Windykacja co dalej

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
ali_blabla
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2020, 09:23

Windykacja co dalej

Post autor: ali_blabla » 02 gru 2020, 09:51

Dzień Dobry,
nie będę oryginalny proszę o pomoc i poradę jakie dalsze kroki powinienem podjąć w związku z długiem firmy która nie odpowiada na pisma i nie spłaca długu.

Zgodnie z umową spółka była zobowiązana do zwrotu kwoty pożyczki powiększonej o należne odsetki w dniu 05.04.2020. Niestety do dziś firma nie uregulowała należności.
Wielokrotnie monitowałem o spłatę zobowiązań niestety bezskutecznie. Mam dwie pożyczki i dwa weksle z deklaracjami wekslowymi jak w załączniku.

Oba weksle zostały wypełnione 6.11.2020, ich kopia wysłana listem poleconym razem z pismem o treści :
W imieniu własnym, informuję, iż dnia 06.11.2020 r. został wypełniony weksel in blanco na kwotę --- zł.
Jednocześnie wzywam Pana/Panią do wykupienia powyższego weksla. Kserokopie wypełnionego weksla załączam do wezwania. Nadto informuję, iż oryginał weksla będzie dostępny do wglądu w moim mieszkaniu przy -----
Wpłaty należy dokonać na nr konta:
W przypadku nie wykupienia ww. weksla w terminie do dnia 01.12.2020, będę zmuszony skierować sprawę na drogę sądową żądając zwrotu należności wraz z odsetkami (do dnia zapłaty) oraz zwrotu kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Nie ma żadnej reakcji ze strony firmy. Pytanie co w tej sytuacji ?

Czy wysłane listem wezwanie do wykupienia jest skuteczne ?
Powinienem jechać do siedziby firmy i przedstawić osobiście weksle do wykupienia ?
Jak udokumentować fakt próby osobistego doręczenia weksla, przypuszczam że nic moja wizyta w siedzibie firmy nie da.
W razie odmowy zapłaty szukać prawnika w mieście firmy czy mojego zamieszkania ?
Ile czasu trwają takie sprawy sądowe i egzekucje mam nastawić się na roczną walkę czy bardziej pięcioletnią ?
Czy wszystkie koszty egzekucji ponosi wystawca weksla ?
Załączniki
deklaracja.jpg
deklaracja.jpg (1.67 MiB) Przejrzano 9894 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Windykacja co dalej

Post autor: Lech » 02 gru 2020, 10:13

Miejscem płatności weksla było twoje miejsce zamieszkania, takie umiejscowienie weksla było zgodne z zawartym porozumieniem wekslowym. Spółka została poinformowana o dacie i miejscu płatności weksla, można więc uznać, że do przedstawienia weksla doszło (spółka miała możliwość zapoznania się z wekslem w miejscu i w dacie płatności).
Czy wysłane listem wezwanie do wykupienia jest skuteczne ?
Tak.
Powinienem jechać do siedziby firmy i przedstawić osobiście weksle do wykupienia ?
Z okoliczności nie wynika, aby było to konieczne z prawnego punktu widzenia. Ale czasem warto skontaktować się z firmą inaczej niż przez list polecony. Może nie tyle osobiście (odległość, pandemia), ale choćby telefonicznie - próbowałeś?
W razie odmowy zapłaty szukać prawnika w mieście firmy czy mojego zamieszkania ?
Teoretycznie może cię reprezentować prawnik z całego kraju, ale najwygodniej jest, jeśli ma on kancelarię niedaleko sądu, aby nie trzeba było daleko jeździć (koszty).
Ile czasu trwają takie sprawy sądowe i egzekucje mam nastawić się na roczną walkę czy bardziej pięcioletnią ?
Czasem bardzo szybko - nakaz zapłaty w miesiąc i już jest możliwa egzekucja, a czasem sprawa się rozciąga na dłuższy okres, jeśli akurat sąd z jakiegoś powodu nie będzie chciał wydać nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, a pozwany będzie się chciał bawić w odwołania i apelacje...
Czy wszystkie koszty egzekucji ponosi wystawca weksla ?
Pozwany zapłaci koszty opłaty sądowej oraz zwróci koszty zastępstwa w procesie - jeśli wygrasz sprawę. Wysokość tych kosztów zależy od sumy dochodzonego roszczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ali_blabla
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2020, 09:23

Re: Windykacja co dalej

Post autor: ali_blabla » 02 gru 2020, 10:26

Dziękuję za odpowiedź

Próbowałem kontaktować się telefonicznie z firmową prawniczką (mam jej numer komórki) niestety twierdzi że nie zna sytuacji finansowej firmy i nie wie jaką decyzję podejmie prezes. Może faktycznie spróbuje zadzwonić do prezesa, ale nie jestem optymistą że coś sensownego usłyszę.

Ja jestem ze Śląska firma z Warszawy jest w mojej sytuacji określona lokalizacja sądu np powinna to być lub musi Warszawa ?

Rozumiem że jeśli wygram sprawę to następna jest egzekucja komornicza. Jej koszty też ponosi dłużnik ?
ali_blabla
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2020, 09:23

Re: Windykacja co dalej

Post autor: ali_blabla » 02 gru 2020, 10:36

Powinienem szukać kogoś kto specjalizuje się w prawie wekslowym czy każdy prawnik obsłuży taką sprawę ?
Powinin to być adwokat czy radca prawny ?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości