postępowanie nakazowe

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 28 lis 2010, 20:15

Witam.Posiadam weksel który mimo przedstawienia do wykupu i wysłania żądania nie został wykupiony w żądanym terminie.Kwota 30 tys zł .Wystawcą weksla jest instytucja.Jakie dokumenty oprócz pozwu i weksla należy złożyć do sądu.Czy jest potrzebne pismo wzywające z potwierdzeniem odbioru,oświadczenie świadka o okazaniu weksla,dokumenty dłużnika z krs ,statut. itp.Czy na tym etapie jest to zbyteczne
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: Palestra » 28 lis 2010, 21:02

Na to pytanie wydaje mi się, że otrzymasz odpowiedź tutaj:
http://www.remitent.pl/szanuj-sedziego- ... -pozwy/841
Pozdrawiam
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: Lech » 28 lis 2010, 21:10

Uzupełnię, iż:

1. Wezwanie do zapłaty jest konieczne, jeśli należności dochodzimy w sądzie gospodarczym, jeśli jest to normalna sprawa cywilna - wezwania ani nie musimy dołączać, ani nie musimy wysyłać.

2. KRS pozwanego nie jest niezbędny - w myśl przepisów - jednak jego dołączenie na pewno nie zaszkodzi - aby nikt (sędzia) nie miał wątpliwości, że na przykład pozwany był prawidłowo reprezentowany na wekslu. Koszt odpisów KRS można doliczyć do kosztów procesu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 18 mar 2011, 09:44

Witam
Proszę o podpowiedź.Złożyłem pozew w sądzie,jednak z powodu braku zdolności sądowej pozwanego sąd pozew odrzucił.Liczyłem,że dokumenty zostaną zwrócone , jednak uświadomili mnie,że muszę wystąpić z wnioskiem o zwrot.Pytanie związane jest co się dzieje z wpisem.Czy przepada czy trzeba też wystapić o zwrot
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: Lech » 18 mar 2011, 12:09

Możesz też zawnioskować o zwrot wpisu, aby było szybciej (nie wiem, czy i tak nie zwróciliby z urzędu), co to za instytucja, iż nie ma zdolności sądowej?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 18 mar 2011, 13:49

zespół szkól,prowadzony przez stowarzyszenie .Korespondowaliśmy w tej sprawie e-mail.
Pozew został odrzucony ,z powodu niewykazania,że pozwany posiada zdolność sądową,czekałem na zwrot dokumentów a tu nic.Chciałem zabrać się inaczej do tej sprawy i czekałem na zwrot dokumentów.Dzisiaj dzwonię,mówią,że nie odsyłają,pytam o wpis ,długa cisza konsultacja i stwierdzenie,że się nie należy .
Przy okazji dzięki za rady
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: Lech » 18 mar 2011, 13:53

Tak, już pamiętam sprawę.

Co do zwrotu to podejrzewam że będzie miała zastosowanie Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

art. 79
1. Sąd z urzędu zwraca stronie:
1) całą uiszczoną opłatę od:
a) pisma zwróconego wskutek braków formalnych,
b) pisma odrzuconego lub cofniętego, jeżeli odrzucenie lub cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu pisma innym stronom, a w braku takich stron - przed wysłaniem zawiadomienia o terminie posiedzenia,
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 18 mar 2011, 14:49

Czyli......,kasa przepadła?
Stronie pozwanej pozwu nie doręczyli,przynajmniej na orzeczeniu nie było wzmianki .W orzeczeniu dość szerokim wyjaśniano ustawowy brak zdolności sądowej zespołu szkól .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: Lech » 18 mar 2011, 14:52

Ale co konkretnie sąd zrobił? Proszę zacytować odpowiednie postanowienie.

Jeśli pozew został odrzucony, to zwrot opłaty się należy, przecież wynika to wprost zacytowanego przepisu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 18 mar 2011, 15:02

Wieczorem zacytuję.
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 18 mar 2011, 17:49

no to jedziemy.
1.postanowienie w przedmiocie odrzucenia pozwu-postanawia odrzucić pozew
2.uzasadnienie-opis czynności,zobowiązanie do wskazania,że posiada zdolność sądową ,termin minął.
W tym stanie rzeczy sąd zauważył:sąd jest zobligowany odrzucić pozew ,jeżeli jedna ze stron nie posiada zdolności sądowej.Dalej wywody,powołanie się na wyrok Sadu Najwyższego.
Ostatni akapit-powszechnie przyjmuje się,że odrzucenie pozwu następuje wówczas gdy przyczyna uzasadniająca wydanie orzeczenia takiej treści istnieje od początku,a więc od chwili wniesienia pozwu i istnieje w dacie wydania postanowienia.
Skoro w przedmiotowej sprawie już w chwili wniesienia pozwu pozwany nie posiadał zdolności sądowej-Sad z urzędu zobowiązany był do wydania postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu.
Pieniądze za wpis można przeżyć ale zastanowiło mnie niezbyt pewne stanowisko Pani z sekretariatu i prowadzenie przez nią konsultacji .
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: Lech » 18 mar 2011, 17:51

"Sąd z urzędu zwraca stronie: 1) całą uiszczoną opłatę od: b) pisma odrzuconego"
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 18 mar 2011, 21:46

Też tak rozumiałem .
W każdym razie dzięki za poświęcony czas.Złożę pismo do sądu ,przynajmniej odpowiedzą na piśmie i będzie wiadomo o co chodzi.Na zwrot z urzędu już nie liczę od postanowienia minęło 2,5 miesiąca.Pozdrawiam
kr
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2010, 20:10

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: kr » 11 kwie 2011, 16:51

No i wyjaśniło się .Sąd rozpatrzył wniosek po 2 dniach i wydał zarządzenie o zwrocie z kasy sądu wpisu.Myśle,że bez dodatkowego wniosku szybko by nie zwrócili,jeśli w ogóle.Poprzednie postanowienie było z 7 stycznia.Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: postępowanie nakazowe

Post autor: Palestra » 11 kwie 2011, 20:11

Zapraszamy na forum:)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości