Obowiązek poinformowania komornika o zatrudnieniu?

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Obowiązek poinformowania komornika o zatrudnieniu?

Post autor: silentlex » 30 sie 2012, 06:59

1.Czy dłużnik ma prawny obowiązek informowania komornika o podjęciu zatrudnienia ?
2.Jeżeli tak, to ile ma na to czasu od podjęcia zatrudnienia oraz czy może w związku z zaniedbaniem tego obowiązku ponieść odpowiedzialność karną ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Obowiązek poinformowania komornika o zatrudnieniu?

Post autor: Lech » 30 sie 2012, 22:04

Sam z siebie dłużnik nie ma obowiązku informowania (przynajmniej mi nie przychodzi na myśl taki przepis). Natomiast na żądanie wierzyciela/komornika dłużnik powinien udzielić takich informacji (art. 801kpc).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Obowiązek poinformowania komornika o zatrudnieniu?

Post autor: silentlex » 01 wrz 2012, 10:42

Dziękuję.
Właśnie mój dłużnik podjął pracę na kasie w Tesco. Jest jedno "ale" -zastanawia mnie dlaczego na koszulce ma nalepkę z napisem "gość Tesco".
Profilaktycznie złożyłem do komornika o zajęcie wynagrodzenia w Tesco a także w agencji pracy tymczasowej zatrudniającej pracowników w Tesco ( będzie szybciej i taniej niż zapytanie w ZUS za 40 zł ).
Ponadto wniosłem o wezwanie dłużnika do złożenia wyjaśnień odnośnie jego aktualnego miejsca zatrudnienia ( nic za to nie płacę :) ).

Na marginesie uważam, że winien istnieć prawny obowiązek informowania komornika o podjęciu pracy przez dłużnika, analogicznie jak w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.
Ale cóż -można pomarzyć-nasz "ustawodawca" najczęściej występuje w "obronie" dłużników w nie wierzycieli...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Obowiązek poinformowania komornika o zatrudnieniu?

Post autor: Lech » 01 wrz 2012, 13:38

silentlex pisze:zastanawia mnie dlaczego na koszulce ma nalepkę z napisem "gość Tesco".
[...]
a także w agencji pracy tymczasowej zatrudniającej pracowników w Tesco
Pewnie dlatego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości