Indos a KSH

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Indos a KSH

Post autor: Prawnik z Poloneza » 03 lut 2017, 16:32

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie kwestia relacji art. 15 i 210 KSH do indosu wekslowego.

Art. 15 § 1. "Zawarcie przez spółkę kapitałową umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób, wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej."

Art. 210 § 1. "W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników."

wątpliwości mam następujące:
- czy do zbycia weksla przez spółkę na rzecz członka zarządu wymagane jest działanie pełnomocnika? - wychodzi mi, że tak
- jaki jest skutek indosu podpisanego bezpośrednio przez członka zarządu na samego siebie? - wychodzi mi, że nieważność, a co za tym idzie przerwanie (niepowstanie) ciągu indosów, ewentualnie odpowiedzialność z art. 8
- czy do zbycia przez spółkę weksla wystawionego na jej zlecenie przez członka zarządu na osobę trzecią wymagana jest uchwała wspólników? - wychodzi mi, że nie, ale że powinna :)

może ktoś ma doświadczenia z tym związane?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos a KSH

Post autor: Lech » 05 lut 2017, 15:51

Uważa się, że do nieprzerwanego szeregu indosów wymagana jest tylko ich formalna poprawność, zatem nawet podpisy indosantów fałszywe, osób nieuprawnionych itp. nie przerywają szeregu. To, co interesuje posiadacza, to czy z samych treści indosów nie wynika przerwa, ale jest on chroniony przed zarzutem, że "5 indosów temu podpis Kowalskiego był sfałszowany" (przecież to jest dla posiadacza niesprawdzalne, zwłaszcza przy zakupie weksla), czy też sytuacja opisana przez ciebie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Indos a KSH

Post autor: Prawnik z Poloneza » 07 lut 2017, 13:13

Lech pisze:Uważa się, że do nieprzerwanego szeregu indosów wymagana jest tylko ich formalna poprawność, zatem nawet podpisy indosantów fałszywe, osób nieuprawnionych itp. nie przerywają szeregu. To, co interesuje posiadacza, to czy z samych treści indosów nie wynika przerwa, ale jest on chroniony przed zarzutem, że "5 indosów temu podpis Kowalskiego był sfałszowany" (przecież to jest dla posiadacza niesprawdzalne, zwłaszcza przy zakupie weksla), czy też sytuacja opisana przez ciebie.
no dobrze, ale nieważny/podrobiony indos nie daje mi legitymacji do indosanta od którego pochodzi. więc kwestia nie jest tak oczywista...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos a KSH

Post autor: Lech » 07 lut 2017, 13:23

nie daje mi legitymacji do indosanta od którego pochodzi
Chodzi o to, że nie możesz od niego dochodzić roszczenia? Fakt, nie możesz, bo w końcu nie on indosu dokonał (ktoś sfałszował jego podpis lub po prostu przekroczył swoje umocowanie).
Ale legitymację formalną do weksla masz (szereg indosów nie jest przerwany), droga do żądania zapłaty od pozostałych dłużników jest, jak również do fałszywego pełnomocnika na podstawie art. 8 ("Przepis ma zastosowanie do podpisów w imieniu wystawcy, akceptanta, indosanta lub poręczyciela" - Cz/B).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Indos a KSH

Post autor: Prawnik z Poloneza » 07 lut 2017, 13:55

zgoda :)

tylko to co mnie nurtowało (i dalej nurtuje) to:
Prawnik z Poloneza pisze:- czy do zbycia weksla przez spółkę na rzecz członka zarządu wymagane jest działanie pełnomocnika? - wychodzi mi, że tak
:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos a KSH

Post autor: Lech » 07 lut 2017, 14:57

Nie spotkałem się jeszcze ze sprawą, gdzie za swoją odpowiedź na ten temat musiałbym ręczyć głową lub pieniędzmi, więc się nad tym dogłębnie nie zastanawiałem, więc póki co moje zdanie jest takie, że zapewne tak, a jak będzie trzeba, to się zagadnienie dokładnie sprawdzi :)

A w razie czego (jak ktoś nie będzie zainteresowany jakimiś analizami:) powie się - weź ty ten weksel zbądź na rzecz Iksińskiego, a ten potem na ciebie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Indos a KSH

Post autor: Prawnik z Poloneza » 07 lut 2017, 15:11

Lech pisze:Nie spotkałem się jeszcze ze sprawą, gdzie za swoją odpowiedź na ten temat musiałbym ręczyć głową lub pieniędzmi, więc się nad tym dogłębnie nie zastanawiałem, więc póki co moje zdanie jest takie, że zapewne tak, a jak będzie trzeba, to się zagadnienie dokładnie sprawdzi :)
toć ja do rozmowy jedynie zapraszam, głowy ani pieniędzy nie oczekuję :)

do tej pory, raz tylko na wekslu widziałem dopisek o pełnomocniku powołanym uchwałą zgromadzenia i wydaje mnie się jak mnie się wydaje :)
Lech pisze:A w razie czego (jak ktoś nie będzie zainteresowany jakimiś analizami:) powie się - weź ty ten weksel zbądź na rzecz Iksińskiego, a ten potem na ciebie :)
najlepiej jeszcze Iksińskiemu nie mówić co indos oznacza i stadko się powiększa :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos a KSH

Post autor: Lech » 07 lut 2017, 15:18

Prawnik z Poloneza pisze:najlepiej jeszcze Iksińskiemu nie mówić co indos oznacza i stadko się powiększa :)
Przy niekorzystnym splocie okoliczności byłoby to karalne oszustwo.

Tak jak sprawa jakiejś "Polskiej Giełdy Wekslowej" z lat '90, gdzie firma skupywała weksle z dyskontem, a potem dochodziła należności od zdziwionych zbywców.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Indos a KSH

Post autor: Prawnik z Poloneza » 07 lut 2017, 17:28

Lech pisze:Przy niekorzystnym splocie okoliczności byłoby to karalne oszustwo.
na szczęście nie ma żadnych okoliczności ;) pytanie też jakie przestępstwo? 286 kk? ciężki orzech...
Lech pisze:Tak jak sprawa jakiejś "Polskiej Giełdy Wekslowej" z lat '90, gdzie firma skupywała weksle z dyskontem, a potem dochodziła należności od zdziwionych zbywców.
o metodzie słyszałem, ale nie wiedziałem powstało coś takiego PGW :D
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Indos a KSH

Post autor: Lech » 07 lut 2017, 17:55

Prawnik z Poloneza pisze: na szczęście nie ma żadnych okoliczności ;) pytanie też jakie przestępstwo? 286 kk? ciężki orzech...
Tak.
Iksiński został namówiony na indos, aby umożliwić przekazanie weksla ze spółki na prezesa, nie wiedział o odpowiedzialności indosanta, był zapewniany, że celem jest dochodzenie od niego należności, a nie tylko "obejście" procedury.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości