Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: silentlex » 08 kwie 2013, 08:35

Lechu, mam takie pytanie:
Czy dłużnik, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja komornicza ma obowiązek w takim samym stopniu zaspokajać wierzyciela/wierzycieli co dostawców mediów tzn. gdy dłużnik ma zajęte pobory ( sam nie wpłaca nic ) a płaci systematycznie abonament telefoniczny, kablówkę, mieszkanie to czy suma tychże opłat musi być taka sama jak przekazywana wierzycielowi/wierzycielom? ( chodzi mi o art. 302 kodeksu karnego:
Art. 302. § 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli,spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto wierzycielowi udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej za działanie na szkodę innych wierzycieli w związku z postępowaniem upadłościowym lub zmierzającym do zapobiegnięcia upadłości, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Tej samej karze podlega wierzyciel, który w związku z określonym w § 2 postępowaniem przyjmuje korzyść za działanie na szkodę innych wierzycieli albo takiej korzyści żąda.
Czy np. zakład energergetyczny, spółdzielnia mieszkaniowa, sieć komórkowa, tv kablowa to też "wierzyciele" w sensie w/w artykułu kodeksu karnego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 08:37

Gdzieś już brałem udział w dyskusji na ten temat. Albo na dochodzeniewierzytelnosci, albo na pamietnikwindykatora. Patrząc literalnie na przepis, "telefon" to też dług nie można zaspokajać telekomunikację, a nie zaspokajać innych wierzycieli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: silentlex » 08 kwie 2013, 08:43

Dzięki Lechu-jakbyś odnalazł link do tej dyskusji to proszę podaj-chętnie poczytam.
Dlaczego więc wierzyciele nie korzystają z tej możliwości "przymuszenia" dłużnika do spłaty wierzytelności ? To chyba dobry sposób, jak uważasz Lechu, aby co miesiąc dłużnik płacił dokładnie tyle co za mieszkanie i media wierzycielowi, chyba, że nie chce pradu, gazu, telefonu, kablówki lub być skazanym na 2 lata?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 08:46

Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 08:47

Dodam dwa pierwsze komentarze z tamtejszej dyskusji tytułem podsumowania ;)

Lech Październik 13, 2011 o 20:47

Tak naprawdę, to chyba 99,9% dłużników podpada pod ten paragraf. Ot, z pewnością każdy, kto ma działający telefon na abonament, czy gaz, czy prąd, czy 15 innych rzeczy (alimenty to chyba i tak mają pierwszeństwo?)

Odpowiedz
Karol Sienkiewicz Październik 14, 2011 o 12:38

No właśnie. I te 99,9& trzeba gonić i im nie odpuszczać. Bo stwierdzeniem, że wszyscy tak robią, usprawiedliwia się lekceważenie niektórych wierzycieli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: silentlex » 08 kwie 2013, 08:50

Bardzo Ci Lechu dziękuję-naprawdę mi pomogłeś. Mam takiego delikwenta-dłużnika, że dosłownie już kończą mi się pomysły na prowadzenie egzekucji a komornik chciałby umorzyć. Teraz mam nową broń :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 08:53

A myślałem, że "Łukasz" w tamtych komentarzach to Ty :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Interpretacja art.302 kk-kto może być wierzycielem?

Post autor: silentlex » 08 kwie 2013, 08:58

Lech pisze:A myślałem, że "Łukasz" w tamtych komentarzach to Ty :)
Było tak, że kiedyś czytałem tą dyskusję ( wówczas nie było mi to potrzebne ) a potem zapomniałem gdzie to czytałem i jakie były konkluzje-całkowita amnezja :) -dlatego poprosiłem o pomoc niezawodnego Lecha :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości