Weksel podpisany przez dwie osoby

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 11 sty 2016, 21:43

Witam, mam problem – otóż jestem w posiadaniu weksla własnego podpisanego przez dwie osoby. Przy ich podpisach nie ma żadnych komentarzy – są tylko ich numery pesel. Jedna z tych osób miała być poręczycielem i podpisać się na odwrocie weksla ale stało się inaczej z nieznanych mi przyczyn. I teraz pytanie:
1. Czy taki weksel jest ważny;
2. Czy obie osoby odpowiadają jednakowo;
3. Czy obu osobom powinienem przedstawić weksel do zapłaty (nie znam adresu jednej z nich więc wolałbym zacząć od tej którą znam);
4. Czy jeśli świadkiem próby doręczenia weksla będzie mój brat (czyli osoba spokrewniona) to będzie on wiarygodny dla sądu – mogę dodatkowo całą próbę nagrać na komórkę. Osób obcych wolałbym nie wtajemniczać.
Będę ogromnie wdzięczny za odpowiedz – jutro jest drugi dzień powszedni po dniu wykupu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: Lech » 11 sty 2016, 21:55

Wygląda na to, że weksel jest ważny. Obie osoby odpowiadają solidarnie. Weksel przedstawiasz w miejscu wskazanym na wekslu jako miejsce płatności.

W kwestii formalnej - jutro jest trzeci dzień powszedni po dacie płatności (sobota jest dniem powszednim).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 11 sty 2016, 22:03

Nie wiem jak mam dziękować ale naprawdę jestem bardzo wdzięczny.
Jeszcze tylko jedno - wysłałem 8 stycznia mailowo i sms-owo informację iż czekam na zjawienie się w warszawie dłużnika celem przedstawienia weksla do wykupu. Doprecyzowałem adres (mój adres zameldowania) Oczywiście się nie pojawił. Czy taka próba okazania jest ważna. Czy powinienem zawiadomić o tym formalnie (pismem za potwierdzeniem odbioru. Co teraz powinienem zrobić - jeszcze raz wezwać go do okazania i na jaki adres - czy mogę go doprecyzować - warszawa to dosyć duże miasto:)

Jeszcze raz dziękuję - kamień z serca - to dorobek całego mojego życia.
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 11 sty 2016, 22:04

Jeden dłużnik jest z Łomianek a drugi nawet nie wiem (będę go dopiero namierzał).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: Lech » 11 sty 2016, 22:05

A czy na wekslu jest wskazane jakieś miejsce płatności (ten warszawski adres)?
Może poczekajmy do jutra na skan. Dziś już nie odpowiadam :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 11 sty 2016, 22:06

Jest tylko napisane - płatny w warszawie. Miłego wieczoru i jeszcze raz dziękuję
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 12 sty 2016, 12:24

Witam,
mam już skan weksla. Tak więc powracam do moich pytań:
1. Czy taki weksel jest ważny;
2. Czy obie osoby odpowiadają jednakowo;
3. Czy obu osobom powinienem przedstawić weksel do zapłaty (nie znam adresu jednej z nich więc wolałbym zacząć od tej którą znam a ona mieszka poza warszawą);
4. Czy jeśli świadkiem próby doręczenia weksla będzie mój brat (czyli osoba spokrewniona) to będzie on wiarygodny dla sądu – mogę dodatkowo całą próbę nagrać na komórkę. Osób obcych wolałbym nie wtajemniczać.
5. Czy w związku z unikaniem mnie przez osobę której adres znam mogę pojechać pod jej adres zamieszkania np. z bratem jako świadkiem "pocałować klamkę", ewentualnie nagrać wszystko na komórkę i to będzie wypełnienie obowiązku przedstawienia weksla do zapłaty? Wysyłałem już tej osobie zaproszenie do mnie do warszawy na okazanie weksla (mailowo i poprzez sms-a) ale bez efektu. Czy może powinienem napisać oficjalnie pismo i wysłać za potwierdzeniem odbioru, załączając kopię weksla? Jakie wtedy podać miejsce okazania i wykupu weksla - w dokumencie jest wpisane "warszawa" bez konkretnego adresu.
6. Czy muszę okazywać weksel obu osobom w tym samym dniu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Załączniki
weksel.pdf
(32.72 KiB) Pobrany 494 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: Lech » 12 sty 2016, 12:38

MARKOW125 pisze:1. Czy taki weksel jest ważny;
Tak.
2. Czy obie osoby odpowiadają jednakowo;
Tak.
3. Czy obu osobom powinienem przedstawić weksel do zapłaty (nie znam adresu jednej z nich więc wolałbym zacząć od tej którą znam a ona mieszka poza warszawą);
Weksel próbujesz przedstawić do zapłaty obydwu osobom w miejscu płatności. To, że jednej, albo dwóch osób nie będzie, nie ma znaczenia - chodzi o samą intencję przedstawienia im weksla. Oczywiście weksel przedstawiasz w Warszawie, a nie poza Warszawą, ponieważ w Warszawie jest miejsce płatności weksla. Jeśli sam nie znasz adresu, gdzie należy weksel przedstawić, to ja tym bardziej nie pomogę - to już wy najlepiej powinniście wiedzieć co mieliście na myśli pisząc o Warszawie jako miejscu przedstawienia, podczas gdy w Warszawie żaden z wystawców nie mieszka...
4. Czy jeśli świadkiem próby doręczenia weksla będzie mój brat (czyli osoba spokrewniona) to będzie on wiarygodny dla sądu – mogę dodatkowo całą próbę nagrać na komórkę. Osób obcych wolałbym nie wtajemniczać.
Nie ma takiej potrzeby, wystarczy sama wzmianka w pozwie, że weksel został przedstawiony do zapłaty.
5. Czy w związku z unikaniem mnie przez osobę której adres znam mogę pojechać pod jej adres zamieszkania np. z bratem jako świadkiem "pocałować klamkę", ewentualnie nagrać wszystko na komórkę i to będzie wypełnienie obowiązku przedstawienia weksla do zapłaty? Wysyłałem już tej osobie zaproszenie do mnie do warszawy na okazanie weksla (mailowo i poprzez sms-a) ale bez efektu. Czy może powinienem napisać oficjalnie pismo i wysłać za potwierdzeniem odbioru, załączając kopię weksla? Jakie wtedy podać miejsce okazania i wykupu weksla - w dokumencie jest wpisane "warszawa" bez konkretnego adresu.
Nigdzie nie jeździsz, miejsce płatności jest w Warszawie.
6. Czy muszę okazywać weksel obu osobom w tym samym dniu?
To zależy czy będą one obecne w tym samym dniu w tym samym miejscu płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 12 sty 2016, 14:29

Bardzo dziękuję za pomoc.
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 12 sty 2016, 19:03

Tak się zastanawiam co teraz powinienem zrobić - skoro mam przedstawić weksel do wykupu w Warszawie (a ten adres nie był ściśle określony na wekslu - ja w domyślę uważałem że to mój adres domowy - to może powinienem napisać do nich pismo za potwierdzeniem odbioru np. takiej treści:
"W załączeniu przesyłam kopię weksla do wykupu którego oryginał okażę Panu w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania niniejszego pisma pod adresem Warszawa, ul. Askenazego 10 m xxx (mój adres domowy). Jeśli preferuje Pan inny adres okazania na terenie Warszawy oczekuję na 4 godziny przed chęcią zobaczenia i zapłaty weksla maila i sms-a (tutaj numer i adres mailowy) z podaniem preferowanego adresu na terenie Warszawy. W przypadku chęci zapłacenia przelewem podaję numer konta nr iiiiiiiiiiiii. Po upłynięciu tego terminu sprawa zostanie skierowana do sądu.
Z poważaniem xxxx"

I wtedy czy po tym terminie wysłać jeszcze przedsądowe wezwanie do zapłaty czy już bez tego do sądu - zaznaczam, iż chciałbym uniknąć sytuacji, że oni zapłacą po daniu sprawy do sądu i zażądają zwrotu kosztów sądowych - a wiem że już tak robili. Chcę więc wyczerpać wszelkie możliwości które mogą potem wykorzystać do ubiegania się o zwrot kosztów sądowych - to takie "małe" cwaniaczki.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: Lech » 12 sty 2016, 19:44

Nie pytaj się mnie, ja nie wiem na co się tam umawialiście. I na pewno nie ma domniemania, że to ma być twój adres, bo niby dlaczego?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 12 sty 2016, 19:53

No tak ale na papierze jest tylko "Warszawa" - wiadomo że teraz będą udawali że dokładny adres jest im nieznany - jakoś w związku z tym muszę z tego wybrnąć - pytanie właśnie czy taka forma jaką napisałem jest jakimś sensownym wyjściem z punktu widzenia formalno-prawnego i ewentualnie przyjętej praktyki. Wiadomo, że jakby na wekslu był dokładny adres to nie byłoby problemu (przynajmniej z tym).
Bo jak w inny sposób mam im przedstawić ten weksel, do nich jechać sam pisałeś że nie bo to nie warszawa, a jeśli warszawa to muszę jakoś doprecyzować ten adres lub dać im taką możliwość - tak mi się "na zdrowy rozum" wydaje. Sami do mnie nie przyjdą, telefonów nie odbierają, na maile nie odpowiadają.
Więc jak myślisz - czy w świetle przedstawionych faktów i treści weksla można w ten sposób "odhaczyć" kwestię okazania weksla - nie mam wątpliwości że i tak nie przyjdą i skończy się w sądzie - kwestia tylko tych kosztów sądowych no i czasu - kwota znaczna i wolałbym aby odsetki ustawowe im się naliczały.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: Lech » 12 sty 2016, 20:06

Nie wybrniesz z tego, bo nie możesz im kazać gdzieś latać do Warszawy, aby się stawiać na przedstawienie weksla w miejscu, które z weksla nie wynika.

Po prostu przyjmij "na klatę", że jest jak jest, a na przyszłość staraj się jaśniej i sensowniej umawiać się z wystawcami, aby właśnie nie dochodziło do takich niedomówień.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
MARKOW125
Posty: 9
Rejestracja: 11 sty 2016, 21:38

Re: Weksel podpisany przez dwie osoby

Post autor: MARKOW125 » 12 sty 2016, 20:11

Czyli rozumiem, że mogę sobie darować zarówno próbę okazania weksla do zapłaty jak i przedsądowe wezwanie do zapłaty i składać sprawę do sądu? Czy przedsądowe wezwanie jednak wysłać?
A jeśli według ciebie pozostaje już tylko sąd to czy odsetki zaczynają im się naliczać od dnia złożenia pozwu do sądu?
Co zrobić aby zaczęły im się naliczać te odsetki?
Może z tych odsetek uzbiera mi się na ich koszty sądowe
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 72 gości