windykacja-weksle-leasing

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
Frano
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2013, 10:18

windykacja-weksle-leasing

Post autor: Frano » 26 lip 2013, 11:26

Witam,
W 2008 roku poręczyłem wraz z małżonką leasing maszyn stolarskich( poręczenie z wekslem in blanco) na kwotę 120.000 zł.Na początku leasigobiorca spłacał regularnie raty, w 2009 roku wystąpiłem z pismem do firmy leasingowej o przedstawienie dokładnego harmonogramu wpłat i o ewentualnym braku zapłaty rat leasigowych. Na to pismo nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. W 2010 roku maszyny zostały przejęte w związku z niemożliwością wpłat leasingowych i sprzedane innemu podmiotowi. Ani ja ani leasigobiorca nie otrzymaliśmy żadnego protokołu sprzedaży za jaką kwotę maszyny zostały sprzedane. W 2010 roku firma leasigowa wystąpiła z pozwem o zapłatę całości kwoty tj. 120.000 zł plus odsetki i koszty sądowe, w postępowaniu nakazowym.
W związku z tym iż w tym czasie zmieniałem mieszkanie ja takiego pozwu nie otrzymałem, ale pisma zostały doręczone leasingobiorcy. Przyznam że niestety nic wtedy nie zostało zrobione ponieważ leasingobiorca otrzymał informację od firmy leasingowej że mają czekać na otrzymanie pisma z rozliczeniem( którego nigdy nie otrzymali )
W 2013 roku otrzymałem pismo od komornika o zajęciu rachunków bankowych i wszczęciu procedury windykacyjnej. Do firmy leasingowej wysłałem pismo z prośbą o zawarcie ugody na które również nie otrzymałem odpowiedzi.
Moje pytania są następujące :
1. czy firma leasingowa powinna rozliczyć się ze sprzedanych maszyn i uwzględnić wpłaty, a następnie żądać wpłaty różnicy tych kwot
2. czy działanie firmy leasingowej jest zgodne z prawem ( brak odpowiedzi na pisma i brak rozliczenia ze sprzedaży maszyn )
3. jaka jest możliwość zaskarżenia wyroku i wrócenia do sprawy
Jeżeli będą potrzebne bardziej szczegółowe informację jestem w stanie takie uzyskać.
Będę wdzięczny za każdą merytoryczną odpowiedź, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: windykacja-weksle-leasing

Post autor: Lech » 26 lip 2013, 11:32

1. czy firma leasingowa powinna rozliczyć się ze sprzedanych maszyn i uwzględnić wpłaty, a następnie żądać wpłaty różnicy tych kwot
W tej chwili to już nieistotne.
2. czy działanie firmy leasingowej jest zgodne z prawem ( brak odpowiedzi na pisma i brak rozliczenia ze sprzedaży maszyn )
W tej chwili to już nieistotne.
3. jaka jest możliwość zaskarżenia wyroku i wrócenia do sprawy
Wykazać, że nakaz zapłaty nie został Ci doręczony na prawidłowy adres, skutkiem czego nadanie klauzuli wykonalności wobec Ciebie było nieuzasadnione, oraz złożyć zarzuty do wydanego nakazu zapłaty.

To, jakie zarzuty byłyby możliwe do podniesienia (i czy byłyby możliwe do podniesienia) bez wglądu w umowy i inne dokumenty nie sposób prawidłowo ocenić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Frano
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2013, 10:18

Re: windykacja-weksle-leasing

Post autor: Frano » 26 lip 2013, 11:50

Dziękuję za odpowiedź,
Rozumiem, że mimo braku rozliczenia firma leasingowa może żądać spłaty całości kwoty za maszyny.
Spróbuję dokopać się do dokumentów i na pewno wrócę na forum.
Pozdrawiam
Frano
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2013, 10:18

Re: windykacja-weksle-leasing

Post autor: Frano » 26 lip 2013, 11:59

Jeszcze jeden szczegół, zmieniając mieszkanie nie poinformowałem firmy leasingowej o tym fakcie. Czy to może mieć wpływ na dalsze nasze działania.Dodam tylko że komornik nie miał problemu z ustaleniem mojego nowego adresu zamieszkania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: windykacja-weksle-leasing

Post autor: Lech » 26 lip 2013, 12:02

Obowiązkiem powoda (firmy leasingowej) jest wskazać w pozwie Twój aktualny adres zamieszkania. Gdybyś udowodnił, że w tamtym okresie wskazany adres nie był Twoim adresem zamieszkania, można by przywrócić termin na złożenie zarzutów.

O meritum sprawy się nie wypowiadam. Wydaje mi się, że nie jest to sprawa na forum, trzeba obejrzeć wszystkie (jak najwięcej) dokumentów w sprawie. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu - kancelaria [małpa] kpwig pl
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości