Częściowa spłata długu a komornik

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
timid
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2013, 23:34

Częściowa spłata długu a komornik

Post autor: timid » 13 sie 2013, 10:42

Witam.

Jestem w posiadaniu prawomocnego nakazu zapłaty z klauzulą. Kiedy zagroziłem, że teraz skieruję sprawę do komornika, dłużnik zaczął przelewać mi na konto jakieś sumy pieniężne.
I teraz mam pytanie: Co jeśli zaprzestanie tego robić przed spłatą całości zadłużenia? Czy muszę składać nowy pozew do sądu czy po prostu poinformować komornika we wniosku o tych ratach?
Jeśli sprawa wyląduje u komornika, jak wygląda wówczas sprawa z odsetkami ustawowymi? Komornik będzie je naliczał od pozostałej do spłaty długu, czy od całości zadłużenia jaka widnieje w nakazie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Częściowa spłata długu a komornik

Post autor: Lech » 13 sie 2013, 10:46

Po prostu przy składaniu wniosku o egzekucję ograniczasz ją o spłacone już kwoty.

Masz prawo zaliczyć wpłaty najpierw na poczet odsetek. Jeśli zatem aktualnie masz 1000zł należności i 200zł odsetek, to spłata 100zł spowoduje, że do zapłaty zostanie 1000zł należności głównej i 100zł odsetek.

Jeśli spłat było wiele, i jeśli jeszcze nie daj Boże należność jest rozłożona na odsetki liczone w różnych okresach, to aby się nie męczyć zrobiłbym tak, że zawnioskowałbym o egzekucję z całego tytułu wykonawczego, Z ZASTRZEŻENIEM, że dłużnik wpłacił następujące sumy - i tu wyliczenie kwot i dat - komornik powinien poradzić sobie wówczas z wyliczeniem pozostałego zadłużenia :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
timid
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2013, 23:34

Re: Częściowa spłata długu a komornik

Post autor: timid » 13 sie 2013, 23:44

Dziękuję za wyjaśnienie. Już wszystko wiem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości