Weksel w trybie zwykłym.

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
lucky_92
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2013, 01:47

Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: lucky_92 » 13 lip 2013, 00:36

Witam serdecznie,

Jestem w posiadaniu weksla o treści jak w załączniku. Złożyłem pozew z prośbą o tryb nakazowy, jednak przy samej treści pozwu pomyliłem się w dacie naliczania odsetek ustawowych, co skorygowałem kolejnym pismem. Zostałem poproszony o uzupełnienie opłaty sądowej i poinformowany o przeniesieniu do trybu zwykłego. Stąd pojawia się kilka pytań.

1. Co mogło wpłynąć na przeniesienie do trybu zwykłego? (sprecyzowanie żądania wniosłem jeszcze przed otwarciem akt)
2. Co właściwie będę udowadniać, skoro weksel sam w sobie miał być wystarczającym dowodem?

Bardzo proszę o pomoc, jestem skołowany.
Załączniki
bez danych.jpg
bez danych.jpg (54.09 KiB) Przejrzano 35914 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 13 lip 2013, 00:43

Formalnie wekslowi nic nie brakuje. W praktyce weksel ma niezwyczajnie umieszczony termin płatności, nie jest to jednak błąd.

Samo wezwanie do uzupełnienia opłaty może tylko oznaczać, że będzie wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jednak w przypadku wyznaczenia rozprawy nie pozostaje nic innego, jak popierać powództwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lucky_92
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2013, 01:47

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: lucky_92 » 13 lip 2013, 00:57

Z tego, co ustaliłem telefonicznie z Biurem Obsługi Interesantów, powiedzieli, że usuwają mi Nakazowy z sygnatury akt i że zostanę powiadomiony pisemnie o terminie rozprawy. Czy powinienem zgłosić na świadka osobę, która była obecna przy podpisywaniu tegoż dokumentu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 13 lip 2013, 00:59

Nie ma takiej potrzeby.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lucky_92
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2013, 01:47

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: lucky_92 » 13 lip 2013, 01:13

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. I za inspirację do stworzenia takiego zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 13 lip 2013, 01:16

Będę wdzięczny za informacje o dalszym losie sprawy, a może też i o terminie rozprawy, to może przyjdę zobaczyć, jak będę miał po drodze :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lucky_92
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2013, 01:47

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: lucky_92 » 31 sie 2013, 16:44

Zgodnie z aktami sprawy,

5 kwietnia - zamknięto weksel w sejfie, pobrano opłatę od pozwu w trybie nakazowym
29 maja - "ze względu na brak podstaw do rozpatrzenia w trybie nakazowym" skierowano do upominawczego
5 czerwca - wezwanie do upłaty brakującej części opłaty od pozwu.
1 lipca - "brak podstaw..." do upominawczego, skierowano do trybu zwykłego, zmiana sygnatury akt
12 lipca - wyznaczono rozprawę na 3 grudnia 2013. edit: "zawiadamia się o posiedzeniu sądu", nie pada słowo rozprawa, cokolwiek to znaczy.

Chyba powinienem przygotowywać się na okoliczność badania stosunku podstawowego, który był dość skomplikowany (jest sumą kosztów jakie poniosłem pomagając dłużnikowi w kłopotach za granicą)... Mam zeskanowane i przemailowane zobowiązanie do spłaty, umowę pożyczki, aneks przedłużający termin i ostatecznie weksel, który złożyłem z pozwem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 31 sie 2013, 20:07

Na razie nie musisz się na nic szykować. Pójdź na rozprawę (zakładając, że jest w Twoim mieście, bo jeśli nie, to mi na Twoim miejscu nie chciałoby się jechać, jeśli pozwany nie wnosiłby żadnych zarzutów, wówczas tylko przedstawiłbym swoje stanowisko na piśmie) i powiedz, że podtrzymujesz powództwo zgodnie z treścią pozwu i weksla. Jeśli sąd ma jakieś "ale", niech je wyartykułuje, wówczas zastanowimy się nad tym czy ma rację :)

Jeśli jest to możliwe, to zamieść pozew oraz wezwanie na grudzień (po zanonimizowaniu), to jeszcze spojrzę, czy nie ma jakichś "grubych" błędów w Twoim pozwie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lucky_92
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2013, 01:47

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: lucky_92 » 01 wrz 2013, 17:47

Pierwsze dwa pliki to pozew i sprecyzowanie żądania, dalej zawiadomienie o posiedzeniu.
Załączniki
003an.jpg
Zawiadomienie.
003an.jpg (163.94 KiB) Przejrzano 35809 razy
002an.jpg
Sprecyzowanie żądania.
002an.jpg (131.79 KiB) Przejrzano 35809 razy
001an.jpg
Pozew.
001an.jpg (142.72 KiB) Przejrzano 35809 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 01 wrz 2013, 20:26

Nie widzę błędów w pozwie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: kutyjka » 07 lis 2013, 17:49

Czegoś tu nie rozumiem. Kodeks postępowania cywilnego jawnie wskazuje, że w takim przypadku sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Co to za temat? Chęć wyciągania pieniędzy na opłaty sądowe?

Jak może być brak podstaw do wydania nakazu kiedy pozew i weksel są ok? Czy możliwe jest że klauzula waluty się nie spodobała?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 10 lis 2013, 09:49

kutyjka pisze:Jak może być brak podstaw do wydania nakazu kiedy pozew i weksel są ok?
Podstawą do nakazu nakazowego jest to, aby wg sędziego weksel "nie budził zastrzeżeń co do jego prawdziwości". To cholernie uznaniowa i niezaskarżalna decyzja :(
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Uznaniowość

Post autor: kutyjka » 10 lis 2013, 16:04

To jest z kolei zaleta EPU. Tam nie ma tego problemu. Jedyny mankament to słabszy nakaz, bo tylko w postępowaniu upominawczym. Ile razy mam kogoś pozwać z weksla mam zawsze czas analizy do jakiego sądu wysłać. Gdy wiem że sąd właściwy jest kapryśny, skłaniam się ku EPU.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 10 lis 2013, 19:59

Zaleta EPU? Każdemu radzę - pozew z weksla w EPU - składaj w ciemno sprzeciw. Żeby nie dochodziło do sytuacji o której pisałeś - jest nakaz i jest weksel w dalszym obiegu.

W wekslu zobowiązuję się zapłacić "za ten weksel". Do EPU weksla się nie dostarcza, to i obowiązku zapłaty nie ma. Będzie weksel - wówczas można myśleć nad zapłatą.

Zatem nie dość, że w EPU coraz dłużej się czeka na nakaz, to jeszcze świadomy dłużnik bez negatywnych kosekwencji przedłuży postępowanie o kolejne miesiące, a może i rok.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: HaPe » 12 lis 2013, 22:06

EPU nie wymaga nawet skanu weksla?

PS EPU to taki raj dla firm windykacyjnych, jest API, czyli możliwość łatwej integracji tego z systemem informatycznym takiej firmy.
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 12 lis 2013, 22:08

Nie, EPU nie przyjmuje skanów. Po prostu pisze się, że się ma weksel/fakturę/umowę, czy co tam kto ma, i sąd wydaje nakaz. Jak pozwany złoży sprzeciw, to sprawa kierowana jest do sądu "marmurkowego" i tam już dowody się kładzie na stół (albo wycofuje pozew i szuka kolejnych jeleni:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

EPU

Post autor: kutyjka » 12 lis 2013, 22:45

Zaleta EPU? Każdemu radzę - pozew z weksla w EPU - składaj w ciemno sprzeciw. Żeby nie dochodziło do sytuacji o której pisałeś - jest nakaz i jest weksel w dalszym obiegu.
Jeszcze nie miałem przypadku, żeby dłużnik mi zgłosił sprzeciw po nakazie z EPU. Nie wiem na czym to polega, ale jest nakaz, potem 6 tygodni przerwy i potem klik klik i KOMO.

A postępowanie egzekucyjne to jest kolejny temat-rzeka, jednakże nie zamierzam tym zabagniać wekslowego forum.
EPU nie wymaga nawet skanu weksla?

PS EPU to taki raj dla firm windykacyjnych, jest API, czyli możliwość łatwej integracji tego z systemem informatycznym takiej firmy.
Windykatorzy na potęgę przez EPU wyciskają nakazy na przedawnione sprawy, albo już spłacone pożyczki. Polecam uwadze mój wątek pt. "Różne potencjalne faule wekslowe" - jest tam ten i parę innych przykładów.

Tak, sam kiedyś brałem udział jako specjalista IT w pisaniu agenta wysyłającego sprawy do EPU...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: EPU

Post autor: Lech » 12 lis 2013, 22:47

kutyjka pisze:Windykatorzy na potęgę przez EPU wyciskają nakazy na przedawnione sprawy
Już trochę to "naprawili". Teraz EPU z urzędu przekazuje do marmurka sprawy, w których termin zapłaty minął ponad 3 lata temu (bez względu, czy przedawnione, czy nie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: HaPe » 13 lis 2013, 07:33

Nareszcie coś zrobili, media co jakiś czas wałkowały ten temat. Teraz bodajże też PESEL musi być?
I jeszcze pytanie odnośnie sprzeciwu, w przypadku gdy strona pozwala złoży go, to do którego sądu "marmurkowego" trafi ta sprawa? Sąd w Lublinie, sąd w miejscu powoda czy pozwanego?
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: Lech » 13 lis 2013, 08:57

Pesel musi być.

Po sprzeciwie w EPU sprawa trafia do sądu właściwego dla pozwanego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
deputo
Posty: 6
Rejestracja: 30 gru 2015, 15:37
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Weksel w trybie zwykłym.

Post autor: deputo » 15 lip 2022, 09:58

Proszę mi wierzyć, że sędziowie sami często boją się postępowań z weksla, stąd z zawodowej "ostrożności" lubią przenieść sprawę do postępowania zwykłego.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości