pilne proszę o pomoc

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:31

mam pytanie moja mama podpisała weksel na kwote 15000 z tym że na wekslu w treści jest podane całkiem inne nazwisko osoby na rzecz ktorej ma nastąpić wpłata że odpowiada na rzecz panstwa kowalskich a powinno byc np wisniewskich, czy taki weksel nadal jest ważny, bo wg mnie traci ważność bo zawiera bardzo poważny błąd całkiem inne nazwiska czy moja mama może ubiegać się o odwołanie. z gory dziękuję za odpowiedzi,
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 21 lip 2011, 17:32

Byc może został zrobiony indos. Prześli tresc weksla bez danych wrażliwych.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 lip 2011, 17:33

Najlepiej podaj treść weksla.

Jeśli weksel wystawiony jest na rzecz Wiśniewskich (kilka osób?) to Kowalscy nie będą mogli dochodzić zapłaty. Nie oznacza to, że weksel jest nieważny, bo może przecież trafić do państwa Wiśniewskich (ale będą zapewne oni posiadaczami w złej wierze). W ogóle dziwna sprawa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:42

PORĘCZENIE:
1. dane osoby pierwszej zamieszkala ......pesel..... nip.... dow os......wydany przez .....
2. dane osoby drugiej zam.....pesel...nip....dow os,.... wydany przez.....
oświadczamy iż zobowiązujemy się poręczyć za zobowiązania wynikające z powyższej umowy obciązające najemców małż. kowalskich do wysokości 15.000 każdy z nas
wobiec wierzyciela ktorym jest w swietle powyższej umowy lokalne zrzeszenie wl nieryuch w .... jako wynajmujacy lokal mieszkalny. Ponadto oswiadczamy iz podpisem na wekslu in blanco przyjmujemy do wiadomosci odpowiedzialnosc wekslowa wobec wynajmujacego wynokajaca z art. 20 niniejszej umowy.
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:43

głownie chodzi o opcje odwolania sie czy jest taka mozliwosc czy weksel poprostu ze wzgledu na bledy traci waznosc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 lip 2011, 17:44

Gdzie tu są "Wiśniewscy"?

Poza tym prosiłem o podanie treści weksla. TO nie jest wekslem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:44

na wekslu sa kowalscy a powinni byc wisniewscy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 lip 2011, 17:45

Poproszę zatem o podanie treści weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:50

to jest poręczenie wekslowe wg zrzeszenia takie poręczenie podpisane jest prze moja mame
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:52

a to przepraszam mówiono mi że to poręzcenie wekslowe czylo zrozumiałam w ten sposób tak mówili w zrzeszeniu to skoro to nie weksel to prosze o pomoc gdzie mam pytać i jeszcze raz przepraszam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 lip 2011, 17:52

To nie jest poręczenie wekslowe, ponieważ poręczenie wekslowe umieszcza się tylko na wekslu.

Zatem:

- Jest umowa najmu między Zrzeszeniem i państwem Wiśniewskich
- poręczyciele z niewiadomych przyczyn poręczyli za Kowalskich (zamiast za Wiśniewskich) i na zabezpieczenie tegoż poręczenia sami wystawili weksel na rzez Zrzeszenia
Tak?

A kim są Kowalscy i skąd wynikła ta pomyłka?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:57

własnie nie wiadomo dopiero teraz doczytalam się bo nastapilo komornicze zajecie na pensji mojej mamy, a wstyd sie przyznac ze nawet nie przeczytala i podpisala bo to jej siostra rodzona z dziecmi oto poprosila mowiac ze to tylko formalnosc, wiec podpisala. a nazwisko kowalskich nie znamy skad sie wzielo dlatego chyba te poreczenie nie jest wazne powinni byc wisniewscy a sa jacys kowalscy
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 17:58

a umowa najmu jest miedzy wisniewskimi i zrzeszeniem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 lip 2011, 17:58

Skoro sprawa jest już u komornika, to nie ma co gdybać, tylko trzeba zobaczyć w sądzie jak wyglądała sprawa, kto był wierzycielem i na jakiej podstawie.

I w ogóle dlaczego próbujecie rozwiązać problem jak już jest "po ptakach"?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 18:00

a wie pan człowiek mądry po szkodzie moja mam sie nawet nie spodziewała ze takie świnstwo jej zrobią niemiala pojęcia o tym ze poreczyla na taka kwote nawet nie czytala umowy wiec tu problem, czy z tego pan mowi nic nie da sie zrobic
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 lip 2011, 18:01

Dwa błędy:

- nieczytanie co się podpisuje
- niereagowanie na listy z sądu

Obawiam się, że jeśli nie doszło do jakiejś nieprawidłowości typu wysłanie pozwu na zły adres, to po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty (z uwagi na bezczynność pozwanych), nic już się nie da zrobić, choćbyście obiektywnie mieli rację.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 18:03

a tak wogiole skoro pan wspomina o sadzie to w sierpniu jest rozprawa to czy wtedy moze moja mama wtedy to pokazac sedziemu te poreczenie oczywiscie ze sa bledne nazwiska
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 18:04

brak słow na głupotę mojej mamy jak się dowiedziałam to aż słow mi zabrakło ze można tak głupio podpisywać co się daje, ale taki ma charakter wierzy ludziom i dlatego ma takie problemy
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 21 lip 2011, 18:04

Zdaje sobie sprawę, że to już po herbacie, ale jak można nie czytac co się podpisuje???? Mama dała ciała delikatnie mówiąc i teraz trudno będzie się z tego wyplątac.
Co robic?
Tak jak radzi Leszek trzeba najpierw poznac przyczynę, żeby można było leczyc.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 21 lip 2011, 18:05

Na jakiej podstawie toczy się egzekucja, skoro nie ma jeszcze zakończonej sprawy? Czy może jest to tylko postępowanie zabezpieczające? Czy pozwana składała jakieś pisma w sądzie?

Radzę jednak skonsultować się osobiście z prawnikiem i pokazać mu wszystkie papiery.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
izusia24
Posty: 12
Rejestracja: 21 lip 2011, 17:28

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: izusia24 » 21 lip 2011, 18:09

Jest to druga sprawa na rzecz osób zadłużonych poniewaz dalej zamieszkuja lokal i nie placa czynszu z pierwsze sprawy zadluzenie wynosilo 8 tys a teraz w sierpniu jest druga sprawa o kolejne 6 tys, pozatym osoby zadluzone maj eksmisje z lokalu, ale dziekuje za podpowiedz udamy sie z tymi dokumentami do prawnika i zobaczymy co dalej za ten pierwszy dług pewnie nieda sie nic zrobić ale moze z tej sprawy uda sie jakos wykrecic przez te bledy w poreczeniu ktore oczywiscie ja dojrzalam bo mama czytalka kilka razy i nic nie widziala. dziekuje.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 21 lip 2011, 18:18

Proszę :)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
a_lex
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2011, 17:35

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: a_lex » 25 lip 2011, 09:53

A jak w takiej sytuacji wierzyciel ma wypełnić weksel in blanco? Bo przecież powstało jedno zobwiązanie (na 8 tys.) a teraz powstaje następne (na 6 tys - bo najemcy nadal nie płacą). To wobec tego na jaką sumę wierzyciel wypisuje weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 25 lip 2011, 09:59

Weksel wypełnia się na wymagalne, aktualne roszczenia. Dlatego jeśli przewidujemy, że należność będziemy musieli egzekwować sądownie w kilku postępowaniach, możemy wziąć kilka weksli in blanco na zabezpieczenie.

Z drugiej strony wystawianie serii weksli in blanco nie zawsze jest konieczne, może warto porozumieć się z dłużnikiem - uzgodnić z nim jakiś realny termin spłaty zobowiązania i na tę okoliczność niech wystawi weksle zupełne zawierające odpowiednią kwotę i termin płatności.

W praktyce uruchamianie weksli in blanco zazwyczaj odbywa się, jak strony już ze sobą nie współpracują (rozwiązana umowa), dlatego dalsze zadłużenie już nie narasta.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
a_lex
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2011, 17:35

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: a_lex » 25 lip 2011, 15:23

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź - aż nabiera się ochoty do korzystania z weksli ;)
Najchętniej zapytałbym jeszcze nie na temat - czy przedziurkowanie weksla (na brzegu, w celu wpięcia w teczkę) sprawia że jest nieważny? Słyszałem taką opinię i trudno mi się z nią zgodzić - owszem, znalazłem w jednym rozporządzeniu taki sposób anulowania dokumentu (książeczki wojskowej) ale tam jest on wyraźnie wymieniony jako metoda na anulowanie przed zwróceniem książeczki właścicielowi. Natomiast dziurki w wekslu są "techniczne" tzn. do wpięcia - zresztą przecież można kupić papier już pierwotnie przediurkowany (wkłady do segregatorów) i na nim spisać weksel. Jakoś nie mogę pogodzić się z tym, że dziurki te czynią go nieważnym.
Przepraszam za offtopic, ale zalezy mi na wyjaśnieniu tego.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 25 lip 2011, 15:43

Moim zdaniem jeśli idzie odczytac treśc weksla to on jest ważny. Czy wyprany, przedziurawiony, wyjęty psu z gardła nadal jest ważny jeśli spełnione są elementy weksla.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 25 lip 2011, 16:01

Jeśli to będą normalne dziurki do wpięcia do segregatora, to nie unieważnią weksla, jeśli nie zniszczą samego tekstu.

Z tym unieważnianiem weksla w ten sposób, to rzeczywiście coś słyszałem kiedyś na ten temat, ale bardziej chodziło o przedziurkowanie pośrodku, i też oznaczenie takie miało bardziej informacje dla samego posiadacza, bo nie ma jakiejś ogólnej reguły, że weksel z dziurką jest niewaźny.

Radzę jednak stosować inne metody, np. skreślić awers i napisać ZAPŁACONO.

Najlepszym sposobem na unieważnienie weksla jest jednak jego zwrot wystawcy :-)

Zachęcam do używania weksli, zwłaszcza odpowiednio przygotowanych do okoliczności weksli zupełnych, a nie nudnych weksli in blanco. Ludzie przed wojną nie byli przecież od nas mądrzejsi, a radzili sobie, więc i my możemy. Gdyby jeszcze było tak, że od tamtego czasu rozpowszechniły się jakieś lepsze metody, ale nie jest tak. Zazwyczaj weksel jest lepszym zabezpieczeniem umowy (lub sam może zastąpić umowę) niż to, co się obecnie stosuje.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
a_lex
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2011, 17:35

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: a_lex » 26 lip 2011, 09:08

Zgadzam się, że "Radzę jednak stosować inne metody, np. skreślić awers i napisać ZAPŁACONO." - ale to nie była metoda na unieważnienie, tylko właśnie do wpięcia w segregator :) Bo my (urząd) wekslami zabezpieczamy umowy - i mało zawału nie dostałem, jak współpracownik zaczął mi wywodzić, że mam nieważne weksle ;)
Dodam, że stosujemy weksle in blanco całkowicie "czyste" czyli niebezpieczne - ale siła inercji wszędzie jest wielka i niestety trudno jest przekonać radcę, żeby zmienił podejście.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 26 lip 2011, 09:30

a_lex pisze:Zgadzam się, że "Radzę jednak stosować inne metody, np. skreślić awers i napisać ZAPŁACONO." - ale to nie była metoda na unieważnienie, tylko właśnie do wpięcia w segregator :) Bo my (urząd) wekslami zabezpieczamy umowy - i mało zawału nie dostałem, jak współpracownik zaczął mi wywodzić, że mam nieważne weksle ;)
Dodam, że stosujemy weksle in blanco całkowicie "czyste" czyli niebezpieczne - ale siła inercji wszędzie jest wielka i niestety trudno jest przekonać radcę, żeby zmienił podejście.
Jednak spróbuj go przekonac, zastosuj politykę małych kroków.
A tak z innej beczki to weksle trzymacie w sejfie czy gdzieś w szufladzie?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 26 lip 2011, 10:03

A_lex nie musi nikogo przekonywać, bo urząd nic nie traci, biorąc weksle gołe. Skoro petenci to podpisują... Dopóki nie trafi się jeden świadomy, to problemu nie ma. Swoją drogą ciekawe co powiedziałby wasz radca, gdyby się taki upierdliwy klient trafił.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 26 lip 2011, 10:05

Leszku jesteś w błędzie. Jako urzędnik powinien dbac o interes nomen omen interesantów, gdyż to dla nich jest urząd bo przecież nie dla urzędników. No chyba, że wróciliśmy do starych "dobrych" czasów.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 26 lip 2011, 10:49

A w ogóle z nich "wyszliśmy"? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 26 lip 2011, 11:02

W telewiozrni mówią że taaa, że niby 4 czerwca 1989.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 26 lip 2011, 11:03

Dobra, dość politykowania, tu jest poważne forum!
:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
a_lex
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2011, 17:35

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: a_lex » 26 lip 2011, 13:04

W sejfie. Ale zgadzam się, że powinniśmy dbać o klienta, bo gdyby ktoś "wyniósł" sejf, tobyśmy dopiero mieli o czym myśleć.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 26 lip 2011, 13:05

Prowadziłem w tym roku szkolenie z weksli dla pewnej państwowej "firmy" i pracownicy powiedzieli mi, że kiedyś gdzieś w Polsce ktoś im ukradł sejf, gdzie były weksle (gołe).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 26 lip 2011, 14:46

a_lex pisze:W sejfie. Ale zgadzam się, że powinniśmy dbać o klienta, bo gdyby ktoś "wyniósł" sejf, tobyśmy dopiero mieli o czym myśleć.
Prokurator, telewizja, koniec kariery urzędniczej, długi...... to taka pesymistyczna wersja możliwości zakończenia sprawy kradzieży weksli gołych.
A wystarczyłoby żeby były to weksle zupełne..... achhhh
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 26 lip 2011, 15:00

Długi? Koniec kariery? Pewnie masz rację, ale nie u remitenta, tylko u wystawcy
ha ha :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Palestra » 26 lip 2011, 15:17

Sprecyzujmy: jeśli urzędnik odpowiada za weksle i one giną, co robimy z urzędnikiem- zwalniamy go w świetle kamer, które oświetlają jego nowe bransoletki założone przez prokuratora w obstawie policji i przy sztucznym smutku kolegów z urzędu, którzy już zacierają ręcę na myśl o wakacie. Co się dzieje z urzędnikiem - raczej pracy w służbie publicznej już nie znajdzie, żeby wyplątac się z afery wekslowej wynajmuje adwokata, który doji go po 500 stówek dziennie.....i co nasz urzędnik robi (już były urzędnik) popada w długi.
Co się dzieje z wekslami to już temat na inne kryminalno-gospodarcze opowiastki.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 26 lip 2011, 16:33

Prawda jest taka, że jak zginie weksel goły, to remitent (urząd, tudzież jakaś Bardzo Poważna Firma) stwierdzi, że nic się nie stało, bo przecież jest umowa wekslowa, na otarcie łez przeprowadzą umorzenie weksla, a wystawca to łyka, bo się nie zna (jakby się znał, to by w ogóle takiego weksla nie podpisał).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
a_lex
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2011, 17:35

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: a_lex » 27 lip 2011, 06:55

"wystarczyłoby napisać zupełne" - no nie, bo nie znamy długu i daty zapłaty. Ale znamy całą resztę ;) Właśnie wczoraj spierałem się z kolegą, wg którego weksel in blanco to z definicji weksel pusty. I widzę, że w pw w ogóle nie ma pojęcia 'weksel in blanco' - jest tylko użyte 'niezupełny' co moim zdaniem mówi samo za siebie, że nie musi on być "czysty", a tylko właśnie niezupełny.
Przez takie "drętwe" podejście to jak już trafi się ktoś świadomy, to w ogóle nie chce podpisać weksla. Nic dziwnego, że z tą popularnością weksli to tak pod górę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: Lech » 27 lip 2011, 07:40

I zdarzają się Wam tacy, co nie chcą podpisać?

I z jakiej okazji podpisują dla Was weksle, jakieś dotacje rozdajecie?

Spytaj się zatem kolegi dlaczego na wekslu in blanco są jednak jakieś fragmenty zdań, a nie jest to po prostu czysta kartka papieru, może to da mu coś do myślenia :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
a_lex
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2011, 17:35

Re: pilne proszę o pomoc

Post autor: a_lex » 27 lip 2011, 09:30

Nie zdarzają się - od 2006 tylko jedna osoba. A dwie inne nie znalazły poręczenia do weksla.
Tak, dotacje.
Słuszna uwaga, "prawdziwy" weksel in blanco powinien wyglądać tak - w nagłówku może być słowo weksel, pusto, a następnie podpis ;)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości