Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

O wszystkim, co nie dotyczy weksli i windykacji, ale - według ciebie - powinno znaleźć się na tym forum
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Janek » 27 lut 2018, 09:51

Witam chciałbym udzielić znajomemu pożyczkę no wartości 10000 zł. Z tego co wyczytałem wartość odsetek nie może przekroczyć 4xstopa lombardowa, czyli na ten moment jakieś 10%. Natomiast jako wynagrodzenie chciałbym otrzymać 20%( pożyczone na 12 miesięcy, więc 20% w skali roku). Wiem, że oprócz odsetek mogę policzyć również prowizję od pożyczki. Podobny post wstawiłem na różnych forach o tematyce prawnej, księgowej i niestety nikt nie udzielił żadnej odpowiedzi czy wskazówki. W związku z powyższą sytuacją mam kilka pytań. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

1. Czy przychód w postaci odsetek od pożyczki jest przychodem od kapitałów pieniężnych obłożonym 19% (podatku Belki) ? Cz jest to ten sam przychód jak w przypadku lokat bankowych?

2. Czy w ogóle jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej mogę pobrać prowizję( nie mylić z odsetkami) ?

3. Jeśli chciałbym uzyskać prowizję jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej to jaki przychodem będzie dla mnie właśnie: przychód z tytułu prowizji ?

4. Jaki jest maksymalny próg wysokości prowizji, czy 10% nie będzie za duże ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Lech » 27 lut 2018, 13:47

Myślę, że to dobre pytanie dla doradcy podatkowego/adwokata/radcy prawnego specjalizującego się w podatkach. Bo na forach - jak widzisz - każdy może mieć różne zdanie i nie bierze za nic odpowiedzialności, a to przecież o twoje pieniądze chodzi :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Re: Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Janek » 04 mar 2018, 13:17

Na początku byłem u doradcy podatkowego zapłaciłem 250 zł i dowiedziałem się tylko, że to jest związane z prawem bankowym i muszę iść do radcy prawnego. Udałem się do kancelarii, rzekomo zajmującej się głównie sprawami związanymi z odzyskiwaniem należności, zapłaciłem 320 zł. Dowiedziałem się, że na sporządzenie takiej umowy składa się zbyt wiele kwestii prawnych aby omówić je w jednej poradzie, ale jeśli chcę to za 1500 zł skonstruują mi umową pod wyżej opisaną pożyczkę :) Żeby było jeszcze ciekawiej, zadzwoniłem na darmowe porady prawne. Dowiedziałem się żeby w umowie wpisać cokolwiek jednak żeby nie było więcej niż 30% wynagrodzenia(nie określili czy to odsetki czy prowizja), a kiedy pożyczka już się spłaci, podrzeć umowę oraz weksel i po problemie...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Lech » 04 mar 2018, 13:55

Cena 1500 jest dość niska, bo to jest tak - albo udzielisz sobie tej pożyczki prywatnie, po cichu, i nikt się nie przyczepi, albo chcesz mieć na wszystko papiery i opinie - a pytasz się w zakresie takim, jakbyś chciał działalność prowadzić (typu Vivis, Provident...) - jakby z takim pytaniem zgłosiła się tego typu firma o takiej skali działalności, to pewnie cena byłaby 10x większa. A i tak niewiadomo jakie będzie orzecznictwo sądów w przyszłości. Mamy kiepskie prawo w tym zakresie, a wyroki sądów też pozostają dużo do życzenia (często są niezgodne z prawem).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Re: Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Janek » 04 mar 2018, 14:07

Nie mam nic do pożyczki "po cichu" również uważam, że pożyczając takie pieniądze nie powinno być żadnego problemu. Jedyne co mnie niepokoi to to, że jeśli wpiszę nie zgodną z prawem prowizję, odsetki to w razie problemów z wykupieniem weksla pożyczkobiorca może powiedzieć w sądzie, że nie spłaci tej pożyczki ponieważ umowa jest lichwiarska i wtedy to ja bd musiał się tłumaczyć dlaczego tyle wpisałem i udowodnić, że jest to nielichwiarski procent.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Lech » 04 mar 2018, 15:06

W najgorszym przypadku nie dostaniesz "lichwiarskiego" (nie lubię tego słowa) procentu, natomiast będziesz mógł dostać sumę pożyczki plus "uczciwy procent" (tego też nie lubię, bo sugeruje to istnienie "nieuczciwego procentu", tymczasem uważam, że każda umowa zawarta dobrowolnie przez obie strony jest z definicji uczciwa😊).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Re: Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Janek » 04 mar 2018, 15:58

Czyli nic mi nie grozi z prawnego punktu widzenia jeśli w umowie określę wartość odsetek wyższą niż rzekome "dopuszczalne" (o których ciężko znaleźć informacje) ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Udzielenie pożyczki przez osobę prywatną bez prowadzenia działalności.

Post autor: Lech » 05 mar 2018, 11:17

Jeśli nie będziesz uprawiał lichwy tak nachalnej, że podpadniesz pod kodeks karny (286kk. lub 304kk.), to nie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości