Art. 876 kpc Zaliczenie wierzytelności

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi

Art. 876 kpc Zaliczenie wierzytelności

Postprzez robertkmail2 » 11 Mar 2014, 11:19

Art. 875. [Druga licytacja; przejęcie]
§ 1. Jeżeli licytacja nie doszła do skutku, wierzyciel może w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika żądać wyznaczenia drugiej licytacji lub przejąć na własność ruchomości wystawione na sprzedaż albo niektóre z nich w cenie nie niższej od ceny wywołania.
§ 2. Jeżeli egzekucję prowadzi kilku wierzycieli, pierwszeństwo przejęcia ruchomości na własność przysługuje temu z nich, który ofiarował najwyższą cenę, przy równej zaś cenie - temu, na którego żądanie wcześniej dokonano zajęcia.
§ 3. Oświadczenie o przejęciu będzie uwzględnione tylko wtedy, gdy wierzyciel jednocześnie z wnioskiem złoży całą cenę. Własność ruchomości przechodzi na wierzyciela z chwilą zawiadomienia go o przyznaniu mu przejętej rzeczy.
§ 4. W razie niezgłoszenia w przepisanym terminie wniosku o wyznaczenie drugiej licytacji lub oświadczenia o przejęciu ruchomości na własność, komornik umorzy postępowanie co do niesprzedanych ruchomości. Jeżeli spomiędzy kilku wierzycieli jedni żądają licytacji, a inni przejęcia ruchomości na własność, wyznaczona będzie druga licytacja.

Art. 876. [Zaliczenie wierzytelności]
Jeżeli nabywca jest jedynym wierzycielem egzekwującym albo jeżeli cena nabycia wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli egzekwujących i kosztów egzekucji, nabywca może zaliczyć swoją egzekwowaną wierzytelność na cenę nabycia.


Moje pytanie dotyczy art.876 kpc. Czy sformułowanie "Jeżeli nabywca jest jedynym wierzycielem egzekwującym" odnosi się do wierzycieli którzy wskazali jako sposób egzekucji zajęcie ruchomości czy też do wszystkich wierzycieli prowadzących egzekucję ( np. taka sytuacja : egzekucję prowadzi 4 wierzycieli ale tylko jeden z nich złożył wniosek wniosek o egzekucję z ruchomości, czy w takim przypadku jest on "jedynym wierzycielem egzekwującym" i może zaliczyć swoją egzekwowaną wierzytelność na cenę nabycia bez zapłaty ceny?
robertkmail2
 
Posty: 8
Rejestracja: 04 Mar 2014, 11:26

Re: Art. 876 kpc Zaliczenie wierzytelności

Postprzez Lech » 11 Mar 2014, 22:02

Ja się nie podejmę odpowiedzi na to pytanie, ale może jest tu jakiś komornik "na sali" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych - kancelaria (małpa) kpwig.pl
Galeria weksli
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
 
Posty: 4794
Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:09
Miejscowość: Warszawa


Wróć do Windykacja wierzytelności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron