Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pentos
Posty: 6
Rejestracja: 09 lip 2018, 18:54

Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: pentos » 09 lip 2018, 19:08

Witam, chciałem się dowiedzieć jak napisać poprawnie weksel, i czy jest taka forma dopuszczalna.
Mianowicie pracuje w firmie(spółka zoo) już kilka miesięcy i będę miał do podpisania weksel jako zabezpieczenie przed zniszczeniem/kradzieżą sprzętu(duża wartość sprzętu w firmie). Jest to mała spółka i chcą abym podpisał weksel z zawartą umową wekslową wg której w razie kradzieży sprzętu lub wyprowadzania poufnych informacji zostanę pociągnięty do odpowiedzialności kwotą z weksla.
Na umowie zawarte jest że odpowiadam kwotą z weksla za kradzież lub rozpowszechnianie informacji, umowa z datą,miejscem podpisania(miasto) tak samo na wekslu, podpis mój oraz prezesa na każdej ze stron umowy na wekslu pieczątka firmy(jako remitent).
Weksel in blanco z wpisaną(drukowana) od razu umowną kwotą, jedynie bez daty i miejsca zapłaty.
Chodzi mi o to czy taki weksel może być formą poręczenia w razie kradzieży itd to pierwsza sprawa, a druga co powinienem mieć jeszcze na wekslu żeby nie mógł być wykorzystany mimo nie złamania umowy.
Z tego co się dowiedziałem to powinien mieć również zawarte, że jest "nie na zlecenie" aby nie można było go odsprzedać, a co dalej? Czy na wekslu mogę zawrzeć np że ważny jest jedynie jeżeli zostanie złamana umowa?
Uważam, że osoby z którymi teraz współpracuje nie mają zamiaru wykorzystania go przeciwko mnie ale chciałbym się odpowiedni zabezpieczyć w razie zmian w przyszłości lub np zmiany właściciela spółki itd.
@edit Jeszcze jedno pytanie, posiadam weksel do którego jest umowa wekslowa, oraz umowę poufności która też jest połączona z umową wekslową i dalej z umową zlecenie, ale na umowie poufności posiadam zapis o karze umownej i moje pytanie czy właściciel może ubiegać się o podwójną zapłatę czyli weksel+ drugie pieniądze z umowy poufności(umowy są połączone, na każdej z umów pisze że jest połączona z następna itd)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: Lech » 09 lip 2018, 19:26

Jeśli pytanie dotyczy pracownika zatrudnionego na umowie o pracę, to odradzam podpisywanie weksla, ponieważ:

1. orzecznictwo zakazuje stosowania zabezpieczeń wekslowych w stosunkach pracodawca-pracownik. W skrajnym przypadku może to być karalne ze strony inspekcji pracy,
2. do zabezpieczenia roszczeń pracodawcy istnieją odpowiednie umowy możliwe do zawarcia, i to z nich należy skorzystać (jeśli firma nie umie z nich skorzystać, to tym bardziej nie można jej dawać do ręki weksla)

Jeśli pytanie dotyczy umowy zlecenia, to teoretycznie jest to możliwe do przeprowadzenia, ale jako szeregowy zleceniobiorca nie godziłbym się na takie rozwiązanie z uwagi na Ad 2 powyżej.

Jeśli jednak mimo wszystko rozważasz podpisanie weksla dla swojego zleceniodawcy lub pracodawcy, to aby ocenić potencjalne zagrożenia, ewentualnie doradzić w kwestii zapisów w umowie - trzeba by się zapoznać z tymi dokumentami (weksel, deklaracja, umowa) - bo zapewne to nie ty będziesz je konstruował, tylko spółka.

Jeszcze jedno pytanie, posiadam weksel do którego jest umowa wekslowa, oraz umowę poufności która też jest połączona z umową wekslową i dalej z umową zlecenie, ale na umowie poufności posiadam zapis o karze umownej i moje pytanie czy właściciel może ubiegać się o podwójną zapłatę czyli weksel+ drugie pieniądze z umowy poufności(umowy są połączone, na każdej z umów pisze że jest połączona z następna itd)
Trzeba by się zapoznać z tymi dokumentami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pentos
Posty: 6
Rejestracja: 09 lip 2018, 18:54

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: pentos » 09 lip 2018, 21:32

Pracodawcy chodzi o to, że w wypadku umowy w razie np kradzieży jest ciężko ściągnąć dług w przeciwieństwie do weksla dlatego weksel a nie umowa.
Umowę wekslową etc podobno przygotowywała kancelaria, tam jest kilkanaście stron.
Co do zapoznania się z umową, można się jakoś z Panem skontaktować żeby nie upubliczniać tutaj umowy?
I jeszcze jedno pytanie, jak wygląda sprawa jeżeli pracodawca wystąpiłby o spłatę weksla z powodu kradzieży lub udostępnienia informacji, a do niczego takiego z mojej strony nie doszło(na wekslu zapis, że jest ważny tylko w razie złamania umowy). Co wtedy?
Sprawa w sądzie i musiałby udowodnić moją winę, czy ja swoją niewinność, czy spłacam weksla a potem dopiero walczę o ewentualny zwrot jeżeli jestem niewinny. Po prostu czy jeżeli na wekslu jest zapis, że nabiera wartości dopiero w razie złamania umowy xyz to musi najpierw udowodnić to że została złamana?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: Lech » 10 lip 2018, 05:39

pentos pisze:
09 lip 2018, 21:32
ciężko ściągnąć dług w przeciwieństwie do weksla dlatego weksel a nie umowa.
Jeśli pracodawca używa takiego argumentu, to znaczy że planuje ściągać należności, które "w przypadku umowy są nieściągnie", czyli takich, których istnienie jest wątpliwe - na przykład przypisanie ci szkody za kradzież, za którą normalnie byś nie odpowiadał, i jeśli pracodawca wystąpiłby z takim roszczeniem z normalnej umowy, to żaden sąd by mu tego nie zasądził.
Umowę wekslową etc podobno przygotowywała kancelaria, tam jest kilkanaście stron.
To niczego dobrego nie wróży :)
Co do zapoznania się z umową, można się jakoś z Panem skontaktować żeby nie upubliczniać tutaj umowy?
blog@remitent.pl, konsultacje indywidualne są płatne.
Sprawa w sądzie i musiałby udowodnić moją winę, czy ja swoją niewinność, czy spłacam weksla a potem dopiero walczę o ewentualny zwrot jeżeli jestem niewinny. Po prostu czy jeżeli na wekslu jest zapis, że nabiera wartości dopiero w razie złamania umowy xyz to musi najpierw udowodnić to że została złamana?
Ty musisz udowodnić, że roszczenie, które weksel zabezpieczał, nie istniało. Często jest to niewykonalne, więc odradzam podpisanie weksla.

Jeśli należności takiej dochodziłby sam pracodawca, możesz podnosić takie zarzuty przed sądem. Jeśli należności takiej dochodziłby dalszy nabywca weksla, musisz zapłacić, a potem ewentualnego roszczenia dochodzić w ramach odszkodowania od pracodawcy - pod warunkiem, że w ogóle udałoby ci się udowodnić nieuzasadnione wypełnienie weksla.

Na przykład - pracodawca uznaje, że te maszyny, które ukradziono na twoim urlopie, to właściwie ty za nie musisz płacić. Wypełnia weksel na 200 000zł, sprzedaje firmie windykacyjnej - ty musisz zapłacić 200 000zł posiadaczowi weksla, oraz szukać dowodów na nieuzasadnione wypełnienie weksla, które będzie można wykorzystać w procesie przeciwko remitentowi.

Co do zasady odradzam podpisywania weksla przez pracowników.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pentos
Posty: 6
Rejestracja: 09 lip 2018, 18:54

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: pentos » 10 lip 2018, 20:04

Też pomyślałem, że skoro to tylko "formalność" i nikt nie ma zamiaru ściągać należności bez powodu to może być umowa, bo jeżeli będzie uzasadnienie to przed sądem i tak wygra.
Weksel jest wypełniony, wydrukowana suma na nim wiec nie może wpisać, nie ma daty oraz miejsca spłaty.
Jeżeli na wekslu jest zapis, że jest on "nie na zlecenie" to wtedy nie może go pracodawca odsprzedać tylko musi sam ściągać należności, tak?
A jak wygląda sprawa jeżeli np pracodawca wystąpi o spłatę weksla, okaże się, że muszę go spłacić, ale nie mam takiej gotówki, ani nic z czego mogą mi ściągnąć kasę czyli nie posiadam mieszkania na własność,samochodu, konta bankowego z taką ilością gotówki, komornik zajmuje co może a resztę próbuję ściągnąć i nalicza odsetki? Chodzi mi o to czy taki weksel np na 20tyś w razie nie spłaty w terminie nie wygeneruje długu np 100tyś.
Ponieważ jeżeli dogadam się z pracodawcą na odpowiednią sumę wypłaty i odpowiednią sumę weksla to jestem w stanie podjąć to ryzyko jeżeli zaproponuje mi dobre warunki tylko zastanawiam się co gdybym nie miał takiej gotówki a termin spłaty jest 7-14 dni

Co w sytuacji jeżeli na wekslu umieszczony jest napis, że weksel jest ważny tylko jeżeli zostanie złamana umowa poufności(kradzież sprzętu,udostępnianie informacji) Pracodawca najpierw musi udowodnić mi, że złamałem umowę? Pracodawca zgodził się na umieszczenie takiego napisu, ale czy ma to jakiś sens dla mnie czy jedynym bezpiecznym dla mnie rozwiązaniem jest umowa zamiast weksla.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: Lech » 10 lip 2018, 21:04

pentos pisze:
10 lip 2018, 20:04
Jeżeli na wekslu jest zapis, że jest on "nie na zlecenie" to wtedy nie może go pracodawca odsprzedać tylko musi sam ściągać należności, tak?
Nie może go zbyć przez indos, ale można dokonać cesji wierzytelności.
A jak wygląda sprawa jeżeli np pracodawca wystąpi o spłatę weksla, okaże się, że muszę go spłacić, ale nie mam takiej gotówki, ani nic z czego mogą mi ściągnąć kasę czyli nie posiadam mieszkania na własność,samochodu, konta bankowego z taką ilością gotówki, komornik zajmuje co może a resztę próbuję ściągnąć i nalicza odsetki? Chodzi mi o to czy taki weksel np na 20tyś w razie nie spłaty w terminie nie wygeneruje długu np 100tyś.
W razie braku spłaty będzie cię nękał komornik dopóki nie spłacisz, albo dopóki się nie znudzi wierzycielowi. Doliczenie 80 000zł kosztów jest mało realne, ale parę tysięcy przy każdej egzekucji może być. A już najmarniej kilkaset złotych (jeśli komornik nie będzie miał co robić, bo nic nie masz).
Co w sytuacji jeżeli na wekslu umieszczony jest napis, że weksel jest ważny tylko jeżeli zostanie złamana umowa poufności
To by trzeba było zobaczyć ten weksel. Jeśli zapis taki jest w treści weksla, to wówczas unieważnia to weksel, ponieważ weksel musi zawierać bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty, a nie "zapłacę jak się zdarzy to i to".
Pracodawca zgodził się na umieszczenie takiego napisu
Musiałbyś tutaj pokazać treść weksla i umowy wekslowej, aby można było się nad czym pochylić i podyskutować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pentos
Posty: 6
Rejestracja: 09 lip 2018, 18:54

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: pentos » 10 lip 2018, 21:16

A jak może wyglądać taki zapis aby było to bezpieczne dla mnie?
Rozmawiałem z pracodawcą i powiedziałem że chciałbym żeby na wekslu był zapis który mówi że weksle nabiera wartości tylko w momencie złamania umowy i pracodawca na to przystał, jednak ostatecznej wersji jak to wygląda nie mam jeszcze, dlatego mogę z nim negocjować.
W ciągu kilku dni postaram się pokazać weksel bo teraz po prostu nie mam kiedy tego załatwić.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: Lech » 10 lip 2018, 21:19

weksle nabiera wartości tylko w momencie złamania umowy
Nie ma takiego zapisu, ponieważ weksel "nabiera wartości" z chwilą jego wystawienia. Odpowiednimi umowami można umówić się z remitentem, aby w niektórych sytuacjach weksla nie używał (np. jak nie dojdzie do jakiejś szkody), ale nie jest to tożsame z nieważnością weksla, jak również w sporze tym to na tobie spoczywa ciężar dowodu wykazania braku roszczenia, które weksel zabezpieczał, co przy realiach postępowania nakazowego (2 tygodnie na zarzuty) może być czasem trudne do procesowego wykazania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pentos
Posty: 6
Rejestracja: 09 lip 2018, 18:54

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: pentos » 10 lip 2018, 21:49

Ale nie do końca zrozumiałem, jeżeli umieszczę taki zapis na wekslu to weksel jest nieważny czy zapis?
Bo jeżeli weksel traci ważność to ja nie mam problemu a pracodawca ostatecznie i tak i tak może wytoczyć mi sprawę sądową gdyby chciał nawet bez weksla.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: Lech » 11 lip 2018, 10:41

pentos pisze:
10 lip 2018, 21:49
Ale nie do końca zrozumiałem, jeżeli umieszczę taki zapis na wekslu to weksel jest nieważny czy zapis?
Cały weksel, ale do całościowej oceny weksla chciałbym go wpierw zobaczyć :)
Bo jeżeli weksel traci ważność to ja nie mam problemu
Owszem. Wówczas roszczenie z weksla byłoby oddalone, a pracodawca musiałby dochodzić go na warunkach ogólnych, jeśli by dysponował innymi podstawami do wysuwania swojego żądania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pentos
Posty: 6
Rejestracja: 09 lip 2018, 18:54

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: pentos » 11 lip 2018, 17:43

A jak wygląda sprawa weksla pracownik-pracodawca? Bo pisał Pan, że jest to zabronione, ale tylko przy umowie o pracę, tak? I kto wtedy ponosi odpowiedzialność i jaką za taki weksel?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako zabezpieczenie w firmie.

Post autor: Lech » 11 lip 2018, 18:06

Orzecznictwo w tym zakresie jest moim zdaniem wadliwe, więc nie potrafię na jego podstawie wyciągnąć jakichś logicznych wniosków.
http://www.remitent.pl/niewaznosc-weksl ... owego/5770
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 82 gości