sposoby dochodzenia należności z weksla między os. fizycznym

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
mat
Posty: 1
Rejestracja: 01 lis 2012, 17:52

sposoby dochodzenia należności z weksla między os. fizycznym

Post autor: mat » 01 lis 2012, 19:02

Witajcie
Postanowiłem dołączyć do społeczności forum. Znalazłem się tutaj dlatego, gdyż poszukiwałem i ciągle poszukuję rozwiązania swojego problemu z dłużnikiem. Mam nadzieję, że jak opiszę trochę sytuację to znajdą się osoby, które zechcą skomentować, włączyć się do dyskusji, doradzić i pomóc.

otóż

Pożyczyłem pieniądze na umowę pożyczki pewnej młodej osobie która przekonała mnie do swojego sposobu pomnożenia pieniędzy. Zawarliśmy łącznie 3 umowy na dość niewielkie kwoty, wszystkie zakończyły się 16.10. i miały zostać spłacone w ciągu dwóch dni. Do każdej otrzymałem deklarację oraz weksel in blanco. Łączna kwota zobowiązań (kapitał+ ustalona prowizja) wynosi 16tys zł. Dłużnik początkowo zwodził, wymyślał przyczyny braku spłaty. Wysłałem wezwanie do zapłaty. Od tego momentu już nawet nie odpisuje.

Wiem że zwłoka nie jest jeszcze duża, ale niestety mam uzasadnione podejrzenia, że zostałem oszukany. Otóż w ostatnich dniach trafiłem na ogłoszenie sprzedaży wierzytelności względem tej osoby na znaczną kwotę. Data wymagalności jest określona na 30.06 a więc znacznie przed moim podpisaniem umowy.

Mój plan działania:

Wypełniam weksel wg deklaracji i rozpoczynam dochodzenia należności drogą cywilną
Zakładając, że wszystko zrobię sam, składam pozew do sądu właściwego miejscu zamieszkania dłużnika o wydanie nakazu zapłaty. Następnie po wydaniu nakazu czekam 2 tyg na uprawomocnienie się wyroku. Jeśli nie będzie sprzeciwu to po tym terminie mogę zgłosić się do właściwego komornika z wnioskiem o rozpoczęcie czynności egzekucyjnych.
Pytanie ile będzie mnie kosztować ten etap i czy te wszystkie czynności mogę zrobić sam bez pomocy kancelarii?
Pytanie czy to ma sens w kontekście wiedzy, że dłużnik jest młody, być może nigdzie nie pracuje i nie ma majątku i nie będzie z czego ściągnąć. Jedynie najbliższa rodzina (ojciec) posiada firmę transportową- czy możliwa jest egzekucja z jego majątku jeśli np. dłużnik nie jest samodzielny majątkowo?

Czy warto przed rozpoczęciem powyższej ścieżki wynająć jakąś wywiadownię w celu ustalenia jego majątku i szans odzyskania?

Ponadto, jeśli dobrze myślę, mogę wykorzystać drogę postępowania karnego. Powinienem zatem złożyć doniesienie na prokuraturę o możliwość celowego wyłudzenia (nie wiem czy dokładnie tak to się nazywa) ode mnie pieniędzy w momencie kiedy podpisując ze mną umowę już miał niespłacone długi i prawdopodobnie moje pieniądze poszły na częściową spłatę kogoś innego.
Pytanie teraz czy dla prokuratora taka sprawa nie będzie rutynowa i z miejsca nie odmówi wszczęcia postępowania?
Jak udowodnić w takim ewentualnym zawiadomieniu, że mój dłużnik miał innego wierzyciela przede mną. Nie znam tej osoby, widziałem tylko ogłoszenie w internecie.
W jakim momencie/ na jakim etapie (przed czy po postępowaniu nakazowo-egzekucyjnym) powinienem złożyć takie zawiadomienie aby osiągnąć maksymalny skutek działań. tzn liczę na to, że jeśli w ogóle dojdzie do rozprawy to sąd zasądzi naprawienie szkody i tym samym zmusi dłużnika do rozpoczęcia spłaty.

Myślicie, że mój tok rozumowania jest dobry? Czy mogę zrobić coś jeszcze?

Opis obszerny, pytań multum ale mam nadzieję, że znajdzie się ktoś w przyszłości, komu pomoże przeczytanie tego wątku.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5551
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposoby dochodzenia należności z weksla między os. fizyc

Post autor: Lech » 01 lis 2012, 22:37

mat pisze:Pożyczyłem pieniądze na umowę pożyczki pewnej młodej osobie która przekonała mnie do swojego sposobu pomnożenia pieniędzy.
To jakiś Amber Gold w wersji mini? :)
Następnie po wydaniu nakazu czekam 2 tyg na uprawomocnienie się wyroku. Jeśli nie będzie sprzeciwu to po tym terminie mogę
zgłosić się do właściwego komornika z wnioskiem o rozpoczęcie czynności egzekucyjnych.
Wcześniej do sądu po klauzulę wykonalności na nakazie zapłaty.
Pytanie ile będzie mnie kosztować ten etap i czy te wszystkie czynności mogę zrobić sam bez pomocy kancelarii?
1,25% dochodzonej kwoty, jeśli będzie wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.
czy możliwa jest egzekucja z jego majątku jeśli np. dłużnik nie jest samodzielny majątkowo?
Nie.
Czy warto przed rozpoczęciem powyższej ścieżki wynająć jakąś wywiadownię w celu ustalenia jego majątku i szans odzyskania?
Myślę, że nie warto. Nawet jak wywiadownia ustaliłaby, że dłużnik jest niewypłacalny, to i tak warto pozwać, aby nie dopuścić do przedawnienia.

Ponadto, jeśli dobrze myślę, mogę wykorzystać drogę postępowania karnego. Powinienem zatem złożyć doniesienie na [...]
Dobrze koncypujesz z oszustwem, w tym przypadku "im szybciej, tym lepiej", może udałoby się ustalić innych pokrzywdzonych? Niemniej jednak bez dokładnego zapoznania się ze sprawą można sobie tylko pogdybać :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: sposoby dochodzenia należności z weksla między os. fizyc

Post autor: kutyjka » 07 lis 2013, 17:55

Czy dłużnikiem jest Zbigniew W. Z Płocka? Albo Tomasz W. Z Lubania?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość