uwolnienie się z poręczenia

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Hubert
Posty: 9
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:24

uwolnienie się z poręczenia

Post autor: Hubert » 30 lis 2016, 16:43

dzień dobry Panie Lechu,
poręczyłem weksel poprzez wpisanie na rewersie słowa poręczam i złożyłem podpis. Teraz mam możliwość zawarcia porozumienia w którym w zamian za częściową spłatę wierzyciel odstąpi od dochodzenia względem mnie pozostałej kwoty należności. Oczekiwałem, że wierzyciel przekreśli moje poręczenie i naniesie odpowiednia adnotację na rewersie weksla. Jednak prawnicy wierzyciela obawiają się że to doprowadzi do nieważności weksla... moim zdaniem całkowicie bezpodstawnie ale trudność negocjacyjna pozostaje. Nie chcę rezygnować z korzystych warunków ale tez chciałbym mieć pewność, że moja częściowa spłata nie pójdzie na marne ;0 czy twardo obstawać za wykreśleniem czy też umowa zwolnienia z poręczenia będzie wystarczająca? ps. weksel został już uzupełniony.

i jeszcze pytanie... czy moja spłata i potwierdzenie spłaty otrzymane od wierzyciela wystarczą na regres wzgledem wystawcy? blankietu oczywiście nie otrzymam gdyż nie dokonam całkowitej spłaty... ale ostatecznie z regresu jestem skłonny zrezygnowac... byleby uwalinić się od weksla...

dziękuję i ozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: uwolnienie się z poręczenia

Post autor: Lech » 30 lis 2016, 17:58

Hubert pisze:Jednak prawnicy wierzyciela obawiają się że to doprowadzi do nieważności weksla...
Nie jest to prawda.
moim zdaniem całkowicie bezpodstawnie ale trudność negocjacyjna pozostaje. Nie chcę rezygnować z korzystych warunków ale tez chciałbym mieć pewność, że moja częściowa spłata nie pójdzie na marne ;0 czy twardo obstawać za wykreśleniem czy też umowa zwolnienia z poręczenia będzie wystarczająca? ps. weksel został już uzupełniony.
Na pewno umowa taka nie będzie działała wobec kolejnych posiadaczy weksla, a i wątpliwe jest, czy będzie działała nawet wobec aktualnego posiadacza (poręczenie ocenia się wg treści weksla, a nie wg treści pozawekslowych klauzul).
i jeszcze pytanie... czy moja spłata i potwierdzenie spłaty otrzymane od wierzyciela wystarczą na regres wzgledem wystawcy?
Może być problem, jeśli w przyszłości będzie wątpliwe, czy w ogóle taki weksel istniał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Hubert
Posty: 9
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:24

Re: uwolnienie się z poręczenia

Post autor: Hubert » 30 lis 2016, 18:55

Lech pisze:
Hubert pisze:Jednak prawnicy wierzyciela obawiają się że to doprowadzi do nieważności weksla...
Nie jest to prawda.

rozumiem zatem, że domaganie się od nich wykreślenia mojego poręczenia jest jak najbardziej zasadne? Rozumiem też że powinna tam znależć się adnotacja o dokonanej wpłacie oraz zwolnieniu mnie z poręczenia - tak aby nie było żadnych wątpliwości. No i chyba podpisy za wierzyciela tez winny się tam znależć? o ile nie wpisują słowa poręczam to nie udzielą przecież tym samym poręczenia... ;)
Hubert
Posty: 9
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:24

Re: uwolnienie się z poręczenia

Post autor: Hubert » 30 lis 2016, 19:45

a może wystarczy jeżeli tylko przekreślą ten nieszczęsny aval... :/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: uwolnienie się z poręczenia

Post autor: Lech » 30 lis 2016, 20:11

Czy wystarczy, to zależy komu i do czego. Temat do głębszego rozważenia prawnego, w zależności od tego co chcą i na co się godzą strony wierzyciela i poręczyciela, a może i dłużnika - sprawę można rozwiązać na kilka sposobów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 89 gości