Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o pomoc

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
KatarzynaB
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2017, 07:29

Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o pomoc

Post autor: KatarzynaB » 20 sty 2017, 16:22

Witam,

Sześciu poręczycieli kredytu inwestycyjnego (notabene zaciągniętego przez 2 podmioty razem na zakup od MSP akcji jednego z tych podmiotów i zabezpieczonego m.in. też na tych akcjach) otrzymało wezwanie do wykupu weksla -załącznik.
Dodatkowo jesteśmy w posiadaniu deklaracji wekslowej i oświadczenia o poddaniu się egzekucji (załączniki)
Mimo pisma i rozmowy z bankiem nie udało nam się zobaczyć rzeczonego weksla, który obecnie najprawdopodobniej znajduje się w Departamencie restrukturyzacji i windykacji w Warszawie.
Niestety (lub stety) nikt z nas nie przypomina sobie faktu podpisywania weksla, niewykluczone, że został podsunięty wśród innych papierów lub podpisany na odwrocie. Dodatkowo prezes kupowanej spółki nakłaniał nas do poręczenia i kłamał twierdząc, że po roku bank zwróci weksel, jeśli spłaty rat kredytu będą terminowe.
Czekamy na weksel, bo każdy prawnik chce go zobaczyć i nie wiemy co robić, a czas płynie.
Czy na podstawie przedstawionych dokumentów można coś stwierdzić lub domniemywać?
Czy nasze poręczenia (od 2 str. deklaracji) nie powinny znaleźć się na wekslu w myśl art. 31 PW?
Czy jest szansa, że weksel da się podważyć? Nawet nie wiemy, czy może być na nim formułka "nie za okazaniem"

Bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
poddanie się egz..pdf
(141.99 KiB) Pobrany 402 razy
wezwanie.cz..pdf
(288.45 KiB) Pobrany 401 razy
Dekl. weksl. cz..pdf
(261.6 KiB) Pobrany 420 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o pomoc

Post autor: Lech » 20 sty 2017, 16:47

Poręczenie wekslowe musi się znajdować na wekslu. Natomiast to, co widać na deklaracji, być może być poręczeniem cywilnym (ze wszystkimi jego ograniczeniami wynikającymi na przykład z poręczenia za dług przyszły - prawnik będzie wiedział o co chodzi).

Tak więc podstawą jest zapoznanie się z wekslem, aby sprawdzić rzeczywistą odpowiedzialność wystawców i poręczycieli. Suma na tyle duża, że warto i osobiście pojechać do posiadacza weksla i obejrzeć dokumenty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KatarzynaB
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2017, 07:29

Re: Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o po

Post autor: KatarzynaB » 22 sty 2017, 21:43

Witam ponownie,

Niestety nadal nie uzyskałam kopii weksla, węszę podstęp, gdyż podczas mojej wizyty w oddziale we Wrocławiu dowiedziałam się, że dokumenty prawdopodobnie wysłano do Warszawy. Ale jak to - jest to sprzeczne z informacją zawartą w wezwaniu, no i zakładając, że zamierzałabym jednak wykupić weksel we Wrocławiu, powinnam go zwrotnie otrzymać do ręki, prawda?
Dodatkowo bank jest skory do zawarcia ugody. Jeden z poręczycieli usłyszał na spotkaniu z dyrektorem, abyśmy złożyli swoją propozycję. Jestem temu przeciwna, w każdym razie przed zobaczeniem weksla. Dobrze myślę, że w ten sposób tylko uznalibyśmy dług.
Jak Pan sądzi, za jaki % wartości bank mógłby ew. sprzedać tą wierzytelność? Rozumiem, że w grę wchodzi tylko indos i wówczas zobowiązanie stanie się abstrakcyjne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o po

Post autor: Lech » 23 sty 2017, 08:38

KatarzynaB pisze:zakładając, że zamierzałabym jednak wykupić weksel we Wrocławiu, powinnam go zwrotnie otrzymać do ręki, prawda?
Tak.
Dodatkowo bank jest skory do zawarcia ugody. Jeden z poręczycieli usłyszał na spotkaniu z dyrektorem, abyśmy złożyli swoją propozycję. Jestem temu przeciwna, w każdym razie przed zobaczeniem weksla. Dobrze myślę, że w ten sposób tylko uznalibyśmy dług.
Można to zrobić w ten sposób, aby nie uznać długu, w przypadku niepowodzenia negocjacji.
Jak Pan sądzi, za jaki % wartości bank mógłby ew. sprzedać tą wierzytelność? Rozumiem, że w grę wchodzi tylko indos i wówczas zobowiązanie stanie się abstrakcyjne?
Za każdy %, od 1 do 100 :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KatarzynaB
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2017, 07:29

Re: Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o pomoc

Post autor: KatarzynaB » 23 sty 2017, 10:21

" Dodatkowo bank jest skory do zawarcia ugody. Jeden z poręczycieli usłyszał na spotkaniu z dyrektorem, abyśmy złożyli swoją propozycję. Jestem temu przeciwna, w każdym razie przed zobaczeniem weksla. Dobrze myślę, że w ten sposób tylko uznalibyśmy dług."


"Można to zrobić w ten sposób, aby nie uznać długu, w przypadku niepowodzenia negocjacji."

No dobrze, ale jak to zrobić, skoro każde nieopatrzne słowo może zostać poczytane za uznanie długu?

"Za każdy %, od 1 do 100 :)"

Teoretycznie pewnie tak, tylko kto da 100% w obliczu praktycznie całkowitej nieściągalności tej kwoty? Realnie słyszałam o 5-10%. A te 10 to już przy wyjątkowo korzystnych wiatrach.

I po prostu w głowie mi się nie mieści, że bank może nie wiedzieć, gdzie jest taki papier?

Czy bank może dokleić strony z naszymi poręczeniami do weksla, twierdząc, że jest to przedłużek?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o pomoc

Post autor: Lech » 23 sty 2017, 10:36

KatarzynaB pisze:No dobrze, ale jak to zrobić, skoro każde nieopatrzne słowo może zostać poczytane za uznanie długu?
Nie robić tego nieopatrznie :) Czyli jasno wyrażać swoje myśli w ten sposób, że chęć rozmowy o ugodzie nie jest spowodowana chęcią uznania długu, a chęcią ewentualnego uniknięcia wikłania się w spór sądowy.
Czy bank może dokleić strony z naszymi poręczeniami do weksla, twierdząc, że jest to przedłużek?
Nie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KatarzynaB
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2017, 07:29

Re: Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o pomoc

Post autor: KatarzynaB » 25 sty 2017, 15:14

Witam ponownie,

W końcu weszłam w posiadanie weksla, no i niestety - chyba nie wygląda to za dobrze.
Proszę o fachową ocenę, czy faktycznie nie ma się do czego przyczepić i weksel jest pozbawiony wad?
Załączniki
weksel.cz..pdf
(78.41 KiB) Pobrany 430 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wezwanie z banku do wykupu weksla - prośba o pomoc

Post autor: Lech » 25 sty 2017, 15:21

Jeśli w 2010 roku spółka Bank Polskiej Spółdzielczości SA istniała, to nie widzę podstaw do czepiania się.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości