Weksel, przekręty itp

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Tomaszoo
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2018, 16:05

Weksel, przekręty itp

Post autor: Tomaszoo » 03 kwie 2018, 16:45

Witam.

Mam weksel in blanco i dokumenty i jest problem.
Sprawa wygląda nastepujaco:
W drugiej powie lat 90 rodzice przekazali mi ogromny dom na podstawie aktu darowizny. Kilka lat później wzięli rozwód i postanowi sprzedać ta nieruchomość. Pierwsza część tej procedury wykonali poprawnie-zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka, wniosek o wyznaczenia kuratora (oczywiście ktoś z rodziny), postanowienie sądu o ustanowieniu kuratora.
I tu się zaczyna zabawa.
W postanowieniu sądu ustanowiono kuratorem Panią A. Miała ona za zadanie sprzedanie wyżej wspomnianej nieruchomości, zakup drugiej a różnice kwot wpłacić na książeczkę pko.
Część postanowienia została spelniona-sprzedała dom,kupiła drugi.
A co z resztą pieniędzy? Przepadły! Z informacji do których dotarłem żadne konto w pko na moje imię i nazwisko nigdy nie istniało. A pieniądze w rzeczywistości trafiły w rączki rodziców i podzielone.
Szukając dokumentów niezwiązanych ze sprawą trafiłem na akta notarialne, postanowienia sądów po czym zacząłem zadawać ciężkie pytania. Oczywiście zaczęli się bronić, wzajemnie oskarżać ze jedno albo drugie pieniądze przepilo przez te lata. Z kwot podanych w dokumentach wiem ze na książeczkę powinno być wpłacone ok 250tys płn które mógłbym wypłacić 11lat później po skończeniu 18lat. Po wyliczeniu ile byłoby tego gdyby te pieniądze trafiły do pko wyszło ok 840tys.
Lecz podczas ostrzejszej rozmowy z jednym z rodziców otrzymałem weksel in blanco I zostało powiedziane ze jak chce odzyskać swoje pieniądze to mam wypisać weksel i się bawić.
Jest to Urzędowy blankiet wekslowy do sumy wekslowej nie przekraczającej 1000000.
Na weksla figurują podpisy głównych dłużników czyli rodziców a ponad to 3 poręczycieli.
Na wekslu ponad to nie ma żadnych zapisów. Nie istnieje do tego weksla żadna deklaracja.
1. Czy mogę uzupełnić ten weksel i przedstawić go do zapłaty?
2. Jaka kwotę powinienem wpisać? 250tys czy to co miałbym do wypłaty w 18 urodziny czyli 850tys?
3. Czy czegoś powinienem się obawiać po wypełnieniu takiego weksla i przedstawieniu go do zapłaty a następnie skierowaniu sprawy do sądu?

Wybaczcie za chaos w tym poście ale naprawdę nie wiem jak ugryźć temat. Czy może powinienem sprzedać weksel... zamiast to ruszać.

Pozdrawiam
Tomaszoo
greg
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2018, 14:50

Re: Weksel, przekręty itp

Post autor: greg » 03 kwie 2018, 18:58

Ciężko powiedzieć.
Zakładając, że złożysz pozew i rodzice go "zaakceptują", to sprawa jest prostsza.

Pytanie czy nie dali tego weksla na odczepne. Może dojść do sytuacji, że złożysz pozew, a oni zaczną się bronić.
Dużo też zależy od tego co masz na dowód - czy masz jakiekolwiek dowody sprzedaży i kupna domu? potwierdzenie, że ta różnica została przekazana rodzicom? że ta róznica miała trafić do Ciebie? co mówią dokładniej te postanowienia sądów o których wspominasz? itd

Sam weksel in blanco to trochę mało w sytuacji kiedy oni złożą zarzuty.

Do tego dochodzi zarzut przedawnienia. Z tego co piszesz to tą kwotę miałem otrzymać naście lat temu?

Najwygodniej by było gdyby byli skłonni spisać z Tobą umowę, że uznają dług w takiej wysokości, i że wystawili weksel na zabezpieczenie tego roszczenia. O ile sie zgodzą..
Tomaszoo
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2018, 16:05

Re: Weksel, przekręty itp

Post autor: Tomaszoo » 03 kwie 2018, 19:31

Dowody to akty notarialne sprzedaży i później kupna nieruchomości. Plus postanowienie sądu w sprawie o ustanowienie kuratora w którym jest zapis co ma zrobić kurator. Ponad to posiadam pokwitowanie odbioru pieniędzy przez jednego z rodziców od kuratora. Z dalszej historii i kłótni wiem ze się podzielili. Mogę później załączyć skany dokumentów.
A co do kwoty miałem ja odebrać z banku 10 lat temu. Wiem ze są zasady i przepisy które wydluzaja ten okres.

A co do porozumienia raczej nie ma szans. Bo jedno z rodziców będzie zrzucać winę na drugie.
greg
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2018, 14:50

Re: Weksel, przekręty itp

Post autor: greg » 04 kwie 2018, 06:37

Ok, czyli masz dowody na to, że taka kwota Ci się należała.

Co sprawy, to raczej szedłbym w tą stronę:
- wypisujesz na 250 tys. weksel (bo tyle Ci się należało) z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia, w którym miałbyś dostać tą kwotę
(z odsetek za 10 lat wyjdzie z drugie 250 tys.)
- przedstawiasz weksel np. list polecony
- jeśli nie zapłacą, to pozew, a później egzekucja z nakazu zapłaty
Choć nie ukrywam, że dobrze byłoby jeszcze chociaż spisać jakąkolwiek deklaracje do weksla. Tak by rodzice potwierdzili, że ten weksel jest wystawiony w związku z tą, a nie inną sprawą.

Co do reszty sumy (840 tys. - kwota z weksla). zł to taka sprawa bardziej nadaje się na powództwo odszkodowawcze. Ta suma nie wynika wprost z jakichś dokumentów, więc mógłbyś wnieść o odszkodowanie na zasadach ogólnych i tak musiałbym udowodnić, że gdyby w takim, a takim dniu wpłacono 250tys. na konto, to dziś miałbyś 840 tys. itd.

Co do obaw w związku z wypełnieniem weksla - w najgorszym wypadku mogliby Cię oskarżyć o wypełnienie weksla niezgodne z wolą wystawcy, ale jeśli masz mocne dowody, to bym się nie obawiał.

Poza tym, jeśli chodzi o takie wysokie kwoty to zainwestowałbym w usługi kancelarii prawnej :)
Tomaszoo
Posty: 3
Rejestracja: 03 kwie 2018, 16:05

Re: Weksel, przekręty itp

Post autor: Tomaszoo » 04 kwie 2018, 12:06

Od obu rodziców raczej takiej deklaracji nie dostane. Od jednego z nich od którego dostałem ten weksel być może. Czy oświadczenie jednego z rodziców juz mi coś daje?
A co z poreczycielami? Mogę żądać od nich zapłaty w pierwszej kolejności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, przekręty itp

Post autor: Lech » 04 kwie 2018, 12:29

Gdybyś dostał kiedyś od nich weksel w pełni wystawiony, wówczas można by twierdzić, że kiedyś na coś się umawialiście, i weksel ten opiewający na konkretną sumę i datę płatności był ucieleśnieniem tego porozumienia, problemu by nie było.

Jednakże na razie masz weksel in blanco, co oznacza, że aby zbadać zasadność wypełnienia tego weksla, należałoby ocenić zasadność roszczenia w oparciu o inne dokumenty i dowody w tej sprawie. Nie jest to de facto sprawa wekslowa, tylko sprawa z zakresu zwrotu pieniędzy od rodziców za sprzedane kiedyś twoje mieszkanie. Oprócz samych aktów notarialnych sprzedaży należałoby zapoznać się z postanowieniem sądu wyrażającym zgodę na sprzedaż, jako że zapewne tam było też zapisane co się powinno stać z uzyskanymi pieniędzmi. Do tego dochodzi wspomniana już tutaj sprawa ewentualnego przedawnienia.

Jeśli obecnie jeden z rodziców czuje się w obowiązku coś ci obiecać, to oczywiście może to zrobić - wówczas to tylko on będzie odpowiadał za udzielane ci obecnie obietnice. Może dokonać zapłaty na twoją rzecz już teraz, albo obiecać taką zapłatę w przyszłości - w formie weksla lub innego porozumienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości