Użycie weksla przez "żabke"

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Natalia
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2017, 09:09

Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Natalia » 08 wrz 2017, 09:12

Proszę o poradę.
Dostalam od żabki nakaz zapłaty na ponad 11 tys. list wyslany bez potwierdzenia odbioru i bez nadania listu poleconego. Czy maja prawo użyć weksla i ściągać dług "rzekomy" bez poinformowania mnie. Wysłałam im od kancelarii prawnych listy aby na podstawie faktur i innych dokumentów wyjasnili i przedstawili na jakiej podstawie dochodzą ode mnie tego zadłużenia. Napisali, że powinnam wiedzieć i jeśli nie zapłacę w ciągu dwóch tygodni (gdzie juz minęło od listu wrzuconego do skrzynki prawie 3 miesiące) kwoty pofanej uzyja weksla i będą dług ściągać ode mnie i osób, które weksel podpisały.
Proszę o informację.
Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Lech » 08 wrz 2017, 09:24

Natalia pisze:Proszę o poradę.
Dostalam od żabki nakaz zapłaty na ponad 11 tys. list wyslany bez potwierdzenia odbioru i bez nadania listu poleconego.
Jest to niemożliwe, ponieważ to nie Żabka wydaje nakazy zapłaty, tylko sąd, a ten na pewno wysyła list polecony z potwierdzeniem odbioru.
Czy maja prawo użyć weksla i ściągać dług "rzekomy" bez poinformowania mnie.
Czy właśnie teraz nie informują cię o nim?
Wysłałam im od kancelarii prawnych listy aby na podstawie faktur i innych dokumentów wyjasnili i przedstawili na jakiej podstawie dochodzą ode mnie tego zadłużenia. Napisali, że powinnam wiedzieć i jeśli nie zapłacę w ciągu dwóch tygodni (gdzie juz minęło od listu wrzuconego do skrzynki prawie 3 miesiące) kwoty pofanej uzyja weksla i będą dług ściągać ode mnie i osób, które weksel podpisały.
Mają rację o tyle, że w przypadku dochodzenia roszczenia na podstawie weksla - to ty powinnaś wykazać, że wpisana na nim suma jest nieprawidłowa. Nie wiem jak się z Żabką umawiałaś, ale zapewne trzeba by wyliczyć, że wszystkie faktury zostały popłacone, a remanent końcowy nie wyszedł na minusie (i przedstawić na tę okoliczność odpowiednie dowody z remanentu końcowego).

Jeśli nie dojdziecie do porozumienia w tej materii, to spór ten będzie rozstrzygał sąd.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Natalia
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2017, 09:09

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Natalia » 08 wrz 2017, 09:49

Oni co jakiś czas wysyłali różne dokumenty z informacją o kwotach zadłużenia. Najpierw 17tys. potem 15 tys. i teraz nagle inna kwota. Napisałam również do nich list z prośbą o wystawienie zaległych faktur i po dzień dzisiejszy nie dostałam nic.
A jeśli chodzi o inwentaryzacje końcową to wyszło 1400 zł na minusie a zadłużenie jest na inną kwotę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Lech » 08 wrz 2017, 09:53

Rozmawiałem z wieloma żabkowiczami i większość z nich skarżyła się, że nie jest w stanie się doliczyć. Niestety ja nie mogę pomóc w tej materii - trzeba po prostu usiąść i policzyć za okres całej współpracy ile powinno być. Z umowy o współpracę niewiele wynika (właściwie: nic nie wynika, jest bardzo ogólnikowa) jak będą wyglądać rozliczenia, ajenci zwierzają mi się, że dostawy, zamówienia są robione elektronicznie i nie mają nad nimi kontroli, albo nieraz wbrew woli ajenta, albo zmusza się go do wzięcia czegoś, albo zabiera towar ze sklepu pod różnymi pretekstami, a potem się go nie rozlicza - więc to musi być ktoś, kto się zna na tym "od środka" i wie jak takie rozliczenia przebiegają, może coś więcej powiedzieć.

Najlepiej to oczywiście w ogóle nie rozpoczynać współpracy z Żabką na tak niejasnych zasadach, ale skoro już się w to bagno weszło, to jakoś trzeba z tego wyjść. 11 tysięcy nie wydaje się dużą sumą, większość osób, z którymi miałem styczność, kończyła z nimi współpracę z długami na kilkadziesiąt tysięcy złotych, albo nawet kilkaset tysięcy złotych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Natalia
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2017, 09:09

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Natalia » 08 wrz 2017, 10:00

Dziękuję za informację.
Mam jeszcze pytanie. Czyli póki co bez dochodzenia na drodze sądowej nie moga sami użyć weksla? I jeśli dojdzie do takiej sytuacji to muszą każda kwote udowodnić, którą żądają ode mnie?
Mogą żądać całej kwoty od razu - wpisać w weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Lech » 08 wrz 2017, 10:03

Natalia pisze: Czyli póki co bez dochodzenia na drodze sądowej nie moga sami użyć weksla?
Nie mogą. Na razie mogą liczyć tylko na twoje dobrowolne wpłaty. Nie ma się jednak z czego cieszyć - Żabka używa w sądzie weksla bez skrupułów, a dogadać się z kimś odnośnie wysokości zadłużenia jest bardzo trudno - po zakończeniu współpracy Żabka ma ajenta w d...
I jeśli dojdzie do takiej sytuacji to muszą każda kwote udowodnić, którą żądają ode mnie?
Nie. To ty musisz przedstawić dowody na to, że twoje rozliczenia z Żabką są na zero, albo na sumę mniejszą, niż oni żądają.
Mogą żądać całej kwoty od razu - wpisać w weksel?
Mogą, i tak pewnie zrobią. Jeśli twierdzisz, że jesteś im winna mniej, musisz zbierać na to dowody - a wiadomo, że im wcześniej się za to weźmiesz, tym lepiej - bo jak dostaniesz nakaz zapłaty z sądu, wówczas będziesz miała tylko 14 dni na wniesienie zarzutów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Natalia
Posty: 6
Rejestracja: 08 wrz 2017, 09:09

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Natalia » 08 wrz 2017, 10:10

A jeśli np. będę ich dobrowolnie spłacać np. miesiecznie 100zl to mogą użyć weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Lech » 08 wrz 2017, 10:23

Tak, mogą.
A raczej na pewno użyją - bo spłacając po 100zł miesięcznie przez 3 lata spłacisz 3600zł. A po 3 latach należność z weksla się przedawni - więc w tym czasie będą musieli cię pozwać o pozostałą sumę, aby nie ryzykować przedawnieniem.

Inna sprawa, jakbyś spłacała po 1000zł - wówczas zapewne jest szansa na to, że poczekają, chyba że naprawdę wykazują złą wolę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
helena123
Posty: 1
Rejestracja: 11 wrz 2017, 16:27

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: helena123 » 11 wrz 2017, 16:40

Witam, jestem w rozsypce i proszę o poradę.
Mój mąż (wtedy jeszcze kawaler) podpisał weksel in blanco żabki siostrze. Niestety żabka zamknięta, nie wiem jakie tam dokładnie wyszło rozliczenie ale od zeszłego roku mąż dostaje powiadomienia, wezwania do zapłaty na bagatela prawie 45 tys. Jego siostra niestety nic nie wpłaca i raczej nie ma zamiaru.. W czerwcu tego roku mąż otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Martwimy się bo nie wiem czy dobiorą się nam do dupy i czy ja jako żona będę również odpowiadać jako poręczyciel weksla. I czy, jeżeli pozostała 3 osób która nie spłaca w żaden sposób weksla, to mój mąż będzie odpowiadał jako jedyny mogący spłacać weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Użycie weksla przez "żabke"

Post autor: Lech » 12 wrz 2017, 07:09

Każdy z dłużników odpowiada solidarnie za cały dług - jeśli od pozostałych osób nie sposób jest wyegzekwować roszczenia, a jeden z poręczycieli ma możliwość spłaty lub ma majątek, to może się zdarzyć, że to on będzie musiał spłacić całość. Na tym właśnie polega ta pomoc siostrze.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości