podpis osoby prywatnej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
JM
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2019, 18:59

Re: Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Post autor: JM » 27 mar 2019, 09:26

Dziękuję.
Zatem taki podpis niejako uwięziony w pieczęci funkcyjnej także może być uznany za podpis osoby fizycznej? Ponieważ mam pieczęć funkcyjną i w jej środku jest podpis prezesa.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Post autor: Lech » 27 mar 2019, 09:34

Samo oznaczenie funkcji to za mało. Trzeba jeszcze podać podmiot, w imieniu którego podpisujemy.

Jeśli ja na wekslu podpiszę się "prezes zarządu Lech Malinowski", i to będą wszystkie elementy mojego podpisu, to będzie to moje prywatne zobowiązanie.

Jeśli nad takim podpisem umieszczę pieczątkę firmową (firmy, której jestem prezesem), to będzie to podpis tego podmiotu.

Jeśli pieczątka będzie obok, to zasadnym będzie pytanie, czy podpisałem się w imieniu firmy, czy swoim. Wziąwszy pod uwagę, że weksel jest papierem obiegowym, moim zdaniem błędem jest jakieś szczególne badanie woli stron niewyrażonej w wekslu, ponieważ nabywcy tego weksla oceniając poprawność podpisu nie będą badali woli stron, tylko formalny wygląd podpisu. A z niego wynika, że podpis położony obok pieczątki nie obejmuje jej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
JM
Posty: 4
Rejestracja: 26 mar 2019, 18:59

Re: Podpis prezesa obok pieczęci spółki zoo

Post autor: JM » 27 mar 2019, 13:36

Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości