Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jonald0
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:26

Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: jonald0 » 18 paź 2017, 19:50

Cześć! Mam pytanie.
W deklaracji wekslowej mam takie postanowienia:
1. XYZ ma prawo uzupełnić weksel, po uprzednim wezwaniu do zapłaty w przypadku niedotrzymania terminu zapłaty w terminie 5 dni od dnia doręczenia wezwania,
2. XYZ ma prawo opatrzyć weksel terminem płatności nie krótszym niż 10 dni od dnia zawiadomienia wystawcy o jego wypełnieniu.

W tym wezwaniu zostało zamieszczone wezwanie do zapłaty w ciągu 5 dni i informacja, że w przypadku braku płatności w terminie 7 dni od otrzymania weksel zostanie wypełniony. Czy takie zawiadomienie jest skuteczne, czy może konieczne jest jeszcze osobne zawiadomienie o faktycznym wypełnieniu weksla po upływie 5 dni od doręczenia wezwania do zapłaty?

I czy jeżeli mam termin płatności 10 dni, a weksel wypełnię dzisiaj, to pozywać powinienem dopiero po upływie tych 10 dni, tak ?

Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 18 paź 2017, 19:52

Przed pozwaniem należy jeszcze przedstawić weksel do zapłaty w miejscu płatności. Dopiero nieskuteczne przedstawienie weksla do zapłaty w pełni uzasadnia wytoczenie powództwa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jonald0
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:26

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: jonald0 » 18 paź 2017, 20:00

Ok, czyli zawiadomienie o wypełnieniu weksla może być dokonane jeszcze przed faktycznym wypełnieniem weksla ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 18 paź 2017, 20:08

Z deklaracji nie wynika obowiązek "zawiadomienia o wypełnieniu weksla", więc raczej nie ma potrzeby się nad tym zastanawiać.

Procedura jest taka:

1. Masz weksel in blanco
2. Upływa termin zapłaty jakiegoś roszczenia podstawowego
3. Wysyłasz wezwanie, zapewne o zapłatę roszczenia podstawowego, bo roszczenie wekslowe jeszcze nie istnieje, jako że weksel jeszcze nie jest wypełniony
4. W ciągu 5 dni od wezwania uzupełniasz weksel
5. Tak, aby termin płatności był nie krótszy niż 10 dni od dnia zawiadomienia weksla o wypełnieniu. Tutaj pojawia się pytanie co to jest zawiadomienie o wypełnieniu weksla, skoro strony się nie umawiały na jego wysłanie - ale to już jest wina źle sporządzonej umowy, nie podejmuje się rzucania kategorycznych stwierdzeń co należy zrobić, w sytuacji gdy sama umowa jest sporządzona wadliwie :)
6. W terminie płatności przedstawiasz weksel do zapłaty w miejscu płatności wskazanym na wekslu (lub w siedzibie/miejscu zamieszkania wystawcy, jeśli nie umawialiście się na przedstawienie weksla w innym miejscu)
7. W przypadku braku zapłaty - pozywasz.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
czeplaczka@wp.pl
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2018, 15:26

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: czeplaczka@wp.pl » 26 sty 2018, 09:19

Witam serdecznie.

1. W deklaracji wekslowej mam zapis, że o wypełnieniu weksla (chodzi o weksel własny in blanco) muszę zawiadomić wystawcę listem poleconym co najmniej 7 dni przed datą płatności weksla. W wekslu natomiast w pustej rubryce „termin płatności” mam zamiar wpisać datę 21 grudnia 2017 r. bo jest to data wymagalności faktury, której zapłatę weksel zabezpiecza. Weksel będę wypełniać dziś czyli 26 stycznia 2018 r. i dziś chcę również wezwać do wykupu weksla w terminie 7 dni od otrzymania pisma czy będzie ok? Bo nie bardzo wiem jak zinterpretować te 7 dni przed datą płatności weksla, wcześniej nie pisałam nić do wystawcy (dłużnika), to będzie pierwsze pismo.
2. Mam jeszcze pytanko: w deklaracji wekslowej nie ma słowa o tym, w jaki sposób mam wpisać „miejsce płatności weksla” i planuję wpisać miejscowość – siedzibę wystawcy weksla (dłużnika), którego będę wzywała do wykupu (choć wolałabym moje miasto, w którym ja mieszkam a ja jestem wierzycielem, ale z tego co czytałam to raczej to nie byłoby poprawne), czy wobec tego mogę w tym wezwaniu do wykupu weksla napisać, że po pierwsze - oryginał weksla jest do wglądu u mnie (czyli u wierzyciela) w moim mieście i wskażę mój adres, a po drugie – że weksel można wykupić poprzez zapłatę pieniędzy na mój rachunek bankowy (ja jestem wierzycielem i posiadaczem weksla)?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 26 sty 2018, 13:05

1. W deklaracji wekslowej mam zapis, że o wypełnieniu weksla (chodzi o weksel własny in blanco) muszę zawiadomić wystawcę listem poleconym co najmniej 7 dni przed datą płatności weksla. W wekslu natomiast w pustej rubryce „termin płatności” mam zamiar wpisać datę 21 grudnia 2017 r.
Nie ma powodu, abyś wpisywała datę płatności weksla w 2017r. Wpisz datę przyszłą tak, abyś zdążyła wysłać wezwanie na 7 dni przed terminem płatności weksla.
2. Mam jeszcze pytanko: w deklaracji wekslowej nie ma słowa o tym, w jaki sposób mam wpisać „miejsce płatności weksla” i planuję wpisać miejscowość – siedzibę wystawcy weksla (dłużnika)
Możesz tak zrobić.
(choć wolałabym moje miasto, w którym ja mieszkam
Tego nie rób :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
czeplaczka@wp.pl
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2018, 15:26

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: czeplaczka@wp.pl » 29 sty 2018, 09:10

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.A tylko jeszcze dopytam czy w tym wezwaniu do wykupu weksla mogę wskazać, że oryginał weksla jest w moim miejscu zamieszkania do wglądu i że zapłata za niego ma nastąpić na mój rachunek bankowy? Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 29 sty 2018, 10:31

czeplaczka@wp.pl pisze:
29 sty 2018, 09:10
mogę wskazać, że oryginał weksla jest w moim miejscu zamieszkania do wglądu
No nie, przecież nie umawiałaś się z wystawcą, że weksel będzie płatny w twoim domu. Możesz napisać, że weksel przedstawisz do zapłaty w miejscu zamieszkania wystawcy, i że w określonym dniu przybędziesz tam w celu jego okazania.
i że zapłata za niego ma nastąpić na mój rachunek bankowy?
To, w jakiej formie wystawca zapłaci, to już jego wybór - może zapłacić przelewem, może zapłacić gotówką - nie możesz odmówić przyjęcia gotówki. Zatem ani nie trzeba, ani nie ma po co pisać w wezwaniu o tym "jak ma" nastąpić zapłata, bo to nie twój wybór, tylko dłużnika. Ale możesz podać numer konta, na okoliczność jakby wystawca chciał zapłacić (aczkolwiek rozsądny dłużnik nie dokonywałby płatności bez zwrotu weksla, a taka sytuacja by nastąpiła, gdyby w odpowiedzi na wezwanie dokonał zapłaty na konto, a weksel nadal byłby w twoim posiadaniu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
czeplaczka@wp.pl
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2018, 15:26

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: czeplaczka@wp.pl » 29 sty 2018, 10:55

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 08 sie 2018, 12:10

Szanowni Państwo, mam problem z wekslem in blanco. Czy mogliby Państwo
pomóc mi i wyjaśnić jak wygląda procedura dochodzenia roszczeń z weksla in
blanco? Sprawa wygląda tak, że zawarłam umowę pożyczki, a weksel in blanco
miał stanowić formę zabezpieczenia spłaty pożyczki. Pomimo upływu terminu
zapłaty określonego w umowie (rok temu), nadal nie została dokonana. Moje
wątpliwości dotyczą tego w jaki sposób wypełnić weksel - najbardziej
nurtuje mnie kwestia daty oraz sumy. Czy datę ustalam zupełnie dowolnie? A
co do sumy - to ma to być kwota pożyczki / kwota pożyczki z odsetkami
kapitałowymi / kwota pożyczki z odsetkami kapitałowymi i maksymalnymi za
opóźnienie? Mam deklarację wekslową, z której wynika - że jako remitent
może wpisać datę według uznania - ale co to znaczy? czy mogę wpisać datę
dzisiejszą czy jednak przyszłą i wezwać dłużników do wykupienia weksla? co
do wysokości kwoty jaka nalezy wpisac, zgodnie z deklaracją sumę wekslową
obejmuję kwota pożyczki i odsetki kapitałowe (ustalone w umowie pożyczki na
1100 zł). Ale co z odsetkami za opóźnienie?
Kolejny wątek - czy żeby skutecznie złożyć pozew muszę najpierw wezwać do
wykupu weksla, czy też jeżeli rok temu zostało wysłane wezwanie do zapłaty
to w chwili obecnej mogę złożyć od razu pozew? i jaki jest termin
wymagalności roszczenia w przypadku takiego weksla?
Będę wdzięczna za każdą radę! :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 08 sie 2018, 12:12

Aby udzielić dokładnej porady musiałbym się zapoznać z wekslem, deklaracją i umową pożyczki. Jeśli zatem oczekujesz bezpłatnej porady na forum, zamieść tu skany tych dokumentów (dane osobowe możesz zamazać).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 08 sie 2018, 12:32

oto weksel, deklaracja i umowa pożyczki
Załączniki
plik.pdf
(1.68 MiB) Pobrany 530 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 08 sie 2018, 15:26

Marta Wiśniewska pisze:
08 sie 2018, 12:10
Czy datę ustalam zupełnie dowolnie?
Datę wystawienia już chyba na wekslu masz.
Datę płatności wpisujesz taką, aby wystawca miał szansę zapłacić za weksel, na przykład na 10 dni wprzód od dzisiaj.
co do sumy - to ma to być kwota pożyczki / kwota pożyczki z odsetkami
kapitałowymi / kwota pożyczki z odsetkami kapitałowymi i maksymalnymi za
opóźnienie?
Paragraf 2 deklaracji dokładnie wymienia co może składać się na sumę weksla.Mam deklarację wekslową. Trzeba po prostu siąść i wyliczyć - kapitał, odsetki umowne, za opóźnienie - odsetki za opóźnienie, o odsetkach maksymalnych umowa nic nie wspomina, więc skąd pomysł, aby je uwzględniać?
może wpisać datę według uznania - ale co to znaczy?
Czy nie zadawałaś sobie tego pytania przy zawieraniu umowy? :)
czy mogę wpisać datę
dzisiejszą czy jednak przyszłą i wezwać dłużników do wykupienia weksla?
Proponuję tę drugą opcję.
co
do wysokości kwoty jaka nalezy wpisac, zgodnie z deklaracją sumę wekslową
obejmuję kwota pożyczki i odsetki kapitałowe (ustalone w umowie pożyczki na
1100 zł). Ale co z odsetkami za opóźnienie?
Wyliczyć je na dzień płatności weksla i uwzględnić w sumie weksla.
Kolejny wątek - czy żeby skutecznie złożyć pozew muszę najpierw wezwać do
wykupu weksla
Musisz przedstawić weksel do zapłaty.
, czy też jeżeli rok temu zostało wysłane wezwanie do zapłaty
to w chwili obecnej mogę złożyć od razu pozew?
Nie, bo jeszcze nie przedstawiłaś weksla do zapłaty. A wezwanie wcześniejsze jest bezpodstawne, bo wzywałaś do zapłaty weksla, który jeszcze nie istniał.
i jaki jest termin
wymagalności roszczenia w przypadku takiego weksla?
Termin wymagalności jest taki, jaka jest data płatności weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 08 sie 2018, 15:45

O odsetkach za opóźnienie w wysokości maksymalnej mowa jest w umowie pożyczki, stąd moja myśl. Czyli czym innym jest wezwanie do wykupu weksla a czym innym przedstawienie do zapłaty?
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 08 sie 2018, 15:52

I jeszcze jedno - co w przypadku gdy oznaczyliśmy miejsce płatności weksla jako "Radom" ? W jaki sposób przedstawić weksel do zapłaty?
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 09 sie 2018, 09:12

Podsumowując,
1. wypełniam weksel i wzywam do zapłaty informując o jego wypełnieniu,
2. przedstawiam weksel do zapłaty (problem w tym, że oznaczono miejsce zapłaty jako całe miasto - więc teraz nie wiem gdzie go przedstawić)
3. brak zapłaty w terminie oznaczonym na wekslu powoduje możliwość złożenia pozwu

Czy dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 09 sie 2018, 09:36

Dobrze rozumiesz.

Co do Radomia - to raczej pytanie do wystawcy, czemu wpisał Radom, i do remitenta, jak się umawiał otrzymując taki weksel. Czy wystawca ma jakiś związek z Radomiem?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 09 sie 2018, 09:51

Niestety nie, wszyscy mieszkają poza Radomiem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 09 sie 2018, 19:31

Co strony miały na myśli, wystawiając taki weksel?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 10 sie 2018, 09:19

Nie wiem w jaki sposób teraz to przedstawić do zapłaty, może w takim razie napisać w wezwaniu do przedstawione zostanie w Radomiu przy ulicy X? A z ostrożności dodać, że dzień później zostanie przedstawione do zapłaty w miejscu zamieszkania Dłużnika.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 10 sie 2018, 10:49

Można tak zrobić. W sumie skoro weksel jest wadliwie wystawiony (wbrew intencji stron), to trudno znaleźć dobre rozwiązanie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Marta Wiśniewska
Posty: 10
Rejestracja: 08 sie 2018, 11:51

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Marta Wiśniewska » 10 sie 2018, 11:44

Bardzo bardzo bardzo dziękuję za udzieloną pomoc!
Zenith
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020, 15:58

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Zenith » 31 sty 2020, 18:46

Dzień dobry,
Temat dość stary, ale postanowiłem zadać w nim pytanie, gdyż mój temat jest bardzo zbliżony do tu omawianych.

1) Posiadam weksel i nie wiem do końca jak go wypełnić jeśli chodzi o kwotę.
Weksel był wystawiony jako zabezpieczenie pożyczki do umowy spółki ale coś nie wyszło i wystawca nie wywiązał się ze zwrotu pożyczonej należności i obiecanej połowy zysków na podstawie comiesięcznych raportów.
Co mam zrobić jeśli nie jestem w stanie ocenić wielkości tych zysków bo przestał wysyłać te raporty, jaką powinienem wpisać w takim przypadku kwotę w wekslu, aby sąd mi później takiego weksla nie podważył? Czy mogę wpisać wyższą sumę jaką szacuję?

2) Kolejna sprawa, jakie powinienem wpisać miejsce "płatny w.."? Czy to jest miejsce gdzie dłużnik powinien dostarczyć pieniędzy aby wykupić weksel?

Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 03 lut 2020, 09:26

Zenith pisze:
31 sty 2020, 18:46
1) Posiadam weksel i nie wiem do końca jak go wypełnić jeśli chodzi o kwotę.
Weksel był wystawiony jako zabezpieczenie pożyczki do umowy spółki ale coś nie wyszło i wystawca nie wywiązał się ze zwrotu pożyczonej należności i obiecanej połowy zysków na podstawie comiesięcznych raportów.
Co mam zrobić jeśli nie jestem w stanie ocenić wielkości tych zysków bo przestał wysyłać te raporty, jaką powinienem wpisać w takim przypadku kwotę w wekslu, aby sąd mi później takiego weksla nie podważył? Czy mogę wpisać wyższą sumę jaką szacuję?
Niestety ja też tego nie wiem. Po pierwsze - z opisu wnioskuję, że nie była to umowa pożyczki, tylko jakaś forma spółki. Po drugie - jakie zyski ci się należą zależy od tego, co wynika z umowy. Również to, co się da zrobić, jeśli wspólnik nie chce współpracować i pokazywać raportów (na przykład czy wspólnik został zobowiązany do pokazywania raportów pod rygorem kary umownej itp.).
2) Kolejna sprawa, jakie powinienem wpisać miejsce "płatny w.."? Czy to jest miejsce gdzie dłużnik powinien dostarczyć pieniędzy aby wykupić weksel?
Miejsce zamieszkania dłużnika (ewentualnie siedziba jego firmy) - generalnie tam, gdzie będziesz mógł mu weksel przedstawić do zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Zenith
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020, 15:58

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Zenith » 03 lut 2020, 11:27

Lech pisze:
03 lut 2020, 09:26
Zenith pisze:
31 sty 2020, 18:46
1) Posiadam weksel i nie wiem do końca jak go wypełnić jeśli chodzi o kwotę.
Weksel był wystawiony jako zabezpieczenie pożyczki do umowy spółki ale coś nie wyszło i wystawca nie wywiązał się ze zwrotu pożyczonej należności i obiecanej połowy zysków na podstawie comiesięcznych raportów.
Co mam zrobić jeśli nie jestem w stanie ocenić wielkości tych zysków bo przestał wysyłać te raporty, jaką powinienem wpisać w takim przypadku kwotę w wekslu, aby sąd mi później takiego weksla nie podważył? Czy mogę wpisać wyższą sumę jaką szacuję?
Niestety ja też tego nie wiem. Po pierwsze - z opisu wnioskuję, że nie była to umowa pożyczki, tylko jakaś forma spółki. Po drugie - jakie zyski ci się należą zależy od tego, co wynika z umowy. Również to, co się da zrobić, jeśli wspólnik nie chce współpracować i pokazywać raportów (na przykład czy wspólnik został zobowiązany do pokazywania raportów pod rygorem kary umownej itp.).
2) Kolejna sprawa, jakie powinienem wpisać miejsce "płatny w.."? Czy to jest miejsce gdzie dłużnik powinien dostarczyć pieniędzy aby wykupić weksel?
Miejsce zamieszkania dłużnika (ewentualnie siedziba jego firmy) - generalnie tam, gdzie będziesz mógł mu weksel przedstawić do zapłaty.
1) Tak dotyczył umowy spółki. Miały być comiesięczne zestawienia dotyczące zysków, lecz nie wywiązał się z tego zapisu, Nie było do tego kary umownej. Miałem otrzymywać 50% zysków. Zatem tutaj ma kłopot ile powinienem wpisać w wekslu aby sąd nie uznał, że za dużo, nawet nie wiem czy sąd będzie w stanie to zweryfikować. Ewentualnie czy sąd może w wyniku procesu dać mniejszą sumę? Bo nie wiem czy powinienem się martwić jeśli podam zbyt dużą?

2) Co do miejsca. Byłem przekonany, że powinienem podać swój adres aby wiedział gdzie ma się udać aby weksel odkupić. W innym przypadku będę musiał jeździć na druki koniec kraju aby mu go dostarczyć w niewiedzy czy w ogóle go wykupi? Umowa była podpisywana w moim mieście, weksel także. Proszę o wyjaśnienie.
Dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 03 lut 2020, 12:42

1) Tak dotyczył umowy spółki. Miały być comiesięczne zestawienia dotyczące zysków, lecz nie wywiązał się z tego zapisu, Nie było do tego kary umownej. Miałem otrzymywać 50% zysków. Zatem tutaj ma kłopot ile powinienem wpisać w wekslu aby sąd nie uznał, że za dużo, nawet nie wiem czy sąd będzie w stanie to zweryfikować. Ewentualnie czy sąd może w wyniku procesu dać mniejszą sumę? Bo nie wiem czy powinienem się martwić jeśli podam zbyt dużą?
Jeśli wpiszesz za dużą sumę, to sąd, jeśli pozwany wniesie zarzuty, może ją zmniejszyć w zależności od okoliczności sprawy. Wówczas proces będzie częściowo przegrany. Jeśli ta "część" będzie odpowiednio duża, to być może będzie trzeba wówczas zwracać pozwanemu część kosztów sądowych.
2) Co do miejsca. Byłem przekonany, że powinienem podać swój adres aby wiedział gdzie ma się udać aby weksel odkupić.
To nie ty wystawiasz weksel, tylko wystawca, więc jeśli on chciałby podać twój adres, to powinien to zrobić przy wystawianiu weksla. Skoro jednak żadnych ustaleń w tym zakresie nie poczyniliście, to miejscem płatności powininno być miejsce wystawcy, bo to ty z tym wekslem powinieneś do niech pójść, a nie on cię szukać gdzieś po świecie :)
W innym przypadku będę musiał jeździć na druki koniec kraju aby mu go dostarczyć w niewiedzy czy w ogóle go wykupi? Umowa była podpisywana w moim mieście, weksel także. Proszę o wyjaśnienie.
Jak wyżej. To, że będziesz musiał z wekslem jeździć, było wiadomo od początku. Należało wcześniej ustalić inne miejsce płatności, za zgodą wystawcy (w formie wpisania go na wekslu, albo w formie uprawnienia do takiego wpisania zapisanego w deklaracji wekslowej).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Zenith
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020, 15:58

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Zenith » 03 lut 2020, 13:41

Lech pisze:
03 lut 2020, 12:42
1) Tak dotyczył umowy spółki. Miały być comiesięczne zestawienia dotyczące zysków, lecz nie wywiązał się z tego zapisu, Nie było do tego kary umownej. Miałem otrzymywać 50% zysków. Zatem tutaj ma kłopot ile powinienem wpisać w wekslu aby sąd nie uznał, że za dużo, nawet nie wiem czy sąd będzie w stanie to zweryfikować. Ewentualnie czy sąd może w wyniku procesu dać mniejszą sumę? Bo nie wiem czy powinienem się martwić jeśli podam zbyt dużą?
Jeśli wpiszesz za dużą sumę, to sąd, jeśli pozwany wniesie zarzuty, może ją zmniejszyć w zależności od okoliczności sprawy. Wówczas proces będzie częściowo przegrany. Jeśli ta "część" będzie odpowiednio duża, to być może będzie trzeba wówczas zwracać pozwanemu część kosztów sądowych.

Tutaj to kłopot, bo nie mam jak zweryfikować kwoty. Pozostaje mi jedynie liczyć, że nie będzie wnosił protestu.
2) Co do miejsca. Byłem przekonany, że powinienem podać swój adres aby wiedział gdzie ma się udać aby weksel odkupić.
To nie ty wystawiasz weksel, tylko wystawca, więc jeśli on chciałby podać twój adres, to powinien to zrobić przy wystawianiu weksla. Skoro jednak żadnych ustaleń w tym zakresie nie poczyniliście, to miejscem płatności powininno być miejsce wystawcy, bo to ty z tym wekslem powinieneś do niech pójść, a nie on cię szukać gdzieś po świecie :)
W innym przypadku będę musiał jeździć na druki koniec kraju aby mu go dostarczyć w niewiedzy czy w ogóle go wykupi? Umowa była podpisywana w moim mieście, weksel także. Proszę o wyjaśnienie.
Jak wyżej. To, że będziesz musiał z wekslem jeździć, było wiadomo od początku. Należało wcześniej ustalić inne miejsce płatności, za zgodą wystawcy (w formie wpisania go na wekslu, albo w formie uprawnienia do takiego wpisania zapisanego w deklaracji wekslowej).
Rozumiem, choć jednak jest ustalenie w deklaracji wekslowej (na szczęście dla mnie), że mogę wpisać swoją siedzibę jako miejsce płatności :). Widziałem w internecie, że podaje się też numer konta bankowego. Jak rozumiem mogę wpisać miasto i "...lub na konto bankowe numer.."?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 03 lut 2020, 14:21

Możesz wpisać miasto. Ale nie możesz wpisać konta bankowego, ponieważ konto bankowe to nie jest miejsce płatności, tylko forma płatności - a tą wybiera już dłużnik.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości