Umorzenie weksla in blanco - wnioski

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Jazon33
Posty: 38
Rejestracja: 21 lis 2016, 08:04

Umorzenie weksla in blanco - wnioski

Post autor: Jazon33 » 12 gru 2016, 09:22

Przemyślałem sprawę obrony z umorzeniem i ciekaw jestem czy poprawne są wnioski, do jakich doszedłem.

W sumie scenariusz jaki wzbudził moje obawy to powracający w obrocie weksel in blanco /z kwotą/ skradziony przed laty kontrahentowi. Żeby teraz umorzenie takiego weksla przeprowadzone przez kontrahenta cokolwiek dało muszę przede wszystkim przekonać sąd, że *wracający* weksel to *ten skradziony* kontrahentowi. Ten związek to klucz.

I w zasadzie w tym punkcie - jeśli jestem w stanie to wykazać, iż wracający to skradziony - to nawet nie mając umorzenia (choć z nim byłoby prościej) mam otwarte inne drogi np:
1. Pozwać zwrotnie remitenta ponieważ wypełnił blankiet zdobyty z przestępstwa i wypełnił go na moją szkodę.
2. W samej chwili otrzymania pozwu o zapłatę mogę donieść do prokuratury, iż to weksel z przestępstwa.

Czyli reasumując klucz to identyfikacja wracającego ze skradzionym. Bez niej umorzenie niewiele da a z nią mam automatycznie inne drogi dochodzenia sprawiedliwości. Czy dobrze myślę?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie weksla in blanco - wnioski

Post autor: Lech » 12 gru 2016, 09:48

Jazon33 pisze: 1. Pozwać zwrotnie remitenta ponieważ wypełnił blankiet zdobyty z przestępstwa i wypełnił go na moją szkodę.
2. W samej chwili otrzymania pozwu o zapłatę mogę donieść do prokuratury, iż to weksel z przestępstwa.
Obydwa punkty, w przeciwieństwie do umorzenia weksla, nie tamują obowiązku zapłaty za weksel posiadaczowi.
Czyli reasumując klucz to identyfikacja wracającego ze skradzionym. Bez niej umorzenie niewiele da a z nią mam automatycznie inne drogi dochodzenia sprawiedliwości. Czy dobrze myślę?
Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jazon33
Posty: 38
Rejestracja: 21 lis 2016, 08:04

Re: Umorzenie weksla in blanco - wnioski

Post autor: Jazon33 » 12 gru 2016, 14:45

Dziękuję. Mam jeszcze pytanie odnośnie remitenta i indosu ale jak wspominałem w poprzednim wątku
założę osobny wątek dla porządku:)
Jazon33
Posty: 38
Rejestracja: 21 lis 2016, 08:04

Re: Umorzenie weksla in blanco - wnioski

Post autor: Jazon33 » 13 gru 2016, 08:36

Lech pisze:
Jazon33 pisze: 1. Pozwać zwrotnie remitenta ponieważ wypełnił blankiet zdobyty z przestępstwa i wypełnił go na moją szkodę.
2. W samej chwili otrzymania pozwu o zapłatę mogę donieść do prokuratury, iż to weksel z przestępstwa.
Obydwa punkty, w przeciwieństwie do umorzenia weksla, nie tamują obowiązku zapłaty za weksel posiadaczowi.
Przepraszam, po lekturze Pana bloga przyszło jeszcze pytanie - czy takie postępowanie w prokuraturze *może* jednak wstrzymać nakaz zapłaty do czasu wyjaśnienia sprawy? Zgaduję - byłoby to zależne od uznania sądu (prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie weksla in blanco - wnioski

Post autor: Lech » 13 gru 2016, 10:17

Postępowania sądowe mogą ulegać zawieszeniu - nic więcej nie ma co pisać, nie znając sprawy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jazon33
Posty: 38
Rejestracja: 21 lis 2016, 08:04

Re: Umorzenie weksla in blanco - wnioski

Post autor: Jazon33 » 13 gru 2016, 11:03

Pytanie nasunęło mi się w nawiązaniu do sprawy kieleckiej.
Grunt, że istnieje taka możliwość:) Dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości