Weksel - pytania ogólne

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
DWa
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, 14:24

Weksel - pytania ogólne

Post autor: DWa » 16 lut 2017, 14:36

Dzień dobry. Jest to moja pierwsza wizyta tutaj. Lech, cieszę się, że mimo nawału pracy zawodowej znajdujesz czas by prowadzić to przedsięwzięcie. Strona i forum to ogromna skarbnica wiedzy. Nie jestem prawnikiem, więc proszę o wyrozumiałość, jeśli pytania okażą się dla Ciebie, dla Was oczywiste albo błahe.

1. Czy weksel może istnieć, "zostać wprowadzony do obiegu" bez umowy, w której jest wspomniany, lub deklaracji wekslowej?
2. Czy umowa np. pożyczki, w której jest informacja, że pożyczkobiorca w celu zabezpieczenia spłaty pożyczki składa do dyspozycji pożyczkodawcy weksel in blanco jest wystarczająca do ewentualnego wypełnienia weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel - pytania ogólne

Post autor: Lech » 16 lut 2017, 14:37

DWa pisze:1. Czy weksel może istnieć, "zostać wprowadzony do obiegu" bez umowy, w której jest wspomniany, lub deklaracji wekslowej?
Tak.
2. Czy umowa np. pożyczki, w której jest informacja, że pożyczkobiorca w celu zabezpieczenia spłaty pożyczki składa do dyspozycji pożyczkodawcy weksel in blanco jest wystarczająca do ewentualnego wypełnienia weksla?
Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DWa
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, 14:24

Re: Weksel - pytania ogólne

Post autor: DWa » 16 lut 2017, 14:44

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Kilka dni temu w komentarzach na stronie zapytałem o sytuację, w której dłużnik "zapada się pod ziemię". Jest jakiś sposób, by próbować na drodze administracyjnej szukać dłużnika na podstawie wypełnionego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel - pytania ogólne

Post autor: Lech » 16 lut 2017, 15:38

Na drodze administracyjnej dowiesz się tylko o adres zameldowania dłużnika. Jeśli chodzi o inne dane, to pozostają poszukiwania własne lub przez detektywa.
Jak będziesz dysponował tytułem wykonawczym lub egzekucyjnym, to dodatkowo komornik może sprawdzić, czy dłużnik gdzieś legalnie pracuje, gdzie ma konta bankowe, i właściwie to wszystko.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości