Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Jacek » 13 sie 2015, 11:29

Witam.
1. Czy z weksla własnego można pozwać tylko i wyłącznie poręczyciela, a emitenta zostawić w spokoju i cały czas tylko od poręczyciela dochodzić należności w egzekucji komorniczej.
Mimo, iż poręczyciel nie był żadną stroną w sensie stosunku podstawowego między emitentem a remitentem, a tylko z "grzeczności" poręczył wystawcy weksla.

2. Czy główny wystawca gdy dowie się że pozwano poręczyciela to mimo iż nie jest żadną stroną może składać zarzuty jakieś.

3. Czy gdyby taka sprawa przeszła do trybu cywilnego to czy powód musi tłumaczyć się przed sądem dlaczego pozwał akurat poręczyciela a głównego wystawce "zostawił w spokoju"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 13 sie 2015, 12:00

1. Można.

2. Nie może - wystawca nie będzie wówczas stroną procesu. Może co najwyżej "pomagać" poręczycielowi.

3. Nie musi.

Od siebie - poręczyciel ma roszczenie o to, co zapłacił, do tego, za kogo poręczał (ale tu trzeba uważać, bo to się przedawnia w 3 lata od terminu płatności weksla - jak się będzie długo spór toczył, albo będzie długa egzekucja, to się doprowadzi do sytuacji, kiedy poręczyciel jeszcze musi płacić, ale roszczenie wobec osoby, za którą poręczał będzie już przedawnione - dlatego najbardziej poręczycielowi opłaca się zapłacić bez wdawania się w spór i wystąpienie z regresem do dłużnika głównego).

Są to jednak problemy poręczyciela, a nie powoda.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Jacek » 13 sie 2015, 12:05

no dobrze, ale co w przypadku gdy główny wystawca miałby prawo (gdyby byl pozwany) wnosić zarzuty ( załóżmy ze skuteczne w tej sytuacji, np. brak stosunku podstawowego itp). Poręczyciel w zasadzie może się na cokolwiek powoływać, może wnosić takie same zarzuty jakie wnosiłby głowny wystawca?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 13 sie 2015, 12:54

"Brak stosunku podstawowego" to jeszcze nie zarzut - bo co to znaczy? Samo wystawienie i wręczenie weksla jest już tym stosunkiem. Nawet sfałszowany podpis wystawcy nie oznacza braku odpowiedzialności poręczyciela. Co do zasady poręczyciel powinien móc się bronić wyłącznie swoją umową z remitentem, a nie umową remitenta z wystawcą. Jeśli zaś poręczył bez uzgodnienia wyłączeń swojej odpowiedzialności - wówczas odpowiada po prostu z faktu położenia podpisu na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Jacek » 13 sie 2015, 13:35

dziekuje za pomoc
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 18 gru 2015, 13:50

Witam,
sytuacja wygląda następująco.
są 2 weksle in blanco (identyczne). na każdym z nich podpis złozył wystawca i 3 poręczycieli.
jeden z weksli wypełniłem, wezwałem do wykupienia weksla wystawce i 2 poreczycieli. w tej sprawie wniosłem pozew i sprawa jest w toku.
teraz chce pozwać 3 poreczyciela wekslowego. tj. wypełnic w tym celu 2 weksel, wezwać go do wykupienia i potem tylko przeciwko temu trzeciemu poreczycielowi wnissc pozew do sadu.
czy wg Pana moge tak zrobić? z jakimi zarzutami moge sie spotkać? weksel bedzie wypełniony dotyczył tej samej naleznosci głównej,na którą był wypełniony pierwszy weksel pomniejszonej o odsetki.
z gory dziękuje!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 18 gru 2015, 14:01

Główny zarzut to taki, że masz roszczenie X, a weksle wypełnia na 2*X (bo przecież to, że sam nie pozwiesz wystawcy o 2*X nie oznacza, że w końcu wystawca będzie na te 2*X odpowiadał z tytułu dwóch wypełnionych weksli). Normalnie powinieneś pozwać 3. poręczyciela od razu, albo pozwać go w odrębnym postępowaniu na podstawie tego weksla, co już go wypełniłeś wcześniej, bo przecież roszczenie go niego cały czas masz bez potrzeby używania innych elementów zabezpieczenia (i tutaj też wypełniając drugi weksel chciałbyś wytworzyć wobec tego poręczyciela podwójne roszczenie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 18 gru 2015, 14:16

rozumiem.
tak jak podałem weksle są identyczne, są też 2 porozumienia wekslowe. pierwsze postepowanie się toczy i nie widac konca mimo ze zostal wydany nakaz w nakazowym. wiem ze w tym pierwszym postepowaniu nie moge dopozwac 3 poreczyciela. mam jednak pewna watpliwosc. po zakonczeniu pierwszego postępowanie weksel zostanie przeciez w aktach, wiec jak mam z niego skorzystac z przypadku gdybym chciał pozwać z niego ostatniego poreczyciela? poza tym, jeśli wypełniam znowu weksel na te sama należność, powstaje "nowe" zobowiązanie wekslowe.
co Pan zatem radzi?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 18 gru 2015, 14:19

W każdej chwili możesz pozwać 3. poręczyciela w drugim postępowaniu (nawet jeśli pierwsze się jeszcze nie skończyło), wskazując jako dowód - weksel znajdujący się w aktach pierwszej sprawy. Co prawda nie będzie to już postępowanie nakazowe (bo do pozwu nie dołączasz weksla), taki był jednak twój wybór ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 18 gru 2015, 14:34

dziękuje za podpowiedz. mam jednak pewne wątpliwości praktyczne.
np. z porozumienia wynika że muszę wezwać dłużników wekslowych do wykupienia weksla na 2 tygodnie przez terminem płatności. Termin płatności, który został wskazany w wypełnionym wekslu już dawno minął (rok temu), weksel również nie znajduje się już w siedzibie. mogą więc być z tego tytułu podniesione zarzuty. co Pan na to?
nasuwa się więc pytanie, jeżeli 3 poreczyciel nie został wezwany do wykupienia weksla nr 1, nie został pozwany w 1 procesie a weksli wierzyciel dostał od wystawcy i poreczyciela łacznie 4 (czyli zasadniczo mógłby pozywać każdego poreczyciela osobno), jaki skutek procesowy może miec zarzut podniesiony w 2 procesie ze 2 weskel został wypełniony na roszczenia na które został wypełniony weksel nr 1?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 18 gru 2015, 15:03

Nie chciałbym się za bardzo rozwodzić na ten temat, bo sytuacja jest taka, że wierzyciel postąpił albo źle, albo przynajmniej nieekonomicznie pod względem procesowym, i teraz szuka dobrego rozwiązania. A prawda jest taka, że każde rozwiązanie będzie miało już swoje wady wynikające z tego, że błąd był popełniony na samym początku. Nad dokładnie taką sytuacją nigdy się dogłębnie nie zastanawiałem, bo nigdy do takiej sytuacji nie dopuszczałem, a w tym przypadku pozostaje mi tylko sparafrazować - nie uważałeś jak robisz, to rób jak uważasz ;)

Na miejscu poręczyciela miałbym słuszne pretensje, że skoro już masz do niego jedno roszczenie (i to nie wina poręczyciela, że zapomniałeś go pozwać), to teraz tworzysz wobec niego drugie roszczenie. Bo roszczenie wynika z samego faktu wypełnienia weksla, a nie z tego, czy ktoś kogoś pozwał, czy nie. Mało tego - ci dwaj pozostali poręczyciele będą mieli z tego pierwszego weksla także po 1/3 spłaconego roszczenia do trzeciego poręczyciela - mimo że w procesie nie brał udziału i nie miał nawet możliwości podnoszenia swoich zarzutów!
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 18 gru 2015, 15:27

Prostuję, w porozumieniu jest zwrot:
"O wypełnieniu wekslu Remitent zobowiązany jest zawiadomić Wystawcę listem poleconym, pod adresem
wskazanym powyżej, nadanym najpoźniej na 14 dni przed terminem płatności."
wystawca został zawiadomiony, lecz poreczyciel nie (w porozumieniu nie ma takiego obowiazku). czy wg Pana poręczyciel może postawić z tego tytułu skuteczny zarzut?


czy wg Pana skutkiem wypełnienia 2 weksla i pozwania poręczyciela nr 3 może być oddalenie powództwa, jesli pozwany zgłosi zarzuty o których piszemy? jesli tak (powództwo na podstawie 2 weksla zostałoby oddalone przeciwko 3 poręczycielowi), to czy w takiej sytuacji mógłbym wytoczyć powództwo w trybie zwykłym przeciwko temu samemu trzeciemu poręczycielowi na podstawie weksla nr 1 z akt sprawy nr 1 ?

reasumując całą konwersację, będąc na moim miejscu pozywałby Pan raczej 3 poręczyciela w odrębnym postepowaniu powołując się na weksel który jest w aktach sprawy już prowadzonej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 18 gru 2015, 15:28

Tak bym zrobił, jak opisałeś to w ostatnim akapicie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 18 gru 2015, 15:55

bardzoe dziękuje za odp.
mam tylko jeszcze jedno ostatnie pytanie:)
czy muszę w takiej sytuacji wzywać poreczyciela wekslowego do wykupienia weksla (biorąc pod uwagę, że nie mam takiego obowiązku na podstawie porozumenia i termin płatności weksla już minął)?. jaki moze być skutek tego, że nie wezwę poreczyciela do wykupienia weksla a od razu pojde do sądu (wystawca został wezwany w terminie zgodnym z porozumieniem)?
z góry dziękuje i już Pana nie męcze:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 19 gru 2015, 08:44

Teraz aktualne jest: http://www.remitent.pl/czy-trzeba-wysyl ... eksla/1611

Po Nowym Roku będą zmiany odnośnie prób podjęcia ugody przed pozwaniem, ale jeszcze nie analizowałem tego tematu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 19 gru 2015, 13:32

znalazłem jedno ciekawe orzeczenie Sądu w tym temacie.
a mianowicie - wyrok Sądu Najwyższego z 30 czerwca 2010 roku, V CSK 461/09, gdzie stwierdza on, że weksel moze zostać przedstawiony do zapłaty chociazby przez doreczenie pozwu (jesli wczesniej nie bylo wezwnania).
Co Pan na to?
jeszcze jedna ciekawa rzecz, poreczyciel ktory nie został pozwany ani wezwany, jest jednoczesnie osoba uprawniona do reprezentacji wystawcy, do ktorego takie wezwanie zostało skierowane. czy ma to wg Pana znaczenie? zapoznał się przeciez z wezwaniem i trescia weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 19 gru 2015, 14:08

To tylko jedno z orzeczeń. Znam też odmienne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 19 gru 2015, 14:14

no dobrze. czyli reasumując majac na uwadze wszystkie powyzsze informacje wezwałby Pan poreczyciela do wykupienia weksla czy nie(oryginal jest w sadzie).
z gory dzięki
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 19 gru 2015, 14:55

Jakby była szansa, że poręczyciel zapłaci dobrowolnie, to bym wzywał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 19 gru 2015, 14:58

szansa ze zapłaci dobrowolnie jest praktycznie zerowa. chodziło mi bardziej formalnie co by Pan zrobił, co byłoby bezpieczniejsze.
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 19 gru 2015, 15:01

i czy wzywając po takim terminie od dnai wypełnienia nie naruszam jakiś zasad. w porozumieniu wekslowym obowiązek zawiadomienia o wypełnieniu weksla (14 dni przed termienm) byl tylko wobec wystawcy i taki obowiazek wypełniłem. nie ma tam mowy o informowaniu poreczycieli o wypełnieniu weksla
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 19 gru 2015, 15:49

O tym, co bym zrobił, oraz to, jak jest to wg prawa, zdaje się już pisałem w tym wątku :)
Jeśli poręczyciela nie miałeś informować o wypełnieniu weksla, to nie informujesz, zresztą teraz i tak byś już "antydatowo" nie poinformował...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 19 gru 2015, 15:53

dziękuje za pomoc.
udanego weekendu
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 21 gru 2015, 15:03

witam ponownie,
czy wg Pana drugi weksel, o którym pisałem w tym wątku mógłbym wypełnić na należność inną niż ta z pierwszego weksla (dalsze roszczenia), a która wynika z tej samej umowy, którą zabezpiecza weksel i o której mowa w deklaracji weksslowej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 21 gru 2015, 21:24

W takim razie można. Oczywiście dochodzisz wówczas roszczenia od wszystkich dłużników, a nie tylko od wybranych, co by sobie kłopotu niepotrzebnie na przyszłość nie robić :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lukasso
Posty: 26
Rejestracja: 01 gru 2014, 20:33

Re: Pozwanie tylko poręczyciela wekslowego

Post autor: Lukasso » 21 gru 2015, 23:30

jasne! dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości