Dług zabezpieczony wekslem spłacony tylko w części

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
Mathey
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2013, 10:33

Dług zabezpieczony wekslem spłacony tylko w części

Post autor: Mathey » 28 sie 2013, 10:43

Witam!

Sytuacja przedstawia się następująco: Jestem posiadaczem weksla własnego na sumę 50 000, od daty płatności dłużnik wpłacił z tytułu swojego długu 10 000. Od pewnego czasu zaprzestał spłat. Czy teraz kierując sprawę do sądu o wystawienie nakazu zapłaty jako przedmiot sporu oznaczam całość sumy zabezpieczonej wekslem, czy tylko pozostałą, do pozwu dołączając oprócz oryginału weksla dowody wpłaty na sumę tych 10 tys.
Mam również wątpliwości co do przedawnienia: czy obowiązuje mnie jako posiadacza termin 3 lat czy tylko roku od daty płatności weksla.
Będę szalenie wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dług zabezpieczony wekslem spłacony tylko w części

Post autor: Lech » 28 sie 2013, 10:45

1. Dochodzisz kwoty weksla 40 tys. zł, taka jest wartość przedmiotu sporu, nie musisz przedstawiać dowodów spłaty 10 tys. zł.

2. Roszczenie z weksla własnego przeciw wystawcy przedawnia się w 3 lata od terminu płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Mathey
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2013, 10:33

Re: Dług zabezpieczony wekslem spłacony tylko w części

Post autor: Mathey » 28 sie 2013, 10:55

Bardzo Panu serdecznie dziękuje za pomoc i tak szybką odpowiedź!
Jeszcze raz pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości