Przedstawienie weksla- opóźnione czy nie.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Przedstawienie weksla- opóźnione czy nie.

Post autor: Janek » 29 lip 2018, 14:37

Mam takie pytanie, dłużnik nie spłacił w ustalonym terminie pożyczki zabezpieczonej wekslem własnym. Wypisując wniosek będę musiał pewnie podać datę przedstawienia weksla do wykupu. Miejscem płatności weksla jest miasto Zielona Góra. W dniu płatności dłużnik poinformował mnie o tym, że spóźni się ze spłatą o 14 dni. Po 14 dniach raczej nie będzie spłacona(to moje przypuszczenie). W dniu spłaty oboje byliśmy w mieście Zielona Góra oraz miałem przy sobie weksel, którego fizycznie nie pokazałem ponieważ i tak dłużnik nie miał z czego spłacić(nie wyjmowałem go z teczki). Moje pytanie jest następujące, czy samym faktem, że miałem weksel przy sobie mogę stwierdzić, że przedstawiłem go dłużnikowi do wykupu ? Na wekslu wypisane jest "bez protestu" czy ten zapis wpływa w jakikolwiek sposób na sytuację ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla- opóźnione czy nie.

Post autor: Lech » 30 lip 2018, 06:17

"Bez protestu" nie ma znaczenia.

Co do przedstawienia - sam fakt przebywania w Zielonej Górze to jeszcze nie przedstawienie - powinieneś udać się do konkretnego miejsca, gdzie w Zielonej Górze umawialiście się na płatność - nie pytaj mnie gdzie, bo to wy się umawialiście, ale jeśli obaj mieszkacie w Z.G. to uznałbym, że było to miejsce zamieszkania wystawcy.

Weksla z teczki nie wyjmowałeś, ale miałeś go przy sobie, i wystawca mógł się z nim zapoznać. Wiedział też, o spłatę jakiego weksla go prosisz.

W praktyce - nie ma co się zbytnio rozwodzić, jeśli dojdzie do pozwania, to po prostu opisz, że weksel został przedstawiony do zapłaty, daliście sobie jeszcze 14 dni na zapłatę (odnośnie tylko okresu oczekiwania na spłatę bez dalszych kroków prawnych, a nie umorzenia odsetek), ale do spłaty w końcu nie doszło (może jednak dojdzie:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 58 gości