Strona 1 z 1

Windykacja weksla - parę pytań

: 05 mar 2013, 03:09
autor: Wojtyn
Witam.
Tak się składa, że niespełna rok temu udzieliłem pożyczki jednemu delikwentowi, której ten oczywiście nie spłacił. Mam weksel in blanco z deklaracją wekslową i umowę pożyczki. W związku z tym chciałbym pójść z wekslem do sądu i mam parę pytań odnośnie jego wypełnienia - proszę o wyrozumiałość, nie chciałbym popełnić jakiegoś głupiego błędu w trakcie wypełniania, a robię to pierwszy raz.

Jaką datę zapłaty weksla wpisać w wekslu, skoro w deklaracji jest napisane "Remitent jako dzień płatności weksla wpisze dzień następujący po 14 dniach od daty wymagalności wierzytelności z tytułu ww. umowy", a jednocześnie w umowie o pożyczkę jest mowa "Za opóźnienie w zwrocie pożyczki Pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty odsetek w wysokości 0,05% dziennie"? Spłata miała nastąpić 24 października 2012 r. Czy w związku z tym mogę się ubiegać o odsetki aż do dnia dzisiejszego, czy tylko za te 14 dni zwłoki? Podejrzewam, że muszę wpisać 7 listopada 2012 r. - czyli tak jak stanowi deklaracja wekslowa? Jaką wówczas wpisać kwotę? Kwotę pożyczki + ustalone odsetki na okres pożyczki + odsetki za kolejne dni, czy o odsetki trzeba się ubiegać osobno?

Rozumiem, że skoro wystawca weksla nie wpisał daty i miejsca jego wystawienia (jest natomiast pozostawione puste miejsce), to muszę zrobić to ja - zgodnie z deklaracją wekslową? Pod wekslem mam podpis i nr dowodu osobistego.

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za banalne pytania...

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 05 mar 2013, 07:44
autor: Lech
Cóż, jak sam widzisz, umowa, którą zawarliście, jest niechlujna :) (o takich sprawach warto pomyśleć przed podpisaniem umowy, a nie po). Należy jednak to tak rozumieć, że na wekslu wpiszesz datę 14 dni po dacie wymagalności pożyczki, ale wówczas wpiszesz sumę bez odsetek, bo odsetki na tamten dzień nie należą Ci się. Ewentualnie odsetek możesz dochodzić w postępowaniu cywilnym (nie z weksla), albo machnąć na nie ręką i dochodzić odsetek tylko od nieterminowej płatności weksla (ale nie od daty płatności, tylko od daty przedstawienia weksla do zapłaty).

Datę i miejsce wystawienia weksla musisz uzupełnić.

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 05 mar 2013, 19:04
autor: Wojtyn
"Remitent ma prawo wpisać sumę wekslową w wysokości zobowiązania wynikającego z ww. umowy pomniejszonego odpowiednio o wpłaty dokonane na poczet tego zobowiązania, oraz powiększonego o odsetki należne w dacie płatności weksla" - więc do kwoty pożyczki mogę dodać odsetki, ale tylko z tytułu półrocznej umowy (czyli 12%, bo zawarliśmy na 24% w skali roku). Czy tak?

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 05 mar 2013, 22:02
autor: Lech
Panie Wojtynie,

nie odpowiem, bo nie widzę umowy, a nie wiem na przykład co to znaczy "mogę dodać odsetki, ale tylko z tytułu półrocznej umowy" - jest Pan w lepszej sytuacji niż ja, bo widzi Pan na co się umawiał, ja mogę się tylko domyślać :)

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 06 mar 2013, 02:21
autor: Wojtyn
Umowa została zawarta na okres 6 miesięcy i kwotę 2000zł - przy rocznym oprocentowaniu 24%. Zgodnie z zapisem, który wkleiłem powyżej mogę na weksel wpisać 2000 + 2000 x 12% czyli 240zł. Więc 2240 zł. Czy wyraziłem się jaśniej?

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 07 mar 2013, 16:09
autor: Wojtyn

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 07 mar 2013, 18:48
autor: Lech
Ciekawy przypadek, kiedy odsetki z umowy pożyczki są wyższe, niż odsetki karne, za niezwróconą pożyczkę w terminie :) Weksel możesz uzupełnić na sumę należności głównej, plus należnych odsetek na dzień płatności weksla, a dniem płatności weksla jako "dzień przypadający na 14 dni od daty wymagalności pożyczki".

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 18 mar 2013, 17:48
autor: Wojtyn
"Remitent jako dzień płatności weksla wpisze dzień następujący po 14 dniach od daty wymagalności wierzytelności z ww. umowy" - wymagalność wierzytelności to 24 października. "Dzień następujący po 14 dniach" - to 7 czy 8 listopada?

"Remitent jako dzień wystawienia weksla wpisze dzień następujący po dniu wymagalności wierzytelności z ww. umowy" - czyli 25 października?

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 18 mar 2013, 19:07
autor: Lech
Wojtyn pisze:"Remitent jako dzień płatności weksla wpisze dzień następujący po 14 dniach od daty wymagalności wierzytelności z ww. umowy" - wymagalność wierzytelności to 24 października. "Dzień następujący po 14 dniach" - to 7 czy 8 listopada?
8.
"Remitent jako dzień wystawienia weksla wpisze dzień następujący po dniu wymagalności wierzytelności z ww. umowy" - czyli 25 października?
Tak.

Tyle, że taki zapis jest do d*py - co jak 25 października wystawca będzie ubezwłasnowolniony (nie może wystawić weksla w tym dniu - zobowiązanie nieważne), albo w przypadku firmy okaże się, że zmieniła się nazwa i oznaczenie wystawcy na wekslu jest niezgodne ze stanem faktycznym na dzień wskazany jako data wystawienia weksla, albo pan prezes, co ten weksel podpisał, 25 października panem prezesem już nie był i żadnego weksla w imieniu spółki wystawić nie mógł?

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 18 mar 2013, 19:51
autor: Wojtyn
Ciężko się z Panem nie zgodzić :).

Dziękuję za pomoc, w czwartek składam pozew.

EDIT:
Mam jeszcze jedno pytanko. W pozwie, w wartości przedmiotu sporu wpisać 2200zł(więc z odsetkami)? Tak samo dalej, w "żądana kwota" 2200zł, a dopiero w "kwota od której mają być naliczane odsetki" - 2000zł, czy wszędzie ma być po 2000?

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 18 mar 2013, 21:19
autor: Lech
Wartość przedmiotu sporu to dochodzona suma wekslowa, chyba że kapitalizujemy też odsetki od nieterminowej zapłaty weksla na dzień złożenia pozwu, wówczas w.p.s. to dochodzona suma wekslowa + skapitalizowane na dzień pozwu odsetki.

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 04 cze 2013, 21:46
autor: zlaskovik
Na wstępie chciałem się przywitać bo to mój pierwszy post na forum. Podłączam się pod temat bo moje wątpliwości są podobne do kolegi Wojtyn. Pożyczka na kwotę 60 000 udzielona na 2 miesiące, oprocentowanie w 4% w skali roku. Weksel in blanco podpisany przez dłużnika i poręczony przez jego żonę. W deklaracji jest zapis "w razie nieuregulowania w terminie pożyczki tj. kwoty 60 000 i odsetki, wierzyciel ma prawo wypełnić weksel na kwotę nieprzekraczającą zadłużenie łącznie z należnymi odsetkami ustawowymi." Termin płatności mogę ustalić wedle swego uznania.

1. Czy w takiej sytuacji prawidłowo główkuje że jako sumę wekslową mogę wpisać kwotę 60 000 + odsetki umowne za 2 miesiące + odsetki ustawowe od 60 000 za okres od dnia wymagalności pożyczki do dnia ustalonego przeze mnie terminu zapłaty weksla?

2. Czy w pozwie będę mógł dochodzić odsetek ustawowych od dnia następującego po terminie zapłaty weksla czy od dnia od całej sumy wekslowej czy od dnia wniesienia pozwu i tylko od 60 000?

3. Czy pozew powinienem wnosić od razu przeciwko wystawcy i poręczycielowi żeby sąd nakazał im solidarne zapłacenie mojej należności?

Z góry dziękuje za pomoc

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 04 cze 2013, 21:55
autor: Lech
Ad 1. Tak - na sumę weksla składa się 60 tysięcy, odsetki 4% do terminu zapłaty, odsetki ustawowe od terminu zapłaty pożyczki do daty płatności weksla.

Ad 2. O anatocyzmie trochę podyskutowaliśmy. W praktyce nie przejmuj się tym i po prostu dochodź odsetek od całej sumy wekslowej od terminu jego płatności. Takie odsetki od całej sumy wekslowej zawierającej już w sobie odsetki mógłbym nawet spróbować teoretycznie uzasadnić, nie miałem jednak jeszcze ku temu potrzeby, bo nie spotkałem się w realnym życiu, aby ktoś takie zarzuty składał :)

Ad 3. Tak, pozywaj ich od razu razem, po co ryzykować przedawnieniem wobec jednego z nich, albo problemami z wytaczaniem drugiego powództwa nie mając weksla w ręku. Kosztuje to tyle samo i nie ma żadnego argumentu, aby pozywać tylko niektórych.

Re: Windykacja weksla - parę pytań

: 04 cze 2013, 22:05
autor: zlaskovik
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Tak forum jak i blog bardzo fajne i przydatne - będę odwiedzał. Pozdrawiam