Poprawność weksla.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
br3w
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2016, 18:41

Poprawność weksla.

Post autor: br3w » 06 lis 2016, 18:54

Witam wszystkich. Pracuję w pewnej wesołej firmie od 4 miesięcy. Zdarzyły się fajne sytuacje a mianowicie wypadł mi z samochodu towar za 500zł, sprawę zgłosiłem na policję a pracodawca kategorycznie zabronił mi ją zgłaszać. Moment w którym towar wypadł jest nagrany oraz jak podejmuje go osoba postronna. Z mojej strony była dobra wola aby ten towar namierzyć i odzyskać, ze strony pracodawcy niekoniecznie. Druga sprawa to będzie remanent.
Teraz pytania :)
1. Czy pracodawca może obciążyć mnie za zgubiony towar poprzez weksel mimo mojej dobrej woli?
2. Czy weksel może zostać wykorzystany na poczet niedoborów magazynowych?

Weksel został wypełniony że tak powiem do końca.
deklaracja.jpg
deklaracja.jpg (76.15 KiB) Przejrzano 8695 razy
janwekslowy
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2016, 00:50

Re: Poprawność weksla.

Post autor: janwekslowy » 06 lis 2016, 20:53

br3w pisze:Witam wszystkich. Pracuję w pewnej wesołej firmie od 4 miesięcy. Zdarzyły się fajne sytuacje a mianowicie wypadł mi z samochodu towar za 500zł, sprawę zgłosiłem na policję a pracodawca kategorycznie zabronił mi ją zgłaszać. Moment w którym towar wypadł jest nagrany oraz jak podejmuje go osoba postronna. Z mojej strony była dobra wola aby ten towar namierzyć i odzyskać, ze strony pracodawcy niekoniecznie. Druga sprawa to będzie remanent.
Teraz pytania :)

1. Czy pracodawca może obciążyć mnie za zgubiony towar poprzez weksel mimo mojej dobrej woli?
Tak.
br3w pisze: 2. Czy weksel może zostać wykorzystany na poczet niedoborów magazynowych?
Tak.
br3w pisze: Weksel został wypełniony że tak powiem do końca.
Jest jakiś skan tego weksla? Bez tego ciężko się wypowiadać o jego poprawności.

Dodatkowo deklaracja jest sporządzona w nie do końca bezpiecznej formie, ponieważ wygląda na jednostronne oświadczenie woli wystawcy, a nie faktyczną umowę między wystawcą weksla a jego posiadaczem. Jednakże nie powinien to być problem w świetle wyroku SN z 2011 r. (III CSK 196/10), który mówi, że co do zasady posiadacz wyraża zgodę na warunki deklaracji, przyjmując weksel.
br3w
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2016, 18:41

Re: Poprawność weksla.

Post autor: br3w » 07 lis 2016, 05:24

janwekslowy pisze: Jest jakiś skan tego weksla? Bez tego ciężko się wypowiadać o jego poprawności.
Moment. Czyli to co wrzuciłem nie wystarczy? Musi być coś odrębnego? Odrębny weksel?
janwekslowy
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2016, 00:50

Re: Poprawność weksla.

Post autor: janwekslowy » 07 lis 2016, 09:12

To, co pokazałeś, nie jest wekslem.

Z teoretycznego punktu widzenia brak w tym dokumencie chociażby bezwarunkowego przyrzeczenia zapłaty i daty wystawienia.
Z praktycznego punktu widzenia, jak mówiłem wyżej, jest to tak zwana umowa wekslowa, czyli warunki na jakich weksel do niej załączony może być wypełniony.

Zwróć też uwagę, że załączenie weksla do tego dokumentu jest wprost wspomniane w treści. "W załączeniu składam do dyspozycji (...) weksel in blanco 'bez protestu' z mojego wystawienia."

Przydałby się więc skan tego weksla, jeśli mielibyśmy ocenić jego poprawność.
br3w
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2016, 18:41

Re: Poprawność weksla.

Post autor: br3w » 07 lis 2016, 16:51

Data i pola zostały wypisane weksel jednak też. Byłem pod ścianą i jak głupi podpisałem ten szajs :(
Z tego co wiem wszyscy mają polew z tych weksli u nas w firmie. Nie mogę wrzucić skanu tego weksla, ma go mój szef. Jak coś będzie się działo w temacie to poinformuje. Bardzo dziękuję za wypowiedź w mojej sprawie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poprawność weksla.

Post autor: Lech » 08 lis 2016, 08:50

Ja bym się jeszcze spytał, czy pracujesz na umowie o pracę, czy na umowie cywilnoprawnej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości