rozmnożenie przez pączkowanie?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

rozmnożenie przez pączkowanie?

Post autor: Poręczyciel » 30 paź 2016, 21:40

Małżonek prowadzący działalność gospodarczą zawarł z dostawcą towaru - Wierzycielem umowę o współpracy. Na zabezpieczenie kredytu do wysokości 70 tys. wystawił weksle in blanco - obowiązujące wówczas druki o nominałach 50. 10 i 10 tys każdy. To był rok 2001. W roku 2006 dostawca poszerzył zakres kredytowania o 30 tys. Wtedy zażądał podpisania dwóch dodatkowych weksli o nominałach 20 i 10 tys.zł. Wtedy też wszystkie wystawione przez męża weksle musiałam już podpisać jako poręczyciel. Po naszym rozwodzie były mąż przestał spłacać zobowiązania wobec wierzyciela. Ten wypełnił jeden z weksli ( o nominale 20 tys.) kwotą ponad 70 tys.zł i zażądał spłaty ode mnie jako poręczyciela. W toku procesu nie udało mi się ani zakwestionować istnienia wierzytelności ani zdobyć umowy wekslowej (zarówno wierzyciel jak i były mąż konsekwentnie odmawiali jej okazania). Nie udało mi się także dołączyć do sprawy czterech pozostałych blankietów wekslowych (sedzina odrzuciła wniosek), Sprawa jest w Sądzie Apelacyjnym a ja pozostaję w poczuciu że weksel poręczony przeze mnie rozmnożył się na pięć sztuk i już do końca życia będę musiała finansować działalność gospodarczą mojego byłego męża. I to wszystko w zgodzie z przepisami naszego prawa które "chroni wierzycieli" Tak .... ku przestrodze i z cichą nadzieją że a nuż ktoś, coś, mi ... podpowie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: rozmnożenie przez pączkowanie?

Post autor: Lech » 30 paź 2016, 22:24

Nie bardzo rozumiem istotę problemu.

Po pierwsze - to "do XX tysiecy" to jest opłata skarbowa od weksla, a sam weksel może być wypełniony na sumę wyższą niż uiszczona opłata skarbowa. Od weksli in blanco była opłata skarbowa 15zł, twój weksel miał opłatę 20zł, więc jest ok, a samo wypełnienie może się już odbyć sumą dowolnie wysoką (odpowiadającą zadłużeniu, które weksel zabezpieczał).

Po drugie - poręczenie jest nieodwołalne i działa także po rozwodzie.

Po trzecie - remitent dochodzi roszczenia z jednego weksla na sumę, jak czytam, słusznej należności ze stosunku podstawowego, więc gdzie tu rozmnożenie? Jeden weksel, jedno roszczenie...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: rozmnożenie przez pączkowanie?

Post autor: Poręczyciel » 31 paź 2016, 16:24

problem w tym że u wierzyciela pozostają jeszcze 4 poręczone przeze mnie weksle. I że nie mam żadnych możliwości aby wstrzymać generowanie kolejnych wierzytelności.
A swoją drogą to czy tylko mój były mąż odczytał dosłownie napisy na obowiązujących blankietach i zamiast jednego weksla in blanco wystawił ich 5 sztuk? Szukam osób które przed 2007 rokiem zrobiły podobnie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: rozmnożenie przez pączkowanie?

Post autor: Lech » 31 paź 2016, 17:17

Jakby dobrze poszukać, to temat tego, że opłata skarbowa nie jest elementem weksla i nie ogranicza sumy weksla, istnieje w orzecznictwie od ponad 100 lat, więc temat nie jest nowy.
I że nie mam żadnych możliwości aby wstrzymać generowanie kolejnych wierzytelności.
Trzeba by było zacząć od zakończenia współpracy męża z kontrahentem, a potem zażądać zwrotu niewykorzystanych weksli - chyba że jakieś kolejne roszczenia się pojawią, wówczas weksle mogą być użyte.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: rozmnożenie przez pączkowanie?

Post autor: Poręczyciel » 31 paź 2016, 17:51

pamięta Pan te "obowiązujące " druki? Nie pisało na nich weksel z opłatą skarbową 20 zł tylko "Urzędowy Blankiet wekslowy do sumy wekslowej nie przekraczającej 20 000zł." Ja byłam laikiem w temacie weksli.

Rada odnośnie zakończenia współpracy - byłaby super, gdyby to był nadal mąż a nie były mąż. I gdyby wierzyciel egzekwował długi a nie ode mnie. :-(
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: rozmnożenie przez pączkowanie?

Post autor: Poręczyciel » 31 paź 2016, 18:15

Właśnie przeczytałam że jest coś takiego jak "wnioski o umorzenie weksla" toczące się w Sądach. Czy nie przystaje do mojej sytuacji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: rozmnożenie przez pączkowanie?

Post autor: Lech » 31 paź 2016, 18:22

Nie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 84 gości