majątek małoletniego dziecka dłużnika

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

majątek małoletniego dziecka dłużnika

Post autor: silentlex » 28 lis 2013, 12:01

Mam taki problem: zajęto przez komornika mojej dłużniczce m.in. złote kolczyki. Dłużniczka wniosła powództwo o wyłączenie ich spod egzekucji bowiem rzekomo są one własnością jej 4-letniej córki, która otrzymała je w podarunku. Nie przedstawia w pozwie żadnego dowodu na okoliczność , iż córka posiada majątek odrębny, żąda jedynie przesłuchania świadków na okoliczność, iż córka dostała kolczyki w formie prezentu. Uważam, iż to tylko wybieg z jej strony aby przedłużyć egzekucje z pozostałych zajętych ruchomości. Sąd powołał kuratora dla małoletniej bowiem matka jako jej przedstawiciel ustawowy i dłużniczka ma konflikt interesów gdy ją reprezentuje. Czy 4-letnie dziecko może posiadać swój majątek? Jakie przepisy to regulują? Co mi radzisz Lechu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: majątek małoletniego dziecka dłużnika

Post autor: Lech » 28 lis 2013, 12:38

Nawet niemowlak może posiadać majątek.

Pół żartem proponuję przeprowadzić dowód, czy 4-latka ma przekute uszy :) Albo czy podarowanie złotych kolczyków nie nosi znamiona karalnego wyzbywania się majątku :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: majątek małoletniego dziecka dłużnika

Post autor: silentlex » 29 lis 2013, 11:40

Lech pisze:Nawet niemowlak może posiadać majątek.
Dziękuję ale jak niby można udowodnić, że majątek jest niemowlaka a nie rodziców ( przesłuchanie niemowlaka raczej odpada :) ). Czy musi to byc stwierdzone na piśmie np. w formie aktu notarialnego a gdy tego nie ma to domniemywa się, iż to własność prawnych opiekunów małoletniego? Czy ma to jakieś znaczenie, że kolczyki były rzekomo podarowane przez konkubenta matki a ojca małoletniej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: majątek małoletniego dziecka dłużnika

Post autor: Lech » 29 lis 2013, 14:28

Zawsze jak się ktoś mnie pyta "jak można udowodnić", to odpowiadam "w każdy możliwy sposób". Będzie powództwo przeciwegzekucyjne, sędzia rozsądzi czyje to :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości