Zajęcie ROR

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Zajęcie ROR

Post autor: silentlex » 07 wrz 2011, 11:25

Jest kwota wolna od zajęcia na ROR ( art. 54.1 Prawa Bankowego ) limit wynosi: 10.202,97 PL.
Wniosłem o zajęcie poborów u pracodawcy i równocześnie o zajęcie reszty wspomnianych poborów, które wpłyną na ROR.
Jak to wygląda w praktyce-czy bank "zajmie" do "zera" ROR czy też zasłoni się w/w art. Prawa Bankowego i "nici" z zajęcia :( ???
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zajęcie ROR

Post autor: Lech » 07 wrz 2011, 11:29

Zajmie ROR, ale dostaniesz z niego tylko to, co powyżej kwoty wolnej od zajęcia (teraz lub w przyszłości, jeśli będą kolejne wpływy)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Zajęcie ROR

Post autor: silentlex » 07 wrz 2011, 13:18

Lech pisze:Zajmie ROR, ale dostaniesz z niego tylko to, co powyżej kwoty wolnej od zajęcia (teraz lub w przyszłości, jeśli będą kolejne wpływy)
słyszałem, że dłużnik ma obowiązek o to wystąpić-bank z urzędu tego nie robi tzn. "czyści do zera" konto i przekazuje komornikowi-nie wiem czy to prawda?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zajęcie ROR

Post autor: Lech » 07 wrz 2011, 13:45

Raczej nie, zazwyczaj bank *blokuje* środki i jeśli dłużnik chce skorzystać z tego, co poniżej kwoty wolnej, to musi o to wystąpić.

Natomiast każdy kolejny przelew przybliża nas to osiągnięcia kwoty wolnej od zajęcia :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Zajęcie ROR

Post autor: silentlex » 07 wrz 2011, 13:59

Lech pisze:Raczej nie, zazwyczaj bank *blokuje* środki i jeśli dłużnik chce skorzystać z tego, co poniżej kwoty wolnej, to musi o to wystąpić.
dziękuję
czyli jeżeli dłużnik nie wystąpi o odblokowanie konta poniżej wolnej kwoty od zajęcia to ani ja ani dłużnik nie skorzysta z tych środków na koncie...
a najlepiej wyjdzie na tym jak zwykle bank trzymając "kasę" :)))

wszystko jasne ale dla mnie to paranoja-kwota wolna od zajęcia 10.202,97 PL jest doprawdy "kosmiczna" jak na polskie warunki-jakoś ustawodawca bardziej "zadbał" o dłużnika niż o wierzyciela bo praktycznie w jeżeli dłużnik nie posiada w banku oszczędności to zajmowanie ROR-u można sobie darować :(
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zajęcie ROR

Post autor: Lech » 07 wrz 2011, 14:05

Cóż, kwota wolna kosmiczna, to fakt. Z niefirmowego konta bankowego chyba jeszcze nigdy nie udało mi się niczego odzyskać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Zajęcie ROR

Post autor: silentlex » 07 wrz 2011, 14:21

A ja kto jest z pieniędzmi za umowę zlecenie -tutaj teoretycznie powinno być zajęte całe wynagrodzenie, Jest jedno "ale" -jak pieniądze wpłyną na konto to wierzyciel nie dostanie chyba nic , jak nie uda mu się ustalić "zleceniodawcy" ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zajęcie ROR

Post autor: Lech » 07 wrz 2011, 14:22

Tak, zlecenie jest zajmowane w całości, pod warunkiem, że zostanie zajęte "u źródła". Jak już wpłynie na konto, to nie będą to pieniądze zlecenia, tylko pieniądze przynależące do konta bankowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Zajęcie ROR

Post autor: silentlex » 07 wrz 2011, 14:25

Lech pisze:Tak, zlecenie jest zajmowane w całości, pod warunkiem, że zostanie zajęte "u źródła". Jak już wpłynie na konto, to nie będą to pieniądze zlecenia, tylko pieniądze przynależące do konta bankowego.
tak z ciekawości: czy przy egzekucji administracyjnej np. skarbowej również dłużnika "chroni " prawo bankowe (10.202,97 PL limitu ) ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zajęcie ROR

Post autor: Lech » 07 wrz 2011, 14:59

art. 54 prawa bankowego

"...są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego..."
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: Zajęcie ROR

Post autor: silentlex » 07 wrz 2011, 17:45

czyli nasze wspaniałe prawo pozwala posiadać nawet milion złotych na 99 kontach a wierzyciel co najwyżej może dać zarobić komornikowi wpłacając koszty zajęcia w/w kont...

później lament, że dziura budżetowa, że nie ma na podwyżki dla nauczycieli, na służbę zdrowia itp a zwykły oszust żyje sobie "jak pączek w maśle" zakładając kolejne konta-to jest chore...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości