Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Gabriel1 » 16 wrz 2018, 20:35

Dobry wieczór. Wystąpiłem z pozwem (post. nakazowe) przeciwko dłużnikowi. Sąd wydał nakaz zapłaty z weksla. Miałem informację, że klient ma problemy z płynnością, coś mu z działanością nie wychodziło, więc zależało mi na czasie. Kwota była spora, więc szybko zgłosiłem się do komornika celem przeprowadzenia postępowania zabezpieczającego. Ten szybko zaczął działania, ale okazało się że dłużnik nie odbiera żadnej korespondencji. Aby jeszcze pogorszyć sprawę, sąd nie uprawomocnił nakazu. 2 razy wysłał go dłużnikowi, ten nie odebrał. Wezwał mnie do uprawdopodobnienia adresu zameszkania. Przekazałem dokumenty jakie miałem, ale sprawa jest nadal w zawieszeniu. Minęło kilka miesięcy i komornik przesłał pismo, że umarza postępowanie wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji.

Co teraz zrobić? Dłużnik bankrutem na pewno nie jest. Podejrzewam, że się ukrywa. Niestety nie dość, że długu nie oddał to jeszcze poniosłem koszty sądowe i komornicze. Czy te komornicze mogę jakoś do długu doliczyć? Jeśli tak to jak? Czy nie powinien ich teraz sąd "przyklepać"? Ale nakaz prawomocny nie jest :(
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Lech » 17 wrz 2018, 09:15

Pewnie nie chodzi ci o koszty egzekucji, tylko o koszty zabezpieczenia.
745 kpc - zgłoś koszty do sądu prowadzącego sprawę, to powinien je zasądzić wraz z nakazem/wyrokiem.

Co do dłużnika - to, że nie odbiera pism od komornika, to jeszcze nie koniec. Czy komornik ustalił adres zameldowania? Czy ustalił w ZUS/US czy dłużnik gdzieś pracuje, w którym US się rozlicza, jaki adres podaje przed US? Czy komornik był w terenie pod adresem działalności i co zastał? To byłaby podkładka dla sądu w celu tego "uprawdopodobnienia".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Gabriel1 » 17 wrz 2018, 14:24

Tak, oczywiście chodzi mi o koszty zabezpieczenia. Wg postanowienia komornika są to: koszty uzyskiwania informacji, koszty korespondencji, koszty dostępu do systemu teleinformatycznego obsługującego zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, zlecenie poszukiwania majątku, opłata stosunkowa.

Nigdy nie zgłaszałem takich kosztów do sądu. Czy jest jakiś wzór wniosku?

Wg komornika dłużnik nie jest nigdzie zameldowany. Pracował ale nie pracuje, do tego miał działalność. Adresu podanego w US nie znam, nie wiem czy komornik to sprawdzał. Działalność już wyrejestrowana. Ogólnie z komornikiem ciężki jest kontakt. Dla uprawdopodobnienia do sądu wysyłałem swoje umowy z dłużnikiem + jakiś wyciąg z jego konta, który mi dostarczał. Wysyłałem na początku roku. Do sądu trafiło i cisza, sprawa wygląda na taką w zawieszeniu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Lech » 17 wrz 2018, 14:39

Wzoru nie ma, trzeba samemu napisać czego się chce i na jakiej podstawie.

Co do sądu - nie wiem, co się w sprawie dzieje. Jeśli została formalnie zawieszona, to trzeba złożyć wniosek o podjęcie zawieszonej sprawy i potem monitorować czynności. Jeśli nie jest zawieszona, to złożyć wniosek o nadanie klauzuli i poczekać co się zadzieje.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Gabriel1 » 17 wrz 2018, 14:49

"W oparciu o art.745 § 1 k.p.c. wnoszę o zasądzenie od pozwanego kwoty X zł tytułem kosztów postępowania zabezpieczającego."
Czy tak będzie dobrze?

Dołączyć oryginał postanowienia komornika o umorzeniu postępowania czy kopię? A może oryginał nakazu zapłaty z adnotacją komornika o kosztach - lub kopię tego dokumentu?

Żadnego oficjalnego pisma o zawieszeniu sprawy nie otrzymałem. Boję się, że sąd zwróci pozew z uwagi na to że pozwanego nigdzie znaleźć nie można. Zastanawiam się nad wnioskiem o ustanowienie kuratora
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Lech » 17 wrz 2018, 18:44

Oryginał wraz ze stwierdzeniem prawomocności - fo uzyskania od komornika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Gabriel1 » 18 wrz 2018, 07:30

Oryginał czego? Rozumiem, że nakazu zapłaty, tak? Dostałem go od komornika. Przybił pieczątkę na której wpisał, że wierzyciel poniósł koszty X zł. Ten nakaz zapłaty nie jest prawomocny (o tym szczegółowo wyżej pisałem).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie postępowania zabezpieczającego - koszty?

Post autor: Lech » 18 wrz 2018, 09:31

Oryginał postanowienia komornika przyznającego ci poniesione koszty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości