Podziękowania

O wszystkim, co nie dotyczy weksli i windykacji, ale - według ciebie - powinno znaleźć się na tym forum
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Podziękowania

Post autor: non.nocere » 06 kwie 2011, 19:56

dziękuję Panu Lechowi za rzeczową i szybką odpowiedź w temacie:
http://www.forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=82
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania

Post autor: Lech » 06 kwie 2011, 21:33

A jaka historia wekslowa kryje się w Twoim przypadku? Napiszesz coś więcej? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Podziękowania

Post autor: non.nocere » 07 kwie 2011, 11:13

oczywiście, że opowiem:)
Weksel na 30 tysięcy złotych ( wystawiony z tytułu zobowiązań powstałych przed rokiem 2000), dłużnik chce poddać się egzekucji -nie będzie wnosił zarzutów od nakazu zapłaty bo chciałby abym mu pomógł finansowo kolejny raz ( zadłużenie mieszkania własnościowego spółdzielczego).
Teraz nie ma za bardzo nawet z czego ściągać-ma kilka egzekucji na poborach-plan jest taki "odpuścić sobie" na razie i "wejść" na hipotekę mieszkania, czekając aż zlicytuje spółdzielnia ( co wcześniej czy później jest nieuchronne ) i wówczas otrzymam swoje pieniądze wraz z odsetkami-czyli jednym słowem inwestycja długoterminowa...

I tu mam jeszcze 3 pytania:

1. Czy mogę dokonać wpisu do hipoteki mieszkania odstępując od egzekucji z wynagrodzenia ( nie zależy mi na otrzymywaniu co 3-ci miesiąc kilkudziesięciu złotych z podziału ...)?
2.Ile to kosztuje i jak to załatwić?
3.Jeśli chciałbym darować w/w wierzytelność córce ( 17 lat ) lub żonie ( rozdzielczość majątkowa małżeńska od 2003 roku ) to jakie byłyby tego koszty ( podatek, notariusz ) i czy w ogóle jest możliwe np. przed wydaniem klauzuli wykonalności czy też dopiero jak nakaz będzie prawomocny? ( pierwsza grupa podatkowa to może uda się nic nie zapłacić fiskusowi ? :) )

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania

Post autor: Lech » 07 kwie 2011, 11:29

non.nocere pisze: 1. Czy mogę dokonać wpisu do hipoteki mieszkania odstępując od egzekucji z wynagrodzenia ( nie zależy mi na otrzymywaniu co 3-ci miesiąc kilkudziesięciu złotych z podziału ...)?
Tak. Egzekucję będziesz prowadził przez komornika, zatem we wniosku NIE wnioskuj o egzekucję z wynagrodzenia za pracę.
non.nocere pisze: 2.Ile to kosztuje i jak to załatwić?
Sam wpis do hipoteki to kilkadziesiąt zł, razem z kosztami korespondencji wyjdzie pewnie około 100zł. Dalej komornik będzie od Ciebie chciał za wycenę (pewnie kilka tysięcy zł), za ogłoszenia itp., ale wówczas mu powiedz, aby się na razie wstrzymał, bo chcesz czekać.
non.nocere pisze: 3.Jeśli chciałbym darować w/w wierzytelność córce ( 17 lat ) lub żonie ( rozdzielczość majątkowa małżeńska od 2003 roku ) to jakie byłyby tego koszty ( podatek, notariusz ) i czy w ogóle jest możliwe np. przed wydaniem klauzuli wykonalności czy też dopiero jak nakaz będzie prawomocny? ( pierwsza grupa podatkowa to może uda się nic nie zapłacić fiskusowi ? :) )
Darować możesz sam weksel - dokonując indosu.

Po wydaniu nakazu zapłaty możesz dokonać cesji wierzytelności z podpisami notarialnie poświadczonymi. Przy kwocie 30 000zł poświadczenie podpisu powinno kosztować około 70zł netto za każdy podpis (czyli na umowie będzie ich co najmniej 2), potem wniosek o wydanie klauzuli wykonalności na rzecz nowego wierzyciela - 50zł.

Dla bezpieczeństwa poczekałbym jednak z cesją na córkę, aż skończy 18 lat.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Podziękowania

Post autor: non.nocere » 07 kwie 2011, 11:47

dzięki:)

indos chyba odpada- weksel teraz jest fizycznie w sądzie-za 14 dni powinien uprawomocnić się nakaz zapłaty a więc pozostaje cesja wierzytelności

to może lepiej na żonę jak lepiej byłoby poczekać aż córka skończy 18 lat...

cesja wierzytelności ( 30 tys. + odsetki od października 2010 roku ) na żonę lub córkę byłaby zwolniona z podatku???
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania

Post autor: Lech » 07 kwie 2011, 11:53

Myślę, że zwolniona, trzeba by przeczytać dokładnie w ustawie o podatku od czynności cywilno-prawnych
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Podziękowania

Post autor: non.nocere » 07 kwie 2011, 14:03

Lech pisze:Myślę, że zwolniona, trzeba by przeczytać dokładnie w ustawie o podatku od czynności cywilno-prawnych
Drogi panie Lechu-wiem, że w sumie mógłbym sam ale czy mógłby mi Pan to ustalić i podać podstawę prawną?
( nie "siedzę" w prawie podatkowym a tam bez przerwy coś się zmienia i nie chciałbym popełnić gafy-oczywiście odpowiedź Pana potraktuję jako wskazówkę do zasięgnięcia wiążącej informacji w urzędzie skarbowym )
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania

Post autor: Lech » 07 kwie 2011, 19:51

Zatem moja opinia jako niespecjalisty podatkowego:

cesja wierzytelności do przeniesienie praw majątkowych

Ustawa o podatku od spadków i darowizn:
art. 4a
1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego [...]


Ale jest jeszcze ustawa o podatku od czynności cywilno-prawnych
art. 7
1. Stawki podatku wynoszą:
2) od umów zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny:
b) przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych 1%,

i tutaj zwolnienia nie widzę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Podziękowania

Post autor: non.nocere » 07 kwie 2011, 21:49

czyli w granicach 300 zł -to do przyjęcia:)
dziękuję raz jeszcze-popytam na dniach w swojej "skarbówce" co oni na to i dam znać
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Podziękowania

Post autor: non.nocere » 07 kwie 2011, 23:03

jeszcze jedno mi się nasunęło:
Co jeżeli nie odbierze w ciągu 14 dni ( 2 awiza) nakazu zapłaty?
Czy niepodjęcie 2-krotnie awizowanej przesyłki będzie uważane za skuteczne doręczenie, skutkujące wydaniem klauzuli wykonalności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania

Post autor: Lech » 08 kwie 2011, 07:38

Tak, dwukrotną awizację uważa się za prawidłowe doręczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Podziękowania

Post autor: non.nocere » 08 kwie 2011, 08:44

dziękuję:)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości