Weksel in blanco

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
didzej
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2013, 16:45

Weksel in blanco

Post autor: didzej » 04 lis 2013, 17:22

Witam,

Jestem w posiadaniu weksla in blanco (wzór weksla ozdobnego ze strony remitent.pl), w którym wypełnione są wszystkie pola poza datą wykupu. Miejscem wykupu jest adres wystawcy weksla. Widnieje również dopisek, że wartość towaru wystawca weksla otrzymał.
Umówiłem się z dłużnikiem, że zapłaci za ten weksel do 31.10.2013. Spotkałem się z nim (umówiliśmy się telefonicznie) 25.10.2013 w innym miejscu niż widnieje na wekslu. Na spotkaniu przedstawiłem mu weksel, informując że zbliża się termin wykupu. Ustaliliśmy szczegóły spłaty (prolongatę). Do dnia dzisiejszego zapłaty za weksel (nawet ustalonej - częściowej) nie otrzymałem.
Czy mogę w tym przypadku uzupełnić weksel z datą spotkania, czy też muszę powiadomić dłużnika o wypełnieniu z odpowiednio odległą datą (czas na doręczenie listu poleconego wraz ze "zwrotką")?
Czy sms może być uznany za skuteczną informację o wypełnieniu weksla?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco

Post autor: Lech » 04 lis 2013, 19:18

Witam serdecznie (chyba się znamy?)

Weksel bez daty płatności może być uznany:
- albo za weksel płaty za okazaniem
- albo za weksel in blanco, w którym do żądania zapłaty należy uzupełnić datę płatności.

To, z którym wekslem mamy do czynienia zależy przede wszystkim od intencji wystawcy w momencie jego wręczania.

Zakładam jednak, zgodnie z opisem, że wraz z wręczeniem weksla uzgodniliście, że weksel zostanie uzupełniony datą płatności.

W praktyce możemy rozważać 2 sposoby postępowania:
- weksel może być wypełniony datą "za 3 tygodnie", wcześniej wysłane wezwanie do zapłaty pocztą i następnie przedstawienie weksla za 3 tygodnie do wykupu
- jednakże równie dobrze można wypełnić weksel datą jutrzejszą i jutro, bez odrębnego wzywania, pojechać do wystawcy i żądać zapłaty

To, co pytasz (uzupełnienie weksla datą spotkania) jest niezgodne z tym, co było w praktyce - bowiem na spotkaniu nie żądałeś od niego zapłaty z weksla, a jedynie "groziłeś" jego użyciem. Jednakże zrobienie tak jak piszesz - uzupełnienie weksla niedawną datą wsteczną płatności i żądanie zapłaty (jak rozumiem, w sądzie), w praktyce do negatywnych skutków doprowadzić nie powinno, raczej nikt sporu o te kilka(naście) dni odsetek zapewne toczyć nie będzie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
didzej
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2013, 16:45

Re: Weksel in blanco

Post autor: didzej » 16 lis 2013, 19:09

Znamy się, znamy :) Pomagał mi Pan w sprawie Pana W. - skutecznie :)
Odnośnie weksla to wystawca ostatnio spłacił mi 1/10 wartości i chciał pokwitowania, więc mu je podpisałem.
Umówiliśmy się znowu, że za tydzień zapłaci kolejną kwotę, ale oczywiście tego nie zrobił... Dobrze patrzy z oczu człowiekowi, ale powoli tracę cierpliwość na ciągłe przypomnienia i straszenie użyciem weksla. Miał rok na odkupienie go. Czy mogę zatem potraktować dzień zapłaty części weksla za dzień okazania go do zapłaty? Faktycznie mu go przedstawiłem w jego siedzibie (tak jak na wekslu),ale pozwoliłem rozłożyć to na transze do końca roku, tylko że nie dotrzymał kolejnego ustalonego terminu.
Jak to zatem najlepiej uzupełnić, żeby nie było żadnych wątpliwości przed sądem?
Jaki sąd jest właściwy do złożenia takiej sprawy? Czy może być to e-sąd?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam
A.T.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco

Post autor: Lech » 16 lis 2013, 19:28

Nie chcę tu wpadać w mocno teoretyczne rozważania:
Czy mogę zatem potraktować dzień zapłaty części weksla za dzień okazania go do zapłaty?
Po prostu tak właśnie zrób. Spłacił Ci 10% sumy weksla, więc pozywasz go o 90% sumy weksla.
Jaki sąd jest właściwy do złożenia takiej sprawy?
Sąd właściwy dla wystawcy lub właściwy dla miejsca płatności weksla (do wyboru przez Ciebie).
Czy może być to e-sąd?
Formalnych przeszkód nie ma, ale nie radzę, bo:
- wcale nie jest szybciej, a wręcz przeciwnie
- nie otrzymasz nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Przeczytaj: http://www.remitent.pl/dochodzenie-nale ... m-epu/1179
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
didzej
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2013, 16:45

Re: Weksel in blanco

Post autor: didzej » 25 lis 2013, 14:39

Dziękuję serdecznie za porady. Poproszę jeszcze na priv informacje jak, by to mogło wyglądać, gdyby Pan się zajął postępowaniem windykacyjnym?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości