Cesja czy indos

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Cesja czy indos

Post autor: Wekslowy » 24 paź 2017, 20:28

Szanowni Forumowicze,

na początku chciałbym się z Wami przywitać. :)

Przechodząc do pytanie:

Jestem w posiadaniu weksla in blanco, który został wystawiony przez wystawcę. Weksel posiada wyłącznie podpis wystawcy. W wekslu jest zapisane, że weksel jest nie na zlecenie.

Taki weksel in blanco nie może być indosowany, ale czy może zostać przeniesiony w drodze umowy cesji wierzytelności - art. 509 k.c. i następne?

Uważam, że może zostać przeniesiony w taki sposób. Jeśli tak to taki weksel może zostać przeniesiony jako weksel in blanco i dopiero nabywca go może wypełnić zgodnie z deklaracją wekslową czy też powinien go wypełnić zbywca i dopiero wtedy dokonać jego cesji?

Czy może zapis na wekslu in blanco "nie na zlecenie" oznacza, że nie można go cedować jako weksel wypełniony?

Czy ktoś rozwiązałby moje wątpliwości?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 24 paź 2017, 20:31

Weksel wystawiony "nie na zlecenie" może być zbyty na drodze cesji wierzytelności. Warunkiem jest to, aby w momencie dokonywania cesji wierzytelność istniała, musi zatem to być już weksel zupełny (wypełniony na remitenta), przelać "weksla in blanco" nie można, bowiem nie istnieje wówczas wierzytelność, która mogłaby być przedmiotem przelewu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 24 paź 2017, 21:31

Wekslowy pisze:
24 paź 2017, 20:28
Czy może zapis na wekslu in blanco "nie na zlecenie" oznacza, że nie można go cedować jako weksel wypełniony?
Lech pisze:
24 paź 2017, 20:31
przelać "weksla in blanco" nie można, bowiem nie istnieje wówczas wierzytelność, która mogłaby być przedmiotem przelewu

ale można przelać wierzytelność ze stosunku podstawowego wraz z prawem do uzupełnienia weksla in blanco...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 24 paź 2017, 21:33

Można, niemniej jednak pytający niczego na temat umowy podstawowej nie pisze, więc i ja się na ten temat nie wypowiadam.
(może tejże umowy przelać nie można?).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 24 paź 2017, 22:52

w sumie racja :)

tak czy siak, w opisanym przypadku, niezależnie od tego co sobie wierzyciel wymyśli i zostanie zbyta wierzytelność wraz z prawem do uzupełnienia weksla, weksel zostanie indosowany przed uzupełnieniem, czy po uzupełnieniu dłużnika będą chroniły przepisy o przelewie :)
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Re: Cesja czy indos

Post autor: Wekslowy » 26 paź 2017, 22:20

Bardzo dziękuję za informacje.

Inspiracją dla tego tematu była sprawa dotycząca Liwiusza i Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku.

W moim przypadku istnieje deklaracja wekslowa i umowa podstawowa.

Nie ukrywam, że po ww. artykule oraz polemice w komentarzach pogubiłem się, ponieważ na obecną chwilę dalej nie wiem, kto powinien wypełnić weksel in blanco (zbywca czy nabywca) w przypadku dokonywania cesji, do którego istnieje umowa podstawowa oraz deklaracja wekslowa, a na samym wekslu jest informacja "nie na zlecenie"?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 27 paź 2017, 05:59

Jeśli wierzyciel planuje zbyć wierzytelność, to zawsze bezpieczniej będzie jeśli to on zadłużenie wyliczy, wpisze do weksla i sprzeda weksel zupełny. W tamtej sprawie nowy nabywca wierzytelności co prawda po apelacjach doszedł swoich racji, ale co się namartwił, to jego 😊
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 28 paź 2017, 23:34

tylko wtedy warto wyłączyć odpowiedzialność indosanta :)

tak jest bezpieczniej z punktu wiedzenia obrotu wekslowego, w pozostałych płaszczyznach nie do końca...

problem pojawia się gdy wierzyciel uzupełnia weksel i indosuje, ale nie ceduje wierzytelności ze stosunku podstawowego, dochodzi do tego, że materialnie jedna wierzytelność może być dochodzona w oparciu o dwie podstawy formalne, przez dwie różne osoby...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 29 paź 2017, 06:46

Wówczas dłunik niech się broni takimi argumentami: http://www.remitent.pl/indosujac-weksel ... iczego/427
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 30 paź 2017, 11:02

teza piękna i słuszna, ale nieprawdziwa :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 30 paź 2017, 11:10

Tego się nie da ocenić w kontekście prawdziwości, bo to nie kwestia faktu, tylko rozumowania i wnioskowania -skoro ktoś realizuje roszczenie z weksla (obojętnie czy przez sprzedaż, czy przez powództwo), to umożliwienie mu zaspokojenia się z innego tytułu nie jest niczym innym jak dopuszczeniem do bezpodstawnego wzbogacenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 30 paź 2017, 11:54

a co z darowizną w formie indosu?:)

to wszystko jest słuszne, ale jak ktoś w komentarzach słusznie zwrócił uwagę, brak jest podstawy prawnej aby uznać, że indos weksla gwarancyjnego umarza wierzytelność którą weksel ten zabezpieczał jeżeli nie jest połączony z jej przelewem...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 30 paź 2017, 12:37

Darowizna w formie indosu tak samo jak darowizna cesją roszczenia podstawowego - skoro wierzyciel darował, to znaczy że chciał się wyzbyć roszczenia.

Co do podstawy prawnej - zaspokojenie roszczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 30 paź 2017, 13:37

Lech pisze:
30 paź 2017, 12:37
Co do podstawy prawnej - zaspokojenie roszczenia.
zaspokojenie roszczenia nastąpi gdy dłużnik zapłaci, dopiero wtedy.
Lech pisze:
30 paź 2017, 12:37
skoro wierzyciel darował, to znaczy że chciał się wyzbyć roszczenia
to tylko domysł zwolenników orzeczenia z '35 :) mógł działać celowo na szkodę dłużnika...:D
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Re: Cesja czy indos

Post autor: Wekslowy » 30 paź 2017, 20:20

Lech pisze:
27 paź 2017, 05:59
Jeśli wierzyciel planuje zbyć wierzytelność, to zawsze bezpieczniej będzie jeśli to on zadłużenie wyliczy, wpisze do weksla i sprzeda weksel zupełny. W tamtej sprawie nowy nabywca wierzytelności co prawda po apelacjach doszedł swoich racji, ale co się namartwił, to jego 😊
Wracając do powyższego, wierzyciel tzn. pierwszy remitent (zbywca - cedent) wylicza i wpisuje zadłużenie do weksla in blanco, uzupełnia cały weksel i wpisuje do niego jako uprawnionego do dochodzenia praw z weksla nie siebie tylko nabywcę tzn. cesjonariusza?

A w umowie cesji - przelewu wierzytelności oraz w przyszłym powództwie powinno się podkreślić, że zadłużenie zostało wyliczone przez wierzyciela (cedenta - zbywcę) i on też wpisał (nabywcę - cesjonariusza) do weksla? Czy to nie ma znaczenia?
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Re: Cesja czy indos

Post autor: Wekslowy » 30 paź 2017, 21:51

Wekslowy pisze:
30 paź 2017, 20:20
Lech pisze:
27 paź 2017, 05:59
Jeśli wierzyciel planuje zbyć wierzytelność, to zawsze bezpieczniej będzie jeśli to on zadłużenie wyliczy, wpisze do weksla i sprzeda weksel zupełny. W tamtej sprawie nowy nabywca wierzytelności co prawda po apelacjach doszedł swoich racji, ale co się namartwił, to jego 😊
Wracając do powyższego, wierzyciel tzn. pierwszy remitent (zbywca - cedent) wylicza i wpisuje zadłużenie do weksla in blanco, uzupełnia cały weksel i wpisuje do niego jako uprawnionego do dochodzenia praw z weksla nie siebie tylko nabywcę tzn. cesjonariusza?

A w umowie cesji - przelewu wierzytelności oraz w przyszłym powództwie powinno się podkreślić, że zadłużenie zostało wyliczone przez wierzyciela (cedenta - zbywcę) i on też wpisał (nabywcę - cesjonariusza) do weksla? Czy to nie ma znaczenia?
"Po drugie – jeśli kiedykolwiek staniesz przed chęcią zakupu wierzytelności zabezpieczonej wekslem in blanco, poproś prawnego posiadacza weksla o uzupełnienie go na sumę sprzedawanej wierzytelności i dopiero taki weksel kup na drodze indosu, niezależnie od ewentualnej cesji wierzytelności wynikającej z umowy pozawekslowej"

Z tego wpisu umieszczonego w sprawie Banku w Sanoku wynikają moje rozterki - ten prawny posiadacz weksla in blanco uzupełnia go tylko i wyłącznie o sumę, czy wypełnia cały weksel?

Jeśli cały to wpisuje siebie remitenta czy osobę, która w wyniku cesji nabędzie ten weksel wraz z wierzytelnością?

Jeśli wypełni cały weksel in blanco wpisując siebie jako remitenta, później cedując ten weksel z wierzytelnością na inną osobę to czy taka osoba będzie legitymowana do wniesienia powództwa? Przecież na wekslu będzie ktoś inny? Chyba, że należy załączyć umowę cesji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 31 paź 2017, 09:14

Prawnik z Poloneza pisze: brak jest podstawy prawnej aby uznać, że indos weksla gwarancyjnego umarza wierzytelność
Przyznam, że nie rozumiem tego argumentu o braku podstawy prawnej. Dla przykładu wykazania absurdu: Mam wierzytelność z umowy pożyczki zabezpieczoną wekslem. Wypisuję weksel, daję do wykupu, dostaję pieniądze od dłużnika za weksel. Na jakiej *podstawie prawnej* nie mam roszczenia z tytułu umowy pożyczki?
Prawnik z Poloneza pisze: zaspokojenie roszczenia nastąpi gdy dłużnik zapłaci, dopiero wtedy.
Ależ nie. Zaspokojenie nastąpi wtedy, kiedy zostanie wykupiony weksel, który został wypełniony na poczet tego roszczenia, przy czym nie ma obowiązku, aby wykupu weksla dokonał wyłącznie wystawca. Zaspokojenie roszczenia nastąpi wówczas, jeśli wierzyciel zrzeknie się prawa do jego dochodzenia, co może się objawiać tym, że bezpłatnie zbędzie wierzytelność na rzecz osoby trzeciej.
Prawnik z Poloneza pisze: to tylko domysł zwolenników orzeczenia z '35 :) mógł działać celowo na szkodę dłużnika...:D
Tym bardziej nie powinien zatem dostawać ochrony prawnej swoich roszczeń.
Wekslowy pisze: Wracając do powyższego, wierzyciel tzn. pierwszy remitent (zbywca - cedent) wylicza i wpisuje zadłużenie do weksla in blanco, uzupełnia cały weksel i wpisuje do niego jako uprawnionego do dochodzenia praw z weksla nie siebie tylko nabywcę tzn. cesjonariusza?
Wpisuje siebie, przecież sam o nim piszesz "remitent".
Wekslowy pisze: Jeśli wypełni cały weksel in blanco wpisując siebie jako remitenta, później cedując ten weksel z wierzytelnością na inną osobę to czy taka osoba będzie legitymowana do wniesienia powództwa? Przecież na wekslu będzie ktoś inny? Chyba, że należy załączyć umowę cesji?
Przede wszystkim należy dokonać indosu weksla. Wówczas odpadnie rzekomy problem z tym, że "na wekslu jest ktoś inny".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Re: Cesja czy indos

Post autor: Wekslowy » 31 paź 2017, 09:30

Wekslowy pisze: Jeśli wypełni cały weksel in blanco wpisując siebie jako remitenta, później cedując ten weksel z wierzytelnością na inną osobę to czy taka osoba będzie legitymowana do wniesienia powództwa? Przecież na wekslu będzie ktoś inny? Chyba, że należy załączyć umowę cesji?
Przede wszystkim należy dokonać indosu weksla. Wówczas odpadnie rzekomy problem z tym, że "na wekslu jest ktoś inny".
Ale przecież na wekslu jest klauzula "nie na zlecenie" to chyba indos odpada i pozostaje zwykła cesja. Czy wtedy nabywca weksla może złożyć powództwo do Sądu, jeśli remitentem jest inna osoba?

O to mi chodziło.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 31 paź 2017, 10:06

Jeśli jest to weksel z klauzulą nie na zlecenie, wówczas należy zbyć weksel nie na drodze indosu, tylko przez przelew wierzytelności. Wówczas podstawą powództwa jest weksel wystawiony na rzecz remitenta, i dokument cesji wierzytelności wekslowej z remitenta na powoda.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Re: Cesja czy indos

Post autor: Wekslowy » 31 paź 2017, 10:32

Lech pisze:
31 paź 2017, 10:06
Jeśli jest to weksel z klauzulą nie na zlecenie, wówczas należy zbyć weksel nie na drodze indosu, tylko przez przelew wierzytelności. Wówczas podstawą powództwa jest weksel wystawiony na rzecz remitenta, i dokument cesji wierzytelności wekslowej z remitenta na powoda.
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Nie będę ukrywał, że spotkałem się z poglądem, że jeśli na wekslu jest wpisany remitent, który wypełni już cały weksel in blanco to nie można go już przenieść w formie przelewu wierzytelności. Tzn. nabywca takiego weksla nie będzie posiadał legitymacji do złożenia powództwa do Sądu, ponieważ na wekslu jest wpisana inna osoba. Nawet gdy zostanie załączona umowa cesji wierzytelności i praw z weksla.

Oznaczałoby, że taki weksel in blanco (z klauzulą nie na zlecenie) wypełniony przez remitenta nie może być już zbyty ani przez indos (nie na zlecenie) ani przez umowę cesji.

Stąd było moje zapytanie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 31 paź 2017, 11:50

Nigdy nie spotkałem się z taką opinią.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 31 paź 2017, 23:35

Lech pisze:
31 paź 2017, 09:14
Przyznam, że nie rozumiem tego argumentu o braku podstawy prawnej. Dla przykładu wykazania absurdu: Mam wierzytelność z umowy pożyczki zabezpieczoną wekslem. Wypisuję weksel, daję do wykupu, dostaję pieniądze od dłużnika za weksel. Na jakiej *podstawie prawnej* nie mam roszczenia z tytułu umowy pożyczki?
chodzi o to, że samo zbycie weksla nie umarza wierzytelności z tej pożyczki, tylko dopiero jej spłata przez dłużnika... podobnie jest przy zwykłej cesji, dostałem pieniądze od cedenta, ale dług dalej istnieje, tylko nie ja go mogę dochodzić...
Lech pisze:
31 paź 2017, 10:06
Jeśli jest to weksel z klauzulą nie na zlecenie, wówczas należy zbyć weksel nie na drodze indosu, tylko przez przelew wierzytelności. Wówczas podstawą powództwa jest weksel wystawiony na rzecz remitenta, i dokument cesji wierzytelności wekslowej z remitenta na powoda.
ale przecież indos w takim wypadku zastąpi umowę przelewu?
Wekslowy pisze:
31 paź 2017, 10:32
Nie będę ukrywał, że spotkałem się z poglądem, że jeśli na wekslu jest wpisany remitent, który wypełni już cały weksel in blanco to nie można go już przenieść w formie przelewu wierzytelności. Tzn. nabywca takiego weksla nie będzie posiadał legitymacji do złożenia powództwa do Sądu, ponieważ na wekslu jest wpisana inna osoba. Nawet gdy zostanie załączona umowa cesji wierzytelności i praw z weksla.
ktoś prawdopodobnie pomylił legitymację formalną wynikającą z weksla z legitymacją procesową, stąd taki wniosek...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 01 lis 2017, 09:56

Prawnik z Poloneza pisze:
31 paź 2017, 23:35
Lech pisze:
31 paź 2017, 09:14
Przyznam, że nie rozumiem tego argumentu o braku podstawy prawnej. Dla przykładu wykazania absurdu: Mam wierzytelność z umowy pożyczki zabezpieczoną wekslem. Wypisuję weksel, daję do wykupu, dostaję pieniądze od dłużnika za weksel. Na jakiej *podstawie prawnej* nie mam roszczenia z tytułu umowy pożyczki?
chodzi o to, że samo zbycie weksla nie umarza wierzytelności z tej pożyczki, tylko dopiero jej spłata przez dłużnika...
Ale dłużnik nie spłaca pożyczki, tylko spłaca weksel, więc nadal czekam na tę "mityczną" (jakoby bez niej nie mogło nic być orzeczone choćby na zasadzie celowościowej) podstawę prawną, że spłata weksla umarza zobowiązanie także z pożyczki.
ale przecież indos w takim wypadku zastąpi umowę przelewu?
Nie zrobisz indosu w wekslu nie na zlecenie. Art. 11 - przy wekslu na zlecenie możesz go przenieść "w formie i ze skutkami" zwykłego przelewu. A że jest wymagana forma przelewu, to znaczy że musi być oświadczenie o zbyciu, podpisy obu stron itp. Podpisane tylko przez zbywcę "ustępuję" to za mało.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wekslowy
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2017, 20:14

Re: Cesja czy indos

Post autor: Wekslowy » 01 lis 2017, 18:01

Prawnik z Poloneza pisze:
Wekslowy pisze:
31 paź 2017, 10:32
Nie będę ukrywał, że spotkałem się z poglądem, że jeśli na wekslu jest wpisany remitent, który wypełni już cały weksel in blanco to nie można go już przenieść w formie przelewu wierzytelności. Tzn. nabywca takiego weksla nie będzie posiadał legitymacji do złożenia powództwa do Sądu, ponieważ na wekslu jest wpisana inna osoba. Nawet gdy zostanie załączona umowa cesji wierzytelności i praw z weksla.
ktoś prawdopodobnie pomylił legitymację formalną wynikającą z weksla z legitymacją procesową, stąd taki wniosek...
Ale czy w tym przypadku legitymacja formalna nie będzie pokrywała się z legitymacją procesową? Indos zmienia osobę wpisaną na wekslu. I ta osoba jest formalnie i procesowo (dla mnie te pojęcia zawsze były tożsame) uprawniona do skierowania powództwa do Sądu.

A czy w przypadku umowy cesji, osoba która nabywała już weksel wypełniony przez zbywcę z danymi zbywcy jest uprawniona procesowo do skierowania sprawy do Sądu? Załączywszy umowę cesji takie powództwo nie zostanie oddalone bądź odrzucone?
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Cesja czy indos

Post autor: Prawnik z Poloneza » 01 lis 2017, 20:16

Wekslowy pisze:
01 lis 2017, 18:01
Ale dłużnik nie spłaca pożyczki, tylko spłaca weksel, więc nadal czekam na tę "mityczną" (jakoby bez niej nie mogło nic być orzeczone choćby na zasadzie celowościowej) podstawę prawną, że spłata weksla umarza zobowiązanie także z pożyczki.
podstawa jest taka, że "Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić" i dłużnik ma spełnić świadczenie z umowy pożyczki (zobowiązanie z weksla jest tylko jego wzmocnieniem), fakt, że doszło w pewnym sensie do zmiany wierzyciela (doszedł indosatariusz) nie sprawia, że zobowiązanie z pożyczki wygasło...

taka sytuacja: na zabezpieczenie pożyczki dłużnik przeniósł na mnie własność telewizora. a ja sobie ten telewizor wziąłem i sprzedałem za tyle samo, co pożyczyłem dłużnikowi. czy moja wierzytelność wygasła? nie, a "hajs mi się zgadza" :)

Wekslowy pisze:
01 lis 2017, 18:01
Nie zrobisz indosu w wekslu nie na zlecenie. Art. 11 - przy wekslu na zlecenie możesz go przenieść "w formie i ze skutkami" zwykłego przelewu. A że jest wymagana forma przelewu, to znaczy że musi być oświadczenie o zbyciu, podpisy obu stron itp. Podpisane tylko przez zbywcę "ustępuję" to za mało.
święta racja, uleciało mi z głowy "w formie", stąd przyjąłem, że indos zastąpi przelew...

Wekslowy pisze:
01 lis 2017, 18:01
Ale czy w tym przypadku legitymacja formalna nie będzie pokrywała się z legitymacją procesową? Indos zmienia osobę wpisaną na wekslu. I ta osoba jest formalnie i procesowo (dla mnie te pojęcia zawsze były tożsame) uprawniona do skierowania powództwa do Sądu.
A czy w przypadku umowy cesji, osoba która nabywała już weksel wypełniony przez zbywcę z danymi zbywcy jest uprawniona procesowo do skierowania sprawy do Sądu? Załączywszy umowę cesji takie powództwo nie zostanie oddalone bądź odrzucone?
to dwa całkowicie różne pojęcia. legitymacja formalna to de facto domniemanie, że ten kto dzierży papier wartościowy z indosem na niego jest jego prawnym posiadaczem.
można być jednak posiadaczem i nie być indosatariuszem. najprostszy przykład to spadkobierca. nie ma legitymacji formalnej a może pozwać z weksla...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Cesja czy indos

Post autor: Lech » 02 lis 2017, 09:31

Prawnik z Poloneza pisze: podstawa jest taka, że "Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić" i dłużnik ma spełnić świadczenie z umowy pożyczki (zobowiązanie z weksla jest tylko jego wzmocnieniem),
Wzmocnieniem, nie wzmocnieniem, faktem jest, że dłużnik spłaca weksel. Jaka jest podstawa prawna tego, że wygasa wówczas roszczenie z umowy pożyczki?
Prawnik z Poloneza pisze: fakt, że doszło w pewnym sensie do zmiany wierzyciela (doszedł indosatariusz) nie sprawia, że zobowiązanie z pożyczki wygasło...
A jak dłużnik spłaci tego indosatariusza, to roszczenie z pożyczki wygaśnie, czy nie?

Czepiam się po prostu tego zarzutu o "braku podstawy prawnej", bo przy najprostszej sytuacji (spłata weksla do pożyczkodawcy) też tej podstawy nie ma, przynajmniej nie ma przepisu, a wyłącznie "czujemy", że tak być powinno i ma to odbicie w orzeczeniach sądów, że jak spłacimy weksel gwarancyjny (weksel, nie pożyczkę), to drugi raz z umowy pożyczki wierzyciel nie powinien móc się zaspokoić. Podobnie, jedynie może o krok dalej, idzie to orzeczenie, że samo zbycie weksla gwarancyjnego jest zaspokojeniem się wierzyciela. Można o tym dyskutować i dawać różne argumenty za i przeciw, ale na pewno nie jest uzasadnionym użycie argumentu, że "nie ma takiej podstawy prawnej".

Natomiast orzeczenie to jest o tyle dobre, że uczy uczciwości w stosowaniu weksla i zapobiega oszustwom takim, że ktoś puszcza weksel w obieg, tracąc nad nim kontrolę i wymagając, aby wystawca płacił za weksel, podczas gdy roszczenie z umowy pożyczki nadal by istniało i też mogłoby być dochodzone. Na ochronę prawną takiego zachowania nie ma podstawy prawnej :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości