art.771 kpc-zaliczka dla komornika

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

art.771 kpc-zaliczka dla komornika

Post autor: silentlex » 25 mar 2013, 13:36

Czy strona zwolniona z kosztów sądowych ( wpisu, kosztów procesu, pełnomocnik z urzędu ) w zw. z art.771 kpc ma obowiązek zapłaty :
1. kosztów wydania klauzuli wykonalności
2. zaliczki na koszty korespondencji komornikowi
3. opłaty za poszukiwanie majątku przez komornika ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: art.771 kpc-zaliczka dla komornika

Post autor: Lech » 25 mar 2013, 15:13

Zwolnienie dotyczy tego, czego dotyczy. Skoro zatem dotyczy kosztów sądowych, to nie dotyczy zaliczek na wydatki, czy opłaty na poszukiwanie majątku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: art.771 kpc-zaliczka dla komornika

Post autor: silentlex » 25 mar 2013, 20:50

Lechu-znalazłem coś takiego:
http://forumprawne.org/komornik-postepo ... nicza.html
art. 771 kpc. a zaliczka komornicza


Czy korzystający ze zwolnienia od kosztów sądowych będzie zobowiązany wpłacić zaliczkę komornikowi aby ten podjął działanie egzekucyjne?






21-12-2010, 10:39
Bartata
Moderator globalny



Posty: 5.539
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
Nie.
Zaliczkę taką pokryje Prezes Sądu - art. 40 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz art. 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w zw. z art. 771 kpc.

21-12-2010, 11:15
Grzegorzwww
Początkujący

Posty: 24
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Grzegorz

21-12-2010, 23:10
Talib220
Stały bywalec

Posty: 316
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
nie dotyczy jedynie opłaty za poszukiwanie majątku

22-12-2010, 08:20
Bartata
Moderator globalny



Posty: 5.539
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
Cytat:
Napisał/a Talib220
nie dotyczy jedynie opłaty za poszukiwanie majątku
mogę prosić o uzasadnienie takiego poglądu?

22-12-2010, 11:47
Talib220
Stały bywalec

Posty: 316
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
pogląd z piśmiennictwa..

22-12-2010, 12:10
Bartata
Moderator globalny



Posty: 5.539
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
aha.. ja pozwolę sobie się jednak z tym poglądem nie zgodzić.
Opłata za poszukiwanie majątku dłużnika jest uregulowana w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji w art. 53a ust 1...w rodziale 7 pt. "Opłaty egzekucyjne"..dodajmy że z opłat tych również jest zwolniona osoba o której mowa w poście 1.
Nie widzę powodów dla których opłata za poszukiwane majątku dłużnika miałaby się różnić w tym zakresie - co sprawia że jest taka wyjątkowa?
Z tego co się orientuję praktyka komornicza jest również taka, że komornik nie wezwie o jakąkolwiek opłatę.
Treść art. 771 kpc w tym zakresie nie budzi wątpliwości:
PRZEPIS PRAWNY:
art. 771 Zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki.

28-05-2012, 13:45
vulkano
Użytkownik

Posty: 81
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
Chciałbym się podpiąć do wątku. Sam jestem wierzycielem w sprawie cywilnej. Dłużnikiem jest mój były przyjaciel. Mam nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, przekazałem sprawę komornikowi. Otrzymałem dziś wezwanie do uiszczenia zaliczki, na którą składają się:
"
- przejazd poza miejscowość z siedzibą komornika (art. 39.2.3)
- koszty zapytań (art. 39.2.7)
- doręczenie korespondencji (art. 39.2."

Znalazłem ten wątek i po zapoznaniu się z nim zadzwoniłem do komornika z pytaniem dlaczego mam wpłacać zaliczkę i ryzykować kolejnych kilkaset złotych, skoro zostałem zwolniony od kosztów sądowych i zgodnie z art. 771 kpc. nie powinienem ich ponosić. Usłyszałem, że w moim przypadku takie zwolnienie nie obowiązuje, bo jest to sprawa cywilna (i nie chodzi np. o alimenty). Z art. 771 kpc nie wynikają jednak żadne rozgraniczenia. Jak zatem należy podejść do sprawy i czy rzeczywiście - choć od kosztów sądowych zostałem zwolniony - zobligowany jestem wpłacać zaliczkę? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ według treści wezwania brak wpłaty zaliczki wiąże się z rygorem odmowy dokonania zawnioskowanej czynności wszczęcia egzekucji należności.

29-05-2012, 10:04
Bedek
Ekspert



Posty: 9.616
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
Cytat:
Napisał/a vulkano
Jak zatem należy podejść do sprawy
Proszę przedłożyć komornikowi odpis przedmiotowego orzeczenia.

01-06-2012, 16:48
vulkano
Użytkownik

Posty: 81
RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
Przecież taka informacja widnieje w treści nakazu zapłaty, którego oryginał wraz z wnioskiem o egzekucję przesłałem do komornika.
Jak rozumiem nie ma żadnych wyjątków (jak twierdziła Pani w sekretariacie komornika) od tego, co mówi art. 771 kpc i jeśli ktoś został zwolniony od kosztów, to zgodnie z treścią tego artykułu zwolnienie rozciąga się również na działania egzekucyjne?

RE: art. 771 kpc. a zaliczka komornicza
Cytat:
Napisał/a vulkano
nakazu zapłaty, którego oryginał wraz z wnioskiem o egzekucję przesłałem do komornika.
Zupełnie nie jest to możliwe - bo oryginały nakazów zapłaty muszą znajdować się w aktach spraw i nie są wydawane stronom.

Cytat:
Napisał/a vulkano
nie ma żadnych wyjątków
Są wyjątki, proszę się zapoznać z poniższym przepisem :
PRZEPIS PRAWNY:
art. 8
(...)
11. W razie podejmowania przez komornika wybranego przez wierzyciela czynności poza swoim rewirem komorniczym wydatki obejmujące diety przysługujące osobom zatrudnionym w kancelarii komornika i uczestniczącym w tych czynnościach, koszty przejazdów i noclegów komornika i tych osób oraz koszty transportu specjalistycznego obciążają wierzyciela, chyba że wyrazi on zgodę na obciążenie go innymi wydatkami określonymi w art. 39 ust. 2. Wydatki te obciążają wierzyciela niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od kosztów sądowych. Nie wlicza się ich do kosztów egzekucji obciążających dłużnika.
(...)
Czy mógłbyś to przeczytać i ustosunkować się?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: art.771 kpc-zaliczka dla komornika

Post autor: Lech » 25 mar 2013, 21:20

Nie będę się ustosunkowywał do czyjejś dyskusji na forum; zajrzałem do orzecznictwa i chyba rzeczywiście wynika z niego, że zaliczek na wydatki strona zwolniona z kosztów sądowych nie uiszcza. Nie będę się definitywnie wypowiadał jak z opłatą za poszukiwanie majątku, ale jeśli opłata ta nie zawiera się w katalogu art. 39 ustawy o komornikach, to zwolnienie jej nie dotyczy. Nie jest to jednak problem, który mnie w praktyce interesuje lub (jak sądzę) będzie interesował, więc pozwolę sobie pozostawić go nierozstrzygnięty w mojej głowie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość