Problem z pozwem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Problem z pozwem

Post autor: Gabriel1 » 27 cze 2018, 10:17

Mam firmę budowlaną. Obsługuję głównie klientów indywidualnych, nie firmy. Zwykle biorę zaliczkę + pieniądze w trakcie prac. Czasem choć coraz rzadziej daję miesięczny termin płatności. Jak ludzie faktycznie pieniędzy nie mają a są z dobrego polecenia. Kilka razy się naciąłem i zacząłem stosować weksle jako zabezpieczenie. 4 razy musiałem niestety wysyłać pozwy do sądów. Wysyłam jako moja jednoosobowa firma, podając NIP. 3 nakazy zapłaty mam. Jeden nawet ze stycznia tego roku. Teraz jednak sąd odrzucił pozew, jest to nowy sąd, pierwszy raz tam pozew wysyłałem. Czy prawidłowo postąpił? Odrzucenie za brak zdolności do czynności procesowych.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z pozwem

Post autor: Lech » 27 cze 2018, 10:27

Dziwna sytuacja. Wklej tutaj dokładne uzasadnienie tego postanowienia.
Czy w pozwie podajesz się jako osoba z imienia i nazwiska, czy występujesz pod "nazwą firmy"?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Problem z pozwem

Post autor: Gabriel1 » 27 cze 2018, 10:48

W pozwie jest nazwa firmy: "NAZWA imię nazwisko"
Na wekslu tylko "Imię i nazwisko"
Przy podpisie na pozwie chyba pieczątkę postawiłem.

Nie mogę wkleić uzasadnienia, nie mam teraz jak zrobić zdjęcie.

Zgodnie z art. 199 § 1 a pkt 3 kpc Sąd odrzuci pozew, jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej.
W przedmiotowej sprawie powództwo zostało wytoczone przez przedsiębiorcę działającego pod firmą: NAZWA imię nazwisko (NIP xxx). Powód będący przedsiębiorcą w rozumieniu art. 43(1) kc nie ma zdolności sądowej o której mowa w art. 65 kpc. W mysl tego przepisu zdolność do czynności procesowych (zdolność procesową) mają osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne, inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne, dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej.
Brak zdolności sądowej w tym przypadku jest brakiem nieusuwalnym.
W oparciu o powyższe na podstawie art. 199 § 1 pkt 3 kpc Sąd orzekł jak w postanowieniu
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z pozwem

Post autor: Lech » 27 cze 2018, 10:54

Nie wdając się w dyskusję na temat, czy odrzucenie jest tutaj zasadne, to składaj pozew jako ty (imię i nazwisko, pesel), a nie powinno być problemów :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Problem z pozwem

Post autor: Gabriel1 » 27 cze 2018, 11:05

Nie mam weksla, jest w Sądzie. Jak go najszybciej odzyskać? Po odrzuceniu pozwu pozwany może składać zażalenie. 2 tygodnie na odebranie + 7 dni na zażalenie + min. 2 tygodnie oczekiwania na korespondencję przez Sąd. To się do końca wakacji zejdzie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z pozwem

Post autor: Lech » 27 cze 2018, 11:06

Nie składać zażalenia, po uprawomocnieniu się postanowienia sąd zwraca pozew wraz z załącznikami - wówczas proszę "molestować" w sekretariacie, aby jak najszybciej wysłali.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Problem z pozwem

Post autor: Gabriel1 » 27 cze 2018, 11:10

Czyli jednak realnie pewnie pod koniec sierpnia dostanę. Kuriozalna sytuacja
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z pozwem

Post autor: Lech » 27 cze 2018, 11:12

Zgadzam się.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z pozwem

Post autor: Lech » 27 cze 2018, 11:26

Może spróbuj przyspieszyć, składając pismo z wycofaniem pozwu (bez zrzeczenia się roszczenia)?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Problem z pozwem

Post autor: Gabriel1 » 27 cze 2018, 11:44

Chyba wybiorę się do klienta. On ciągle obiecuje że wpłaci więc niech mi to oświadczy na piśmie i podpisze nowy weksel. Stary jak przyjdzie to zniszczę a ten wyślę w pozwie za tydzień czy dwa w zależności do czego klient się pewnie już z 10 raz zobowiąże.
W każdym razie dziękuję za sugestię. Aż tak się na sprawach sądowych nie znam i nie chcę sobie sytuacji pogorszyć a powyższe rozwiązanie wydaje mi się prostsze i szybsze.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z pozwem

Post autor: Lech » 27 cze 2018, 11:49

Gabriel1 pisze:
27 cze 2018, 11:44
Stary jak przyjdzie to zniszczę
Proponuję nie niszczyć, a zwrócić wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gabriel1
Posty: 11
Rejestracja: 27 cze 2018, 10:09

Re: Problem z pozwem

Post autor: Gabriel1 » 27 cze 2018, 11:51

Jasne, dziękuję za uwagę
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości