Przedawnienie weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
seni
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2018, 18:40

Przedawnienie weksla

Post autor: seni » 17 sie 2018, 17:38

Witam
Jestem w posiadaniu weksla własnego który za kilka dni przedawni się. Weksel jest wypełniony i posiada sumę zapłaty powyżej 10 tys, miejsce i datę zapłaty. Jest wypełniony prawidłowo, potwierdzony u notariusza, nie ma do niego umowy pożyczki ani nic takiego.
Przed dniem  zapłaty tj trzy lata temu wystawca weksla wyjechał na wakacje i nie było możliwości się z nim skontaktować. Do tej pory ani razu nie poruszał tematu zapłaty . Chcę aby weksel był nadal ważny jako zabezpieczenie i gwarancja rozliczenia się.
1.Czy muszę przedstawić weksel do zapłaty osobiście dla wystawcy weksla?
2.Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie, że to uczynię a zapłata nie nastąpi  przed złożeniem wniosku do sądu ?
3. Czy właściwym będzie wezwanie o zapłatę w wezwaniu nakazowym czy inna forma np wezwanie do próby ugodowej?
4. Co pisać w uzasadnieniu pozwu ?
5. Jak uniknąć kosztów?
Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie weksla

Post autor: Lech » 18 sie 2018, 11:22

seni pisze:
17 sie 2018, 17:38
1.Czy muszę przedstawić weksel do zapłaty osobiście dla wystawcy weksla?
Weksel musisz przedstawić we wskazanym na nim miejscu płatności. Nie jest wymagane, aby wystawca wówczas był na miejscu, ponieważ to nie od ciebie zależy, czy i gdzie wówczas będzie.
2.Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie, że to uczynię a zapłata nie nastąpi  przed złożeniem wniosku do sądu ?
Co do zasady nie musisz mieć, jeśli wystawca będzie chciał podnosić zarzut, że do przedstawienia weksla nie doszło - to na nim będzie spoczywał ciężar udowodnienia tego faktu.
3. Czy właściwym będzie wezwanie o zapłatę w wezwaniu nakazowym czy inna forma np wezwanie do próby ugodowej?
Jeśli celem będzie przede wszystkim niedopuszczenie do przedawnienia, to przed terminem przedawnienia należy:
1) uzyskać pisemne uznanie długu przez dłużnika
lub
2) złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej przed sądem
lub
3) wytoczyć powództwo sądowe.
4. Co pisać w uzasadnieniu pozwu ?
To zależy od treści weksla. Generalnie należy załączyć weksel, wskazać wynikające z niego roszczenie i wspomnieć o tym, że pomimo przedstawienia weksla, do zapłaty nie doszło.
5. Jak uniknąć kosztów?
Jeśli mowa o opłacie sądowej, to możesz złożyć wniosek o jej zwolnienie, wraz z deklaracją swojego majątku na odpowiednim wzorze sądowym, i poprosić sąd o zwolnienie z tej opłaty - jeśli jej poniesienie jest niemożliwe z uwagi na twój stan majątkowy - sąd wówczas wyda postanowienie, czy możesz być z tej opłaty zwolniona.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
seni
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2018, 18:40

Re: Przedawnienie weksla

Post autor: seni » 18 sie 2018, 23:59

 Dziękuję za odpowiedzi
Czym więcej wiem tym więcej pytań się nasuwa.
Dlatego wracam jeszcze raz do pytań
Wspomniałem, że (Przed dniem  zapłaty wynikającym z weksla tj trzy lata temu wystawca weksla wyjechał na wakacje i  nie było możliwości się z nim skontaktować. Do tej pory ani razu nie poruszał tematu zapłaty).
2. CO oznacza, że w dniu zapłaty i miejscu oznaczonym na wekslu go nie było .I czy teraz przed złożeniem wniosku o zawezwanie do próby ugodowej do sądu lub wytoczenie powództwa sądowego (pozew o zapłatę) muszę sam teraz przedstawić weksel dla wystawcy i udowodnić ,że to zrobiłem i nie było rozliczenia.
nowe pytanie
6. Pisemne uznanie długu przez dłużnika jest bardzo ciekawe i uniknie kosztów? i spotkania w sądzie? 
Jak je prawidłowo uzyskać. Czy wystarczy " oświadczenie ,że uznaje dług z weksla z dnia  i podpis dłużnika z datą i miejscem.?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie weksla

Post autor: Lech » 19 sie 2018, 09:14

muszę sam teraz przedstawić weksel dla wystawcy
Jeśli przedstawiałeś weksel do zapłaty już wcześniej, nawet jeśli wystawca nie był obecny, to nie musisz.
i udowodnić ,że to zrobiłem i nie było rozliczenia.
Wystarczy samo twoje oświadczenie, że do przedstawienia doszło.

Jak je prawidłowo uzyskać. Czy wystarczy " oświadczenie ,że uznaje dług z weksla z dnia i podpis dłużnika z datą i miejscem.?
Z dnia... Na sumę... Wystarczy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości