Pożyczka pod weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
bocian
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2016, 09:41

Pożyczka pod weksel

Post autor: bocian » 31 paź 2016, 10:14

Pożyczyłem koledze pieniądze w kwocie 10000zł i jako zabezpieczenie tej pożyczki gość wypisał mi weksel własny wypełniony całkowicie bez daty wykupu, ponieważ nie było dokładnie wiadomo kiedy zwróci te pieniądze. Z jego zapewnień wynikało, że odda za dwa lub trzy miesiące. Dodatkowo ustnie umówiliśmy się, że za każdy miesiąc użytkowania tych pieniędzy zapłaci mi wynagrodzenie w kwocie 500zł co miesiąc robiąc przelew na moje konto.Na początku wszystko było w porządku, pieniądze były przelewane w umówionej
kwocie na konto, ale po tych kilku miesiącach gdy chciałem już odzyskać pożyczkę to kolega mi powiedział, że chciałby jeszcze trochę dłużej trzymać te pieniądze i dalej będzie mi płacić tak jak poprzednio. Zgodziłem się na to i to był chyba mój błąd.Facet gdzieś wyjechał i płacił bardzo nieregularnie aż tak minęły dwa lata. Po tym czasie kategorycznie zarządałem wykupu weksla ale on się tym nie przejął.Uzupełniłem więc weksel o datę wykupu i wysłałem pozew do Sądu o wydanie nakazu zapłaty w trybie nakazowym z weksla i
Sąd wydał mi taki nakaz. Gdy ten mój dłużnik otrzymał taki nakaz zapłaty wniósł sprzeciw stwierdzając, że mnie już spłacił pokazując przelewy na moje konto, że oddał mi równo te 10000zł i nie mam prawa żądać od niego jakiejkolwiek zapłaty i jeszcze sobie każe płacić za pełnomocnika.Sąd mi przesłał te jego zarzuty i muszę się do nich odnieść.Jak myślicie jak można się bronić w takiej sprawie i jak udowodnić, że te przelewy to nie była spłata pożyczki tylko comiesięczne wynagrodzenie za udzieloną pożyczkę?
janwekslowy
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2016, 00:50

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: janwekslowy » 31 paź 2016, 10:45

Moim skromnym zdaniem wystarczy jak napiszesz do sądu to, co napisałeś tj. że było to wynagrodzenie miesięczne (na podstawie zawartej ustnie(?) umowy pożyczki, która mimo że nie zachowała rygoru pisemności, to jest ważna). Zgodnie z zasadami onus probandi to na nim spoczywa ciężar dowodu, jako osobie która wywodzi sobie skutki prawne z niego.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: Lech » 31 paź 2016, 11:13

Nie jest to takie oczywiste - to bocian twierdzi, że otrzymane wpłaty nie były na zobowiązanie wekslowe, tylko na inne zobowiązanie, więc powinien dowód takiego zobowiązania przedstawić.

Bo, jak rozumiem, wystawca weksla twierdzi, że spłacał weksel, bocian twierdzi, że spłacał coś innego, więc musi udowodnić, że to coś innego istniało, skoro to on z istnienia tego czegoś innego wywodzi swoje twierdzenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bocian
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2016, 09:41

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: bocian » 31 paź 2016, 11:27

W tytułach jego przelewów nie ma informacji, że jest to spłata weksla a jest tylko "wpłata" więc nie wiem czy to jest istotne natomiast
w mojej historii jego wpłat wynika, że on wpłacił mi razem 15000zł o czym wcześniej nie pisałem a do Sądu wybrał tylko te przelewy aby stanowiły równowartość pożyczonej kwoty czyli 10000zł. Dlaczego więc nie chciał się przyznać, że mi "nadpłacił" i przelał o wiele więcej niż to było konieczne.Zastanawiam się czy użyć tego argumentu w mojej odpowiedzi na ten zarzut i czy on go nie obali tłumacząc się, że był tak łaskawy i przelał mi więcej pieniędzy jako odsetki za dwa i pół roku użytkowania tych pieniędzy.
bocian
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2016, 09:41

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: bocian » 03 lis 2016, 00:44

Czy nikt z kolegów nie poradzi jak zachować się w tym moim przypadku i kto powinien udowodnić, że była ustna umowa określająca wynagrodzenie za udzielenie pożyczki.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: Lech » 03 lis 2016, 08:55

Ciężar dowodu zawarcia umowy pożyczki spoczywa na tobie, bo to ty wywodzisz z tego faktu jakieś skutki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości