Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności"

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności"

Post autor: Jacek » 28 wrz 2015, 20:12

Witam. Temat nie jest bezpośrednio związany z windykacją wierzytelności, ale pośrednio - tak.

Otóż jakiś czas temu, Pan Jan Kowalski widniał jako użytkownik wieczysty nieruchomości a właścicielem był Skarb Państwa.
Teraz jako użytkownik wieczysty widnieje w KW jakaś spółka z.o.o., właścicielem nadal jest Skarb Państwa.

W dziale III KW widnieje wpis Roszczenie - roszczenie zwrotne przeniesienia użytkowania wieczystego na rzecz Jana Kowalskiego do 15 sierpnia 2015 i jakaś adnotacja odnośnie umowy pożyczki i przewłaszczenia.

Pan Jan Kowalski tłumaczył, że udzielił pożyczki w zamian za tą działkę, ale nie wiem czy mówił prawdę.

Nie bardzo rozumiem ten wpis i mam zapytanie czy to Pan Jan Kowalski udzielił pożyczki spółce z.o.o czy było raczej na odwrót.

Może któryś z forumowiczów mógłby mnie oświecić co oznacza wpis "roszczenie o zwrotne przeniesienie prawa użytkowania wieczystego", bo jestem zielony w tym temacie a w tematów w necie nie znalazłem wiele.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

Post autor: Lech » 29 wrz 2015, 10:10

Jesteś pewien, że to jest 15 sierpnia 2015?

Bo mi to wygląda, jakby Kowalski pożyczył pieniądze od spółki, przepisał na nią nieruchomość, ale miał roszczenie o zwrot nieruchomości do 15 sierpnia 2015 roku. Jakby do tej daty oddał pożyczkę, to ma roszczenie o zwrot użytkowania (roszczenie zapisane w dziale III KW), jak nie oddał, to roszczenia nie ma - nieruchomość pozostaje w użytkowaniu wieczystym spółki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

Post autor: Jacek » 29 wrz 2015, 10:22

Więc tak:

1. Według słów Kowalskiego w grudniu 2013 udzielił on pożyczki firmie w zamian za nieruchomość. Rzeczywiście w dziale II KW jest wpis, że w grudniu przepisano własność na Jana Kowalskiego, w rubryce 'podstawa wpisu' widnieje "Umowa pozyczki i przewłaszczenie na zabezpieczenie (jakoś tak)". Jan Kowalski widniał od tego momentu jako właściciel nieruchomości.

2. W czerwcu 2014 dokonano przepisania nieruchomości z Jana Kowalskiego na spółkę z.o.o. (akurat wtedy gdy rozpocząłem egzekucje komornicza)

3. Aktualnie właścicielem jest jakaś spółka z.o.o. i w dziale III KW, jest aktualne "roszczenie zwrotne przeniesienia prawa własności, użytkowania budynków itp, na rzecz Jana Kowalskiego do dnia 31 sierpnia 2015". Na dole strony, jako postawa wpisu jest "Umowa pożyczki i przewłaszczenie na zebezpiecznie"

I nie wiem o co chodzi za bardzo w tym wszystkim.

Akurat teraz nie działa serwis Ksiag wieczystych i nie mam jak sprawdzić dokładnie tych wpisów.

Generalnie chodzi o to, co zasugerowal komornik, że mogło dojsc do sprzeniewierzenia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

Post autor: Lech » 29 wrz 2015, 11:18

Sugerowałbym przejrzenie akt księgi wieczystej (fizycznych, nie przez internet) i zobaczenie co tak naprawdę i kiedy w tych aktach notarialnych siedzi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

Post autor: Jacek » 29 wrz 2015, 11:21

Dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2015, 11:23 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

Post autor: Jacek » 01 paź 2015, 21:03

Mam zapytanie, czy akta KW wraz z załącznikami (akty notarialne, itp) zostaną mi udostępnione do zapoznania, skoro nie jestem właścicielem, użytkownikiem wieczystym ani formalnie nie jestem stroną?

Krótko mówiąc, czy każdy może sobie przejrzeć takie dane akt ksiąg wieczystych? Są tam przecież dane osobowe róznych osób.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

Post autor: Lech » 01 paź 2015, 21:58

Wgląd w akta jest uzależniony od wykazania interesu prawnego osoby, która chce akta przeglądać.

Jak nie da rady, to skumpluj się z notariuszem, który może przeglądać akta i bez interesu prawnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Wpis w KW "roszczenie o zwrotne przeniesienie własności

Post autor: Jacek » 01 paź 2015, 22:06

dziekuje za pomoc
na jutro jestem umówiony z panią z wydziału KW, dam znać jak się temat zakończy. jak sie nie uda to podskocze do właściwego notariusza.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości