sposób/miejsce płatności weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
sharent
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:53

sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: sharent » 30 lis 2015, 16:09

Witam!

Znalazłem na blogu wzór weksla, za który bardzo dziękuję.
http://www.remitent.pl/wzory_weksli/wek ... y_wzor.pdf

Jako, że w temacie jestem początkujący, a wyszukiwarka na blogu nic mi nie pokazała, chciałbym zapytać o 2 kwestie.

1) w polu "Płatny w ............ " mamy miejsce płatności weksla. Tutaj chciałbym spytać, czy musi to być miejscowość i strony muszą spotkać się osobiście by przekazać sobie gotówkę? Ja zdecydowanie preferowałbym przelew bankowy. Czy w takim wypadku można wpisać w polu miejscowości nazwę banku a w polu z dokładnym adresem numer konta?

2) chciałbym wykorzystać weksel w celu ściągnięcia należności powstałej z tytułu nieopłaconej umowy najmu lokalu mieszkalnego.
Przykładowa sytuacja - następuje koniec okresu wynajmu, dostaję klucze od najemcy, ale mam jeszcze zaległą płatność za 1 czynsz i np. media (których nie pokrywa kaucja). Najemca obiecuje wpłatę w przyszłym tygodniu. W tym wypadku chciałbym poprosić Najemcę o podpisanie weksla, by mieć jego zapewnienia na papierze.

Mam tylko wątpliwość, w jaki sposób połączyć taki weksel z należnością wynikającą z umowy najmu? Chodzi mi o to, że na wekslu jest tylko wskazana kwota i termin zapłaty, ale nigdzie nie wynika, że jest to za najem. Ja na miejscu najemcy miałbym obawę, że jeżeli podpiszę taki weksel, będę musiał płacić za coś 2x (raz za weksel, a drugi raz bo umowa najmu mnie do tego zobowiązuje).


Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Lech » 30 lis 2015, 19:09

sharent pisze: czy musi to być miejscowość i strony muszą spotkać się osobiście by przekazać sobie gotówkę? Ja zdecydowanie preferowałbym przelew bankowy.
To, w jakiej formie płatność zostanie dokonana należy do decyzji dłużnika. Jeśli dłużnik będzie chciał dokonać płatności w gotówce, to nie będziesz mógł odmówić jej przyjęcia. Oczywiście jeśli będzie chciał zapłacić przelewem (i będzie znał numer konta), to będzie to możliwe. Miejsce płatności weksla co do zasady wskazuje nie formę płatności zatem, tylko miejsce przedstawienia weksla do zapłaty - nie ma przeszkód, aby po przedstawieniu weksla do zapłaty należność zapłacić przelewem (co w dobie komórek i szybkich przelewów nie powinno stanowić problemu).
Ja na miejscu najemcy miałbym obawę, że jeżeli podpiszę taki weksel, będę musiał płacić za coś 2x (raz za weksel, a drugi raz bo umowa najmu mnie do tego zobowiązuje).
Proszę sobie to zobrazować sytuacją taką, że tę ostatnią ratę najmu najemca płaci gotówką. Co go broni przed tym, aby po wpłaceniu gotówki wysuwać wobec niego jeszcze raz to samo żądanie? Oczywiście pokwitowanie zapłaty. Analogicznie w tym przypadku - najemca otrzymuje pokwitowanie zapłaty odpowiedniej części kwoty najmu. Różnica jest tylko taka, że w "normalnym" pokwitowaniu formą płatności jest gotówka, a w tym przypadku formą płatności będzie weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bodet
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2015, 20:00

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Bodet » 07 gru 2015, 16:15

Witam, mam pytanie dotyczące weksla wystawionego na "Urzędowym blankiecie wekslowym do sumy wekslowej nie przekraczającej 100.000 zł. Weksel był wystawiony jako zabezpieczenie umowy kredytowej, w dniu 1.03.2000r. wystawca zmarł w maju 2012 r. Na przedłużku weksla podpisało się troje poręczycieli, w tym żona zmarłego.
Weksel został wypełniony przez posiadacza weksla w dniu 9 sierpnia 2012 roku.
Treść weksla: "Łódź, dnia 1 marca 2000(skreślenie wydrukowanego na blankiecie '19....' i wpisanie 2000 roku) na 200.000 zł. 9 sierpnia 2012r. zapłacę bez protestu za ten własny weksel na zlecenie Banku ..... z siedzibą w Warszawie sumę....... (słownie: dwustu tysięcy złotych),
płatny w ...... w Banku .... V Oddział w .....'

W deklaracji wekslowej jest 'bank ma prawo wypełnić na sumę odpowiadającą kwocie wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami, prowizją i innymi kosztami banku.
Do tego zdanie 'Wystawca składa na zabezpieczenie weksel in blanco, na którym skreślił "19..." i wpisał '2000". deklaracja została podpisana także przez poręczycieli.
Pytanie:
1. czy określenie miejsca płatności jako V oddział w konkretnej miejscowości jest wystarczająco precyzyjne?
2. czy wypełnienie weksla na sumę wekslową wyższą niż ta, która jest wydrukowana na blankiecie urzędowym 'do sumy wekslowej nieprzekraczającej 100.000 zł' nie ogranicza odpowiedzialności poręczycieli do tej sumy?
3. w mojej opinii poręczenie jest poprawne :imie i nazwisko poręczyciela wraz z adresem oraz słowa 'poręczam za wystawcę'.
4. czy zobowiązanie z weksla mogło się przedawnić w tej sytuacji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Lech » 07 gru 2015, 17:16

Bodet pisze: 1. czy określenie miejsca płatności jako V oddział w konkretnej miejscowości jest wystarczająco precyzyjne?
A jest podana nazwa banku?
2. czy wypełnienie weksla na sumę wekslową wyższą niż ta, która jest wydrukowana na blankiecie urzędowym 'do sumy wekslowej nieprzekraczającej 100.000 zł' nie ogranicza odpowiedzialności poręczycieli do tej sumy?
Oczywiście nie. Ba, ten weksel jest nawet "przeskarbiony". Opłata skarbowa od weksli in blanco wynosiła 15zł, a ten weksel ma aż 100zł.
4. czy zobowiązanie z weksla mogło się przedawnić w tej sytuacji?
Weksel się przedawnił w sierpniu 2015, chyba że do tego czasu wytoczono powództwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bodet
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2015, 20:00

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Bodet » 08 gru 2015, 09:16

niestety nazwa jest: Bank Polska Kasa Opieki S.A. z siedzibą w Warszawie. a pozew został wniesiony w lipcu, czyli zarzut przedawnienia zobowiązania odpada.
Bodet
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2015, 20:00

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Bodet » 08 gru 2015, 09:22

w dodatku weksel został wypełniony 9 sierpnia 2012 roku i poręczyciele zostali wezwani do wykupu.
Bodet
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2015, 20:00

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Bodet » 08 gru 2015, 09:45

załączam skan weksla.
Załączniki
skan weksla.pdf
(71.35 KiB) Pobrany 493 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Lech » 08 gru 2015, 10:10

Nic nie można temu wekslu zarzucić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bodet
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2015, 20:00

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Bodet » 08 gru 2015, 10:18

wezwanie do wykupu weksla jest z tego samego dnia co termin płatności weksla. Czy to poprawne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób/miejsce płatności weksla

Post autor: Lech » 08 gru 2015, 10:33

Data wezwania do wykupu nie ma znaczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości