Zapłata wekslem nawiązki orzeczonej przez sąd

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Zapłata wekslem nawiązki orzeczonej przez sąd

Post autor: ostatnidzien » 29 gru 2018, 13:38

Witam,
Zostałem poszkodowany w wypadku komunikacyjnym i mam wyrok sądu zasądzającego na moją rzecz nawiązkę 2000 zł od sprawcy wypadku.
Sprawca wypadku nie ma jednak pieniędzy aby mi zapłacić i wiem też że nie ma majątku na siebie ani nie pracuje bo miał adwokata przyznanego z urzędu.
Wiem że sprawca mógłby domagać się regresowo zwrotu 2000 zł wypłaconej mi nawiązki od swojego ubezpieczyciela OC ale dopiero wtedy gdy mi zapłaci i przedstawi na to dowód. Sytuacja jest trochę patowa.

Zastanawiam się nad rozwiązaniem z użyciem weksla. Sprawca płaci mi 2000 zł wystawionym przez siebie wekslem. Piszemy wniosek do ubezpieczyciela. We wniosku ja potwierdzam że przyjąłem zapłatę nawiązki w postaci weksla a sprawca wypadku domaga się zwrotu zapłaconej kwoty na swój rachunek bankowy.
I teraz pytanie - jak powiązać ten weksel z rachunkiem bankowym sprawcy abym ja był osobą uprawnioną do wykupienia weksla przez jego bank?
Pozdrawiam,
- Michał.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zapłata wekslem nawiązki orzeczonej przez sąd

Post autor: Lech » 29 gru 2018, 20:39

Należy pozwać zakład ubezpieczeń, jego odpowiedzialność nie jest uwarunkowana zapłatą odszkodowania przez sprawcę.
Czy zakład ubezpieczeń został przypozwany w sprawie wobec sprawcy?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Re: Zapłata wekslem nawiązki orzeczonej przez sąd

Post autor: ostatnidzien » 30 gru 2018, 14:35

Lech pisze:
29 gru 2018, 20:39
Należy pozwać zakład ubezpieczeń, jego odpowiedzialność nie jest uwarunkowana zapłatą odszkodowania przez sprawcę.
Zgadza się. Jednak zakład ubezpieczeń mogę pozwać tylko o uzupełnienie odszkodowania. Powiedzmy że wartość poniesionych przeze mnie szkód wyceniam na 9000 zł to wtedy mógłbym żądać uzupełnienia odszkodowania przez zakład ubezpieczeń tylko na kwotę 9000-2000=7000 zł
Czyli że ja nie wyegzekwuję od zakładu ubezpieczeń tych 2000 zł zasądzonych od sprawcy w procesie karnym. Nawiązka zasądzona w procesie karnym ma charakter kompensacyjny a więc pomniejsza odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń bezpośrednio wobec mnie.
Natomiast sprawca wypadku może żądać od zakładu ubezpieczeń zwrotu zapłaconej nawiązki na zasadach zawartej umowy OC ale pod warunkiem że najpierw przedstawi dowód zapłaty takiej nawiązki.
Lech pisze:
29 gru 2018, 20:39
Czy zakład ubezpieczeń został przypozwany w sprawie wobec sprawcy?
Nie został przypozwany dlatego że wiedziałem że proces mojego leczenia i rehabilitacji nie zakończy się w chwili orzekania w sprawie karnej. Wiem że mam trzy lata od chwili wypadku na zgłoszenie żądania uzupełnienia odszkodowania przez zakład ubezpieczeń.
Pozdrawiam,
- Michał.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zapłata wekslem nawiązki orzeczonej przez sąd

Post autor: Lech » 30 gru 2018, 20:30

Jako poszkodowanego nie ma to dla ciebie znaczenia jak sprawca rozliczy się z zakładem ubezpieczeń - jeśli sprawca nie zapłaci ci odszkodowania, to zgłaszasz swoje roszczenie do ubezpieczyciela, i w zależności od uzyskanej odpowiedzi podejmujesz dalsze kroki (to już nie jest wekslowy temat :)

Nie zgodzę się z tym, aby warunkiem wypłaty odszkodowania przez zakład była zapłata odszkodowania przez sprawcę - przede wszystkim zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania bezpośrednio poszkodowanemu, więc to do niego, a nie do sprawcy powinieneś się zgłosić.
Nie został przypozwany dlatego że wiedziałem że proces mojego leczenia i rehabilitacji nie zakończy się w chwili orzekania w sprawie karnej. Wiem że mam trzy lata od chwili wypadku na zgłoszenie żądania uzupełnienia odszkodowania przez zakład ubezpieczeń.
Ale to nie jest odpowiedź na pytanie - był obowiązek przypozwania zakładu ubezpieczeń, po to właśnie, aby też mógł uczestniczyć w sprawie. A teraz może się powoływać na wadliwość tej sprawy. Jak w ogóle do tego doszło, że doszło do takiej sprawy wbrew wymaganiom formalnym?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości